Krajčí: Epidemiologická situácia na Slovensku sa zlepšuje, ale len mierne

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) v piatok na tlačovom brífingu povedal, že situácia v súvislosti s pandémiou sa na Slovensku mierne zlepšuje, no denne stále ochoreniu Covid-19 podľahne asi 90 ľudí.

, , 15.01.2021 10:10, aktualizované: 19:41
Marek Krajčí Foto:
Minister zdravotníctva Marek Krajčí na pravidelnom tlačovom brífingu 15 januára 2021
debata (200)

Video: Minister zdravotníctva Marek Krajčí po zasadnutí Pandemickej komisie

Krajčí ďalej uviedol, že pozitivita PCR testov a aj antigénových testov poklesla. Reprodukčné číslo je na úrovni 1. Hospitalizácie nerastú tak prudko a 0,92 percenta populácie Slovenska je zaočkovaná proti koronavírusu. Z epidemiologického hľadiska je aktuálne podľa šéfa rezortu zdravotníctva na tom najhoršie okres Zlaté Moravce.

Očkovanie + Covid automat

Ministerstvo zdravotníctva, 15. januára 2021

Fotogaléria
+6

Zo susedných krajín je na tom stále najhoršie Česko. Mierne lepšia situácia ako na Slovensku je v Poľsku, Rakúsku, Maďarsku aj na Ukrajine.

Šéf rezortu zdravotníctva poznamenal, že napriek opatreniam prijatým v druhej polovici decembra sa krivku infikovaných stále nepodarilo zlomiť. „Apelujeme na občanov, aby ostávali vo svojej vlastnej bubline s tými najbližšími,“ povedal Krajčí, pričom ľuďom, ktorí napríklad cestujú hromadnou dopravou či taxíkom, odporúča nosiť respirátor. Jeho nosenie zatiaľ povinné nie je. Význam vidí aj v užívaní vitamínov.

V slovenských nemocniciach je hospitalizovaných 3273 pacientov, minulý týždeň to bolo 3142. Na umelej pľúcnej ventilácii je 279 ľudí, minulý týždeň to bolo 248 osôb. Pozitivita vykonaných PCR testov klesla z 27 percent na 23 percent a rovnako je to aj pri antigénových testoch, ktorých pozitivita klesla z ôsmich percent na päť percent. Z okresov sú na tom najhoršie Zlaté Moravce. Nasledujú Nitra, Piešťany, Košice-okolie a Považská Bystrica. Situácia sa, naopak, zlepšila v okrese Trenčín. Do nemocníc sa postupne vracia stále viac zdravotníckeho personálu, ktorý bol v karanténe.

Rezort zdravotníctva zároveň prehodnotil vakcinačnú stratégiu. Od pondelka (18. 1.) sa začnú očkovať seniori v domovoch sociálnych služieb. Pomôcť pri tom majú mobilné očkovacie jednotky. Po nich majú očkovať seniorov nad 75 rokov a chronicky chorých ľudí nad 65 rokov. Osoby z kritickej infraštruktúry sa presunú na zoznamy náhradníkov. Na očkovanie sa dostanú vtedy, ak zostanú nevyužité vakcíny alebo ak sa niekto na očkovanie nedostaví. To, kto do kritickej infraštruktúry patrí, je podľa jeho slov tajné.

Krajčí očakáva, že situáciu na Slovensku by „skokovo“ zlepšilo celoplošné testovanie. Zároveň uviedol, že spoločnosť Pfizer dodá menej vakcín proti novému koronavírusu do celej Európskej únie. Očkovanie bežnej populácie bude podľa neho závislé od dodávky vakcín. Nevylúčil, že časť ľudí by mohla byť zaočkovaná až na jeseň 2021. Štátny ústav pre kontrolu liečiv zaznamenal 13 hlásení závažných nežiaducich účinkov po vakcinácii proti ochoreniu COVID-19 a 146 nezávažných hlásení. Očkuje sa už v 55 nemocniciach. Menší záujem zaznamenali na východe Slovenska. „Očkovanie prebieha plynulo, máme dobré referencie, spokojných ľudí, ktorí boli na očkovaní. Nemocnice sú dobre pripravené,“ dodal.

