Záborská „zbytočný“ návrh o duchovných stiahla

Podpredsedníčka Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo Anna Záborská (OĽANO) stiahla návrh, podľa ktorého by aj duchovní boli považovaní za zdravotníckych pracovníkov a ktorý hovorí o tom, aby sa súčasťou zdravotnej starostlivosti stali aj duchovné služby. V utorok ráno o tom informovala predsedníčka výboru Jana Bittó Cigániková (SaS).

26.01.2021 10:19
záborská Foto:
Poslankyňa NR SR Anna Záborská.
debata (22)

Definícia hovorí, že zdravotná starostlivosť je súbor pracovných činností, ktoré vykonávajú zdravotnícki pracovníci, zahŕňa aj prevenciu, diagnostiku, liečbu, biomedicínsky výskum, ošetrovateľskú starostlivosť a pôrodnú asistenciu. Podľa Záborskej do definície mala pribudnúť aj „duchovná služba a starostlivosť podľa osobitného predpisu“. Podľa poslankyne sa tak totiž bude „realizovať ústavné právo slobodne prejavovať svoje náboženstvo alebo vieru“.

„Tieto potreby sú súčasťou súhrnu základných ľudských potrieb (fyzické, psychické, sociálne, duchovné, ináč aj spirituálne či existenciálne), ktoré má každý človek, nielen človek veriaci, respektíve vyznávajúci konkrétne náboženstvo alebo hlásiaci sa ku konkrétnej cirkvi či náboženskej spoločnosti," uvádza sa v návrhu s dôvetkom, že duchovná služba a starostlivosť poskytovaná poverenými alebo ustanovenými predstaviteľmi cirkví alebo náboženských spoločností má v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti svoje nezastupiteľné miesto.

Bittó Cigániková označila návrh ako „úplne zbytočný“. „Podľa kolegyne Záborskej, ktorá návrh predložila, je dôvodom podpora duševného zdravia. No ja si skôr myslím, že duševnému zdraviu mnohých z nás by pomohlo niečo iné,“ komentovala.

Návrh kritizoval šéf zdravotníckych odborárov Anton Szalay. Označil ho za totálny výsmech a nepochopenie legislatívy. „Zdravotnícki pracovníci musia spĺňať odbornú spôsobilosť a musia sa celoživotne sústavne vzdelávať,“ pripomenul predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb.

22 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotná starostlivosť #Anna Záborská #Výbor pre zdravotníctvo