Maturanti nemajú na skúšky dostatok vedomostí, tvrdí Aliancia stredoškolákov

Maturanti nemajú dostatok vedomostí na to, aby sa vedeli posadiť pred komisiu a podať dostatočný výkon. Uviedol prezident Aliancie stredoškolákov Kristián Krivda. K tejto téme sa v piatok uskutočnila aj online diskusia aliancie stredoškolákov a nezávislej skupiny maturantov s ministrom školstva Branislavom Gröhlingom (SaS).

24.01.2021 09:49 , aktualizované: 15:59
Maturita / Gymnázium / Škola / Žiak / Foto:
debata (33)

Rozhodnutie o tom, že sa v tomto školskom roku ruší len externá časť maturitnej skúšky považuje aliancia za nie veľmi šťastné. „Vieme preukázateľne dokázať na základe dotazníka s viac ako 6-tisíc odpoveďami maturantov, že dištančné vzdelávanie nebolo vôbec náhradou za to prezenčné, a preto si stále myslíme, že by maturitné skúšky mali byť prispôsobené tomuto všeobecne známemu problému,“ uviedol Krivda.

Rezort školstva vyzval školy, aby v obsahu maturitných otázok zohľadnili dištančné vzdelávanie a mieru, v akej prebrali v tomto čase jednotlivé učivo. „V zmysle vyhlášky môžu toto učivo začleniť do maturitnej skúšky aj v zúženom rozsahu,“ zdôraznil ešte začiatkom januára Gröhling.

Čo sa týka odporúčania k redukcii obsahu učiva na maturitnej skúške, Aliancia stredoškolákov si myslí, že by toto odporúčanie malo byť zmenené na určitú formu nariadenia. „Aby sa nemohlo stať to, že učitelia na niektorých školách budú až príliš benevolentní, no na inej škole až príliš prísni a rázni. V takom prípade by maturitná skúška nebola férová,“ poznamenal prezident aliancie.

Praktická časť odbornej zložky maturitnej skúšky sa uskutoční v riadnom skúšobnom období v apríli až júni. S časťou o organizácii praktickej časti maturitnej skúšky nie je aliancia vôbec spokojná. „Keďže študenti stredných odborných škôl, ale i konzervatórií nemali možnosť sa počas ôsmich mesiacov dištančného vzdelávania adekvátne pripraviť na praktickú časť maturity,“ vysvetlil Krivda.

Aliancia tvrdí, že cieľom diskusie s ministrom nebolo vytvoriť riešenie na aktuálnu krízu a formu maturitnej skúšky. „Dôležitým faktorom je totiž dynamickosť situácie, ktorá sa mení každý týždeň, a teda opatrenia a riešenia sú jej pravidelne prispôsobované a upravované. S ministrom sme sa dohodli na pokračovaní spolupráce pri riešení podoby maturitnej skúšky o mesiac. Budú prezentované návrhy a pokúsime sa prísť ku konsenzu dvoch strán,“ uviedol vedúci sekcie PR Aliancie stredoškolákov Adam Jajcay.

V školskom roku 2020/2021 sa ruší externá časť maturitnej skúšky. Písomná forma internej časti maturitnej skúšky, teda sloh, sa uskutoční v termíne od 12. apríla. Presný termín určí rezort školstva do 31. marca. Ústna forma internej časti maturitnej skúšky sa uskutoční v termínoch od 17. mája. V prípade potreby sa môže realizovať dva týždne.

Zrušenie písomnej časti maturít

Zrušenie písomnej maturity považuje Slovenská komora učiteľov (SKU) v epidemiologickej situácii, v ktorej sa s vysokou pravdepodobnosťou bude krajina nachádzať aj v najbližších mesiacoch, za racionálny krok ministra školstva. Uviedla to viceprezidentka SKU Soňa Puterková.

„Myslíme si však, že zo strany ministerstva nebolo verejnosti presvedčivo vysvetlené, prečo sa má konať interná časť písomnej maturity, za akých podmienok, pretože epidemiologická situácia sa jej týka rovnako,“ uviedla Puterková. SKU nerozumie dôvodom, pre ktoré ministerstvo prisudzuje práve tejto časti maturitnej skúšky taký veľký význam.

„Čo sa týka ústnej časti maturitnej skúšky, koná sa v májovom termíne, musíme dúfať, že epidemiologická situácia aj vďaka prioritnej zaočkovanosti učiteľov bude v tom čase už priaznivejšia,“ povedala viceprezidentka SKU.

Študenti maturitných ročníkov sú podľa nej aj v dištančnom vzdelávaní pripravovaní zo strany škôl na maturitu a následné štúdium, aj keď sa veľká časť zodpovednosti preniesla aj na nich. „Sú to však už dospelí ľudia a som presvedčená, že tí, ktorí prijali túto zodpovednosť, sa dokážu so situáciou popasovať a maturity zvládnu,“ uviedla Puterková.

Problémom pre školy a študentov odborných škôl je podľa slov Puterkovej praktická výuka, ktorú nie je možné v plnej miere nahradiť online vzdelávaním. „Praktická maturitná skúška je teda otvorená otázka a na odpoveď na ňu zo strany ministerstva školstva si ešte musíme počkať,“ dodala.

Facebook X.com 33 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #maturitné skúšky