Je celoplošné testovanie jediným východiskom zo súčasnej situácie?

, 13.01.2021 07:16

Štyria odborníci o plošnom testovaní, ktoré sa má opakovane odohrávať na Slovensku.

Marek Majdan, epidemiológ z Inštitútu pre globálne zdravie a epidemiológiu Trnavskej univerzity:

Skúsenosti z celoslovenského, ako aj z regionálneho testovania nám ukazujú, že takýmto spôsobom je možné naraz zachytiť pomerne veľký počet chorých, ktorí by inak možno identifikovaní neboli. Efekt plošného testovania závisí predovšetkým od účasti a od presnosti procedúry. Ak sa použijú testy s dobrou citlivosťou a podarí sa motivovať k účasti majoritnú časť obyvateľov jednotlivých okresov, tak to môže významným spôsobom pomôcť zlepšiť situáciu odizolovaním aktívnych prípadov. Predchádzajúce plošné testovanie ukázalo, že aj opakované testovania po týždni mali dodatočný efekt a môžu situáciu ďalej zlepšiť. Dôležité je však povedať aj to, že okrem testovania je potrebné naďalej udržať v platnosti opatrenia na zníženie mobility, dodržiavať všetky platné nariadenia a apelovať na individuálnu zodpovednosť každého jednotlivca. Konečným východiskom z pandémie je plošná vakcinácia. Kým však uvidíme jej efekt, je potrebné všetkými dostupnými prostriedkami znižovať šírenie infekcie. Testovanie je určite jedným z týchto prostriedkov.

Peter Sabaka, infektológ z Nemocnice s poliklinikou Ladislava Dérera v Bratislave:

Najskôr si to musíme podrobne zanalyzovať v rámci iniciatívy Veda pomáha – Covid 19 aj pracoviska. Zatiaľ sme na to nemali čas.

Mária Avdičová, epidemiologička z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici:

Potláčanie pandemického výskytu COVID-19 sa musí opierať o tri základné piliere. Prvým je striktné obmedzenej mobility obyvateľstva tak, ako to určuje súčasný lockdown a trvalá kontrola nad jeho dodržiavaním zo strany obyvateľstva. Ďalej je to cielené testovanie tých, u ktorých je testovanie indikované. Do tejto kategórie patria osoby s klinickými príznakmi (ideálne oddelené od testovania bezpríznakových), kontakty s pozitívnymi, zamestnanci škôl a škôlok pred ich otvorením či zamestnanci podnikov, firiem, fabrík a úradov, kde sa nedarí zastaviť šírenie. Týka sa to tiež ľudí, ktorí to potrebujú pre bezpečnú návštevu zdravotníckeho zariadenia či z pracovných dôvodov, napríklad pendleri. Tretím dôležitým prvkom je očkovanie ako jediné perspektívne preventívne opatrenie, na ktoré v súčasnosti treba klásť najväčší dôraz, aby sa zabezpečilo v čo najkratšom čase s čo najširším záberom očkovaných podľa vopred vypracovanej stratégie.

Alexandra Bražinová, epidemiologička z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave:

Celoplošné testovanie nie je vhodné v súčasnej situácii. Je veľmi náročné na organizáciu, je naň potrebné obrovské množstvo zdravotníkov a tí sú momentálne vyťažení v nemocniciach a na ambulanciách. Okrem toho, pri plošnom testovaní sa združujú ľudia pri čakaní na odber, a to je rizikové prostredie pre šírenie vírusu, keďže nám tu už cirkuluje okrem doterajšieho vírusu aj oveľa infekčnejší britský variant. Benefit jednorázového záchytu infikovaných znižujú falošná negativita a falošná pozitivita antigénových testov. Mnohí ľudia s negatívnym certifikátom získajú falošný dojem o neinfekčnosti a budú šíriť infekciu naďalej. Testovanie je potrebné v miestach s najvyšším výskytom, v rizikových prevádzkach, ako sú nemocnice a domovy sociálnych služieb a v strategických podnikoch, ktoré potrebujú fungovať. Všade tam je však namieste testovanie opakovať niekoľkokrát za sebou, ak hovoríme o antigénových testoch. Prioritou by pre nás podľa mňa malo byť očkovanie, malo by byť našou snahou zaočkovať čo najrýchlejšie čo najväčší počet ľudí.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#koronavírus #plošné testovanie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku