Záborská „zbytočný“ návrh o duchovných stiahla

, , 26.01.2021 10:19
záborská
Poslankyňa NR SR Anna Záborská. Autor:

Podpredsedníčka Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo Anna Záborská (OĽANO) stiahla návrh, podľa ktorého by aj duchovní boli považovaní za zdravotníckych pracovníkov a ktorý hovorí o tom, aby sa súčasťou zdravotnej starostlivosti stali aj duchovné služby. V utorok ráno o tom informovala predsedníčka výboru Jana Bittó Cigániková (SaS).

Definícia hovorí, že zdravotná starostlivosť je súbor pracovných činností, ktoré vykonávajú zdravotnícki pracovníci, zahŕňa aj prevenciu, diagnostiku, liečbu, biomedicínsky výskum, ošetrovateľskú starostlivosť a pôrodnú asistenciu. Podľa Záborskej do definície mala pribudnúť aj „duchovná služba a starostlivosť podľa osobitného predpisu“. Podľa poslankyne sa tak totiž bude „realizovať ústavné právo slobodne prejavovať svoje náboženstvo alebo vieru“.

„Tieto potreby sú súčasťou súhrnu základných ľudských potrieb (fyzické, psychické, sociálne, duchovné, ináč aj spirituálne či existenciálne), ktoré má každý človek, nielen človek veriaci, respektíve vyznávajúci konkrétne náboženstvo alebo hlásiaci sa ku konkrétnej cirkvi či náboženskej spoločnosti," uvádza sa v návrhu s dôvetkom, že duchovná služba a starostlivosť poskytovaná poverenými alebo ustanovenými predstaviteľmi cirkví alebo náboženských spoločností má v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti svoje nezastupiteľné miesto.

Bittó Cigániková označila návrh ako „úplne zbytočný“. „Podľa kolegyne Záborskej, ktorá návrh predložila, je dôvodom podpora duševného zdravia. No ja si skôr myslím, že duševnému zdraviu mnohých z nás by pomohlo niečo iné,“ komentovala.

Návrh kritizoval šéf zdravotníckych odborárov Anton Szalay. Označil ho za totálny výsmech a nepochopenie legislatívy. „Zdravotnícki pracovníci musia spĺňať odbornú spôsobilosť a musia sa celoživotne sústavne vzdelávať,“ pripomenul predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#zdravotná starostlivosť #Výbor pre zdravotníctvo #Anna Záborská
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku