Čekanov test sa už mal používať aj na Slovensku. Zatiaľ je v skladoch

, , 27.01.2021 19:00

Biochemik Pavol Čekan v spolupráci s tímom Multiplex DX vyvinul test, ktorý dokáže odhaliť aj infekčnejšiu britskú mutáciu koronavírusu. O tieto testy prejavilo záujem Slovinsko, ktoré je aktuálne v šesťtýždňovom lockdowne.

„Volal mi slovinský minister, že má o tieto testy záujem. Prišlo auto, zobralo testy a na vzorke 1 200 ľudí si zistia, aká je u nich premorenosť novej mutácie," tvrdí premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Bežne dostupné PCR testy podľa Čekana nedokážu zistiť, či ide priamo o britskú mutáciu. Potvrdzujú iba ochorenie COVID-19. Test je podľa dostupných informácií jediný na svete, ktorý pozitívne potvrdí buď britskú mutáciu, alebo bežný nový koronavírus, no na Slovensku ho nepoužívame.

Podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) je to sklamanie. Obáva sa, že v ohniskách, kde je premorenosť nad 25 percent, je práve britská mutácia. „Už by sa to malo začať používať,“ dodal na margo Čekanových testov s tým, že apeloval na hlavného hygienika Jána Mikasa, aby nečakali.

Vzápätí reagovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková vyhlásením: „Úrad verejného zdravotníctva SR je pripravený používať testy odhaľujúce britskú mutáciu. Žiadosť o tieto testy sme zaslali na Ministerstvo zdravotníctva SR. Zatiaľ však nemáme naskladnené testy zo Správy štátnych hmotných rezerv SR.“

Opravené, konečné aj predbežné výsledky skríningu

Výsledky skríningu (27. 1.) a čísla incidencie (22. 1.). Opravená mapa (29. 1.), do červených okresov zaradili aj Bratislavu a Nitru.

Fotogaléria
Opravená mapa z 29. 1.
		2020
+5
Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#koronavírus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku