Zomrel 101-ročný hrdina druhej svetovej vojny Bernard Papánek

V nedeľu sa dožil krásnych 101 rokov, tento štvrtok zomrel. Slovensko stratilo Bernarda Papánka, jedného z najdlhšie žijúcich vojenských veteránov, čo bojovali proti obludnosti Hitlerovho nacizmu.

, 22.01.2021 00:50
Bernard Papánek Foto:
Bernard Papánek

Papánek sa narodil vo Viedni 17. januára 1920, bol však občanom Československej republiky. Po otcovi zo Skalice mal slovenské korene, po matke bol Moravan.

Zrejme veľa nechýbalo a zomrel by skôr, ako by mohol spoznávať život okolo seba. „Na svet som prišiel len s kilom osemdesiat živej váhy. Mamičke povedali, radšej si k nemu ani nevytvorte hlbší vzťah, čoskoro vám umrie,“ zdôveril sa v lete 2018 v rozhovore pre Pravdu, ktorý s ním nahrávala redaktorka Soňa Pacherová.

Pred prízrakom druhej svetovej vojny, ktorú rozpútalo nacistické Nemecko, Papánek emigroval do Palestíny. Bol to nedobrovoľný odchod, zjavne nemal inú možnosť. Mal totiž židovský pôvod. Útek mu pomohol vyhnúť sa holokaustu.

Bernard Papánek na archívnej fotografii. Foto: MO SR
Bernard Papánek Bernard Papánek na archívnej fotografii.

Opustenie Československa však neznamenalo pre Papánka cestu za pokojným životom, naopak, bez váhania vypočul apel, aby sa zapojil do boja za slobodu. „V Palestíne poslúchol výzvu prezidenta Edvarda Beneša, aby Čechoslováci vstupovali do armády,“ pripomenul server Pamäť národa.

Papánek mal najprv na starosť obsluhu protilietadlových kanónov v severnej Afrike v bojoch pri Tobruku, potom sa po dlhej ceste loďou presunul do Británie, kde ho čakal nový výcvik. Po vylodení Spojencov v Normandii, čo bol tvrdý úder proti nacistom na západnom fronte v roku 1944, zamieril s ďalšími československými vojakmi do Dunkerku vo Francúzsku.

„Dunkerk bol obkľúčený spojeneckými vojskami, 12-tisíc nemeckých vojakov v obliehanom meste sa však nemienilo vzdať, naopak, z mesta podnikali výpady. Bernarda pridelili k obsluhe mínometu v jednom údolí na dostrel od mesta. Zúčastnil sa prvej a zároveň úspešnej ofenzívy československých jednotiek, ktorá sa uskutočnila 28. októbra 1944, v deň československého štátneho sviatku,“ uvádza sa na webe Pamäť národa.

Boj za slobodu sa pre Papánka skončil predčasne v decembri 1944, keď utrpel ťažké zranenie. Žiaľ, ako účastník západného odboja sa po komunistickom prevrate v Československu po tzv. Víťaznom februári stal nepohodlný, až zatracovaný. Až v roku 1964 mu konečne vyšiel pokus emigrovať do Izraela, keď dostal povolenie navštíviť Rakúsko.

V Izraeli začal používať priezvisko Palgi. Dôvod? Tamojší ľudia mali problém s výslovnosťou mena Papánek. V židovskom štáte napokon nezostal žiť do smrti. Pokročilú starobu, ale pritom stále ako svieži človek, sa rozhodol od roku 2014 prežiť na Slovensku v Šajdíkových Humenciach v rodine nevlastnej dcéry.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
chyba
Viac na túto tému: #vojnový veterán #druhá svetová vojna