V kauzách NAKA sa priznali k trestnej činnosti viacerí obvinení

Pri akcii Očistec sa z 18 obvinených priznalo ku skutkom, ktoré sú im kladené za vinu, úplne alebo čiastočne 10 osôb. Trestnú činnosť obvinených svojimi výpoveďami podporuje ďalších päť svedkov. Informoval o tom dozorový prokurátor Ondrej Repa. V prípade ôsmich osôb sa rozhodlo o zaistení majetku.

29.01.2021 09:49 , aktualizované: 12:07
Očistec, obvinený, polícia, Foto: , ,
Eskorta priviedla pred súd do Pezinku obvinených v kauze Očistec. 8.11.2020
debata (334)

VIDEO: Špeciálni prokurátori o kauzách NAKA.

Video

Repa avizoval, že vyšetrovanie stále prebieha a polícia plánuje vo februári realizovať ďalšie výsluchy svedkov a aj obvinených. V kauzách Očistec, Božie mlyny a Babylon NAKA u obvinených zaistila spolu 1,3 milióna eur, ktoré pochádzajú z trestnej činnosti.

„Doposiaľ bolo v rámci tejto kauzy vznesené obvinenie celkovo voči 18 osobám. Medzitým boli traja obvinení vylúčení na samostatné trestné konanie,“ priblížil prokurátor. Obvinenia sa týkajú zločinu založenia a zosnovania zločineckej skupiny, prijímania úplatku a podplácania, ale aj trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Dôkazy vyššej kvality

„Z 18 obvinených je aktuálne sedem obvinených stíhaných väzobne. Z toho päť v tejto trestnej veci a dve osoby sú väzobne stíhané v iných trestných veciach. Jedna osoba bola medzičasom z väzby prepustená, pretože u nej pominul dôvod väzby,“ priblížil Repa. Svoju vinu buď v celom rozsahu, alebo v podstatnej časti priznáva desať obvinených. „Tieto výpovede sú ďalej podporované výpoveďami ďalších piatich svedkov, ktorí potvrdili protiprávnu činnosť páchanú v rámci kauzy,“ skonštatoval prokurátor s tým, že s výpoveďami korešpondujú listinné a vecné dôkazy.

Prokurátor ÚŠP deklaruje, že ani v tejto kauze nejde o stíhanie na základe jednej či dvoch výpovedí kajúcnikov. Dôkazný stav je, ako tvrdí, vyššej kvality. „Trestnú činnosť odkrýva viacero osôb. Naďalej existujú podozrenia aj z trestnej činnosti, pre ktoré doposiaľ obvinenie vznesené nebolo,“ poznamenal Repa. V kauze sa podľa neho naďalej koná a realizujú sa a sú plánované aj ďalšie výsluchy.

O zablokovaní majetku obvinených z kauzy Očistec informoval už skôr spravodajský portál Aktuality.sk a týkať sa majú aj obvinených Norberta Bödöra, Dušana Kováčika a Tibora Gašpara. Zablokovaný majetok by mal mať podľa portálu aj jeden obvinený v kauze Judáš. Podľa informácií Aktuality.sk však mnohé majetky obvinených nie sú písané na ich meno, v dôsledku čoho nemôžu byť zablokované.

NAKA 5. novembra od ranných hodín zasahovala v rámci akcie Očistec v dome Tibora Gašpara v mestskej časti Janíkovce v Nitre. Zasahovala aj u ďalších policajných exfunkcionárov, okrem iného v Ivanke pri Dunaji u Petra Hraška a v Leviciach u bývalého riaditeľa finančnej jednotky NAKA Bernarda Slobodníka. Následne s nimi prebiehali výsluchy na Prezídiu Policajného zboru v Bratislave.

Dovedna mala skupina pozostávať z 13 obvinených. Podľa obvinení ju mal riadiť nitriansky podnikateľ a väzobne stíhaný Norbert Bödör. Medzi obvinenými je aj špeciálny prokurátor, v súčasnosti väzobne stíhaný Dušan Kováčik.