Pribudlo vyše sto úmrtí

Prostredníctvom RT-PCR testov odhalili vo štvrtok na Slovensku ďalších 2729 pozitívnych na ochorenie Covid-19, celkovo vykonali 11 875 RT-PCR testov. Počet obetí sa zvýšil o 102. Z ochorenia, ktoré spôsobuje koronavírus, sa vyliečilo ďalších 2922 pacientov. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

Antigénové testy vo štvrtok potvrdili ďalších 2 595 nakazených. Z viac ako 52-tisíc vykonaných antigénových testov je to 4,98 %. Z PCR testov je pozitivita na úrovni 22,98 %.

Ako ďalej uviedlo na svojej stránke Ministerstvo zdravotníctva SR, v Nitrianskom kraji odhalili PCR testy 627 nakazených, Trnavskom 452, Bratislavskom 363 a Košickom 358. Trenčiansky kraj eviduje 275 nových prípadov, Prešovský 268, Banskobystrický 220 a Žilinský 166. Je medzi nimi 1 276 mužov a 1 453 žien.

Vývoj pozitívnych prípadov

Ako pribúdali pozitívne testovaní na Slovensku

pozitívnych za deň
celkový počet pozitívnych

zdroj: NCZI

Všetky grafy, štatistiky a čísla o koronavíruse

Všetky grafy

V nemocniciach je hospitalizovaných 3 273 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3 049 ľudí. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) je 251 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 279 osôb.

Z laboratórnych PCR testov malo na Slovensku pozitívne výsledky už vyše 220-tisíc osôb, z antigénových viac ako 144-tisíc. Celkový počet úmrtí „na COVID“ je 3 362 a celkový počet úmrtí „s COVIDom“ je 702. Z ochorenia sa zotavilo vyše 163-tisíc nakazených.

Primár Kulkovský: Očkovanie je účinná a bezpečná zbraň

Vakcína zvyšuje šancu spoločnosti na úspech v boji proti pandémii koronavírusu. Je to účinná a bezpečná zbraň, ktorú by bola škoda nevyužiť. Dôležitosť očkovania vyzdvihol na sociálnej sieti pre ministerstvo zdravotníctva Milan Kulkovský, primár interného oddelenia nemocnice v Považskej Bystrici.

Zdôraznil, že vakcíny boli vyvinuté v rekordne krátkom čase. „Dajú nám šancu a nádej, že pandémiu dokážeme poraziť. Inej cesty niet, nepomôže nám krik ani nedodržiavanie opatrení, to situáciu len zhorší. Prečo sa nepoučíme z minulosti a úspechov, ktoré s očkovaním súvisia?“ uviedol Kulkovský.

Pripomenul, že koronavírus za rok usmrtil viac ako dva milióny ľudí vo svete a viac ako 91 miliónov ľudí bolo nakazených, a to aj napriek prijatým opatreniam. Dodal, že vakcína zachraňuje a chráni životy aj tých, ktorí sa zaočkovať nemôžu ako deti či tehotné ženy. „Chráni nemocnice, znižuje nápor na personál a lôžka. Vďaka tomu by sa mohli lekári venovať aj pacientom bez ochorenia COVID-19, ktorí zo strachu zostávajú doma, a keď prichádzajú k lekárovi, prichádzajú neskoro,“ skonštatoval Kulkovský.

Očkovanie tiež môže viesť k naštartovaniu ekonomiky. Kolektívna imunita umožní zrušiť obmedzenia a otvoriť obchody, divadlá, športoviská. „Očkovanie nám môže vrátiť pôvodný život, otvorí hranice. Porazením pandémie otvoríme školy,“ vymenoval primár.

© Autorské práva vyhradené

200 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy