Slovensko čaká plošné testovanie. Má sa opakovať, kým čísla nepôjdu dole

Najneskôr od budúceho víkendu bude každý týždeň masívne plošné testovanie. Prvý víkend, ktorého sa to bude týkať, bude testovanie vo všetkých okresoch na Slovensku. Po pondelkovom rokovaní vlády, ktorá sa zaoberala aktuálnou situáciou a predikciou vývoja šírenia pandémie nového koronavírusu v SR, rovnako tak možnými opatreniami na najbližšie obdobie, to uviedol predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).

11.01.2021 16:25 , aktualizované: 18:49
Igor Matovič / Psychopat / Foto:
debata (1356)

VIDEO: Matovič: Sulík spôsobil smrť tisícov ľudí, neodvolám ho.

Video

Testovanie sa má v daných okresoch opakovať dovtedy, kým incidencia neklesne pod 0,5. Už v pondelok večer sa majú stretnúť zástupcovia strán, ktoré organizovali a budú organizovať testovanie. Podľa Matoviča je cieľom pripraviť pretestovanie tak, aby bolo čo najplynulejšie a neopakovali sa chyby z jesennej akcie celoslovenského testovania.

Samosprávy v najpostihnu­tejších regiónoch, ktoré sú schopné zorganizovať testovanie už nadchádzajúci víkend, vyzval, aby tak urobili. Absolvovanie testu a negatívny výsledok má byť zároveň podmienkou na uplatnenie výnimiek zo zákazu vychádzania vrátane cestovania za prácou či možnosti ísť do prírody. „Treba to urobiť tak, ako to bolo na jeseň na Orave, systematické testovanie v troch vlnách za sebou, inak to nefunguje,“ uviedol Matovič.

Premiér upozornil, že jediné opatrenie, ktoré môže mať potenciál znížiť súčasné šírenie vírusu, je „urobiť to, čo bolo schválené v polovici novembra“. „Je preto najvyšší čas prijať rozhodnutie,“ zdôraznil.

VIDEO: Premiér Matovič, spolu s ministrami Krajčím, Hegerom a Mikulcom k nákupu Ag testov a pandemickej situácii na Slovensku.

Video

Upozornil pritom, že ak by opatrenia ostali len pri súčasnom nastavení lockdownu, neznamenalo by to výraznejšiu zmenu v chorobnosti až do obdobia, kým sa ľudia nezaočkujú. Poukázal pritom i na prítomnosť nového, agresívnejšieho typu nového koronavírusu, ktorý sa začal šíriť z južného Anglicka, a vplyv tejto mutácie na reprodukčné číslo a ďalšie šírenie ochorenia.

Opätovne skritizoval postup Ministerstva hospodárstva (MH) SR pri obstarávaní antigénových testov v predchádzajúcich týždňoch. Efekt nenakúpených antigénových testov môže podľa vyhlásení Matoviča znamenať 4300 zbytočných obetí a ekonomické škody v objeme jednej miliardy eur.

Zároveň povedal, že rezortu hospodárstva chce zobrať úlohu nakúpiť antigénové testy. „To, čo je nakontrahované, tesne pred podpisom zmluvy necháme dobehnúť, tie ďalšie už rezort hospodárstva nebude nakupovať,“ dodal.

Matovič zároveň povedal, že na pondelkovom rokovaní vlády minister hospodárstva a vicepremiér Richard Sulík (SaS) pochopil vážnosť situácie a nevyhnutnosť plánovaných opatrení.

Podľa premiéra je dôležité zrealizovať plán testovania, otázke zotrvania ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) vo funkcii sa chce venovať premiér neskôr. „Skúsme sa sústrediť teraz na podstatu. Podstata, pre mňa dnes jediná a najdôležitejšia, je zrealizovať plán. Každé ďalšie odsúvanie plánu, že sa spustí neskôr alebo že pôjde krivka pomalšie dole, nás bude stáť stovky alebo tisícky životov a obrovské ekonomické škody, ktoré zaplatia ľudia,“ povedal Matovič. Podľa neho je potrebné odložiť nepodstatné otázky na neskôr. „Ja si myslím, že v tomto období je lepšie, aby minister hospodárstva zostal ministrom hospodárstva. Ale práve tým, že ostane v tíme, tak verím v to, že sa začne správať zodpovedne,“ poznamenal premiér. Podľa jeho slov Sulík už ani v pondelok na rokovaní vlády nespochybnil ani jedno číslo či graf.

Richard Sulík poslal Matovičovi odkaz cez Facebook. Pomohol si kresbou Barta Simpsona, ktorý na tabuľu opakovane píše: Nehnevám sa na Igora, to Slovensku nepomôže.

Heger: Lockdown stojí Slovensko 1 miliardu eur

Tvrdý lockdown stojí Slovensko jednu miliardu eur. Uviedol to v pondelok na tlačovej konferencii po rokovaní vlády minister financií Eduard Heger (OĽANO) na základe výpočtov rezortu financií. Tie počítajú so scenárom, že by sa SR dostala do „bezpečnej zóny“ z pohľadu nákazy novým koronavírusom k 1. marcu tohto roka.

Druhá vlna podľa Hegera jasne ukázala, že s ochorením COVID-19 „nie sú žarty“. Zároveň pripomenul, že minulý rok bol veľmi náročný, pričom dlh Slovenska stúpol do už „nebezpečných hraníc“. Zdôraznil, že je dôležité bojovať o zdravie ľudí, ale aj o zdravie ekonomiky. „Keď bojujeme o zdravie ľudí, zároveň aj zachraňujeme ekonomiku,“ tvrdí Heger.

Ministerstvo financií (MF) SR tak vypočítalo ekonomický dosah tvrdého lockdownu. Interval výpočtov ohraničili tým, že do „bezpečnej zóny“ by sa Slovensko dostalo k 1. marcu tohto roka. Za toto obdobie rezort financií podľa Hegera očakával aj v pôvodných prognózach, že by medzikvartálne narástol hrubý domáci produkt (HDP) v prvom štvrťroku o 3,5 %. Dohromady tak Slovensko podľa výpočtov MF príde o jednu miliardu eur. „To sú enormné peniaze, ktoré nás tento lockdown stojí,“ upozornil Heger.

Poukázal preto na význam testovania. „Investícia do testovania je jediná možná a zároveň úspešná investícia do toho, aby sme ochránili ekonomiku a zabránili ekonomickým škodám,“ skonštatoval Heger.

© Autorské práva vyhradené

1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #vláda SR #Igor Matovič #rokovanie vlády