Božie mlyny: Šiesti sa priznali

Ako informoval dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Michal Šúrek, šesť z ôsmich obvinených osôb v rámci policajnej akcie Božie mlyny sa úplne priznalo ku skutkom, ktoré sa im kladú za vinu. Trom osobám bol zaistený majetok.

Pri akcii Božie mlyny NAKA 17. septembra minulého roka zadržala bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovíta Makóa, exzástupcu riaditeľa Útvaru zvláštnych policajných činností Norberta Paksiho a podnikateľa spájaného s podsvetím Františka Böhma.

Dvaja z ôsmich obvinených sú stále vo väzbe. „Keďže jednotlivé osoby priznali svoju trestnú činnosť a niektoré z nich spolupracujú s orgánmi činnými v trestnom konaní, boli vylučované na samostatné konanie alebo sa stali súčasťou iných trestných vecí,“ zdôraznil Šúrek.

Kauza Božie mlyny vzišla podľa neho z vyšetrovania zločineckej skupiny nazývanej takáčovci. „Dlhodobo boli badateľné úniky informácií, existovali podozrenia, ale práve v tejto trestnej veci zločineckej skupiny takáčovci sa rozhodli niektorí jej členovia spolupracovať,“ ozrejmil s tým, že traja z ôsmich obvinených pochádzajú priamo z tejto zločineckej skupiny.

Výpovede svedkov boli podľa Šúreka podporené aj ďalšími, najmä listinnými dôkazmi. „Na počiatku vznesených obvinení neboli len jednotlivé osamotené výpovede. Treba dať do pozornosti, že tieto výpovede sa postupne začali spájať do ucelených celkov,“ zdôraznil.

Obvinenia v rámci tejto kauzy sa týkajú rôznorodej trestnej činnosti. „Najmä sa týkajú zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, trestného činu prijímania úplatku, zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločinu podplácania,“ podotkol dozorový prokurátor.

V kauze Judáš sa priznali dve osoby

V kauze Judáš je obvinených osem osôb, dvaja sa priznali. Všetky obvinenia sú založené okrem výpovedí kajúcnikov aj na výpovediach viacerých svedkov či na listinných dôkazoch. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Peter Kysel preto vylúčil politický motív stíhania.

Šesť z obvinených z kauzy je stíhaných väzobným spôsobom. „Jednalo sa o trestnú činnosť predovšetkým korupčného charakteru, kde išlo o prijímanie úplatkov, vydieranie, prečin ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti, podplácanie a u jedného obvineného aj činnosť pre zločineckú skupinu,“ spresnil na piatkovom brífingu prokurátor Kysel.

Zdôraznil, že k obvineniu osôb došlo na základe výpovedí štyroch priamych svedkov. Dvaja obvinení v kauze sa priznali v takmer celom rozsahu za konanie, ktoré sa im kládlo za vinu. „Je možné očakávať aj odnímanie finančných prostriedkov. Došlo k zaisteniu celého majetku troch obvinených,“ uviedol prokurátor. Dodal, že konanie vo veci je náročnejšie, keďže medzi obvinenými sú bývalí príslušníci polície, silových zložiek a pravdepodobne aj Slovenskej informačnej služby (SIS).

Akciu Judáš spustila Národná kriminálna agentúra (NAKA) v decembri 2020. Trestné stíhanie vyšlo z už rozbehnutých trestných konaní. Pôvodne obvinili deväť osôb. Ich súčasťou bol aj zosnulý policajný exprezident Milan Lučanský. Voči nemu prokuratúra po smrti trestné stíhanie zastavila.

V rámci akcie Babylon, pri ktorej zadržali napríklad bývalého predstaviteľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľubomíra Arpáša, sú podľa Repu momentálne stíhané štyri osoby, konkrétne pre trestné činy vydierania a legalizácie príjmov z trestnej činnosti.

334 debata chyba
Viac na túto tému: #Tibor Gašpar #Dušan Kováčik #NAKA #Norbert Bödör #Očistec #Akcia Očistec #akcia Judáš