Smer žiada prezidentku venovať väčšiu pozornosť zákonom, Čaputová reaguje

21.01.2021 14:48, aktualizované: 19:15

Opozičný Smer žiada prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby venovala väčšiu pozornosť podpisovaniu zákonov z dielne poslancov vládnej koalície. Uviedol to predseda Smeru Robert Fico. "Máme pocit, že pani prezidentka s takou ľahkosťou tieto zákony podpisuje," zdôraznil.

Parlament podľa jeho slov prijíma zákony, ktoré hrubo porušujú ľudské práva a zabezpečujú netransparentnosť pri nakladaní s verejnými zdrojmi. Pokiaľ budeme vidieť v Národnej rade (NR) SR v prvom čítaní veci, ktoré sú neprijateľné a v príkrom rozpore s programovým vyhlásením vlády a ktoré narážajú na iné právne predpisy, budeme na to včas prezidentku upozorňovať, dodal.

Čaputovej hovorca Martin Strižinec v reakcii na Ficove slová uviedol, že prezidentka pri posudzovaní zákonov nehľadí na to, kto je ich autorom a za ktorej vlády boli schválené. Plne využíva svoje právo veta v prípadoch, keď je zákon v rozpore s ústavou alebo obsahuje zjavné chyby. „Len počas tejto pandémie vrátila prezidentka parlamentu päť zákonov," pripomenul Strižinec. Zároveň však poznamenal, že hlava štátu rešpektuje, že Slovenská republika je parlamentnou demokraciou a jej úlohou nie je svojvoľne vstupovať do legislatívneho procesu.

Smer má výhrady k tomu, ako minulý týždeň NR SR schvaľovala osem novelizácií zákonov v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Fico v tej súvislosti poukázal na novelizáciu zákona o službách zamestnanosti a zákona o verejnom obstarávaní, ktorá sa dotkla priameho rokovacieho konania. Doteraz platilo, že ak verejný obstarávateľ oslovil viacerých, ktorí by mohli dodať tovary alebo služby, neúspešní mali právo podať námietky. Všetko zrušili, zdôraznil. Podľa Fica tým poslanci zlikvidovali kontrolu trhu.

Predseda Smeru ocenil, že OĽANO vo štvrtok stiahlo novelu zákona týkajúcu sa odvolávania vedúcich odborov okresných úradov. S veľkou pozornosťou sledujeme, čo vyvedie pani ministerka kultúry Milanová, ktorá hovorí o tom, že treba urobiť určité úpravy Ústavy SR, ktoré majú garantovať jednej kategórii ľudí na Slovensku beztrestnosť, upozornil. Rezort kultúry má v pláne ústavnú ochranu novnárov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Smer #Robert Fico #Zuzana Čaputová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku