Lipšicova previerka je protizákonná, tvrdí Fico

Líder opozičnej strany Smer podáva trestné oznámenie na ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina). Dôvodom je previerka pre kandidáta na špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.

, 02.02.2021 21:08
smer, fico Foto: ,
Predseda Smeru Robert Fico.
175

Fico pripomína, že polícia dnes s ľahkosťou stíha a obviňuje predstaviteľov opozície. „Dúfam, že s rovnakou ľahkosťou obvinia ministra práce a jeho veľkého kamaráta zo zneužívania právomoci verejného činiteľa,“ hovorí Fico s tým, že s trestným oznámením sa v utorok obrátil aj na generálneho prokurátora.

„Vládna väčšina najskôr zabezpečila, aby na špeciálneho prokurátora mohol kandidovať aj neprokurátor. Išlo o zákon šitý na mieru Danielovi Lipšicovi,“ zopakoval Fico s tým, že pritom však zabudli, že kandidát potrebuje bezpečnostnú previerku na stupeň „prísne tajné“. „Lipšic ako fyzická osoba nemôže o takúto previerku požiadať,“ upozornil líder strany Smer. Advokát, bývalý viacnásobný minister a bývalý politik však previerku získal. Požiadal o ňu minister práce Krajniak. Ako dôvod uviedol, že jeho rezort s Lipšicom konzultoval právne problémy a na to potreboval previerku.

Podľa Fica však z interných dokumentov ministerstva vyplýva, že rezort práce nedisponuje takými utajovanými skutočnosťami, na ktoré je previerka „prísne tajné“ potrebná.

„Ide o hrubé zneužívanie právomocí verejného činiteľa zo strany ministra Krajniaka a rovnaký zločin zo strany Lipšica spáchaný účastníctvom. A to v núdzovom stave,“ podotýka Fico. Podľa neho sa mal Lipšic vzdať kandidatúry na šéfa špeciálnej prokuratúry.

V utorok sa skončilo verejné vypočutie štyroch kandidátov na post špeciálneho prokurátora. Záujem okrem neprokurátora Lipšica prejavili aj traja prokurátori – Peter Kysel, Ján Šanta a Vasiľ Špirko. Poslanci ústavnoprávneho výboru sa zhodli, že všetci splnili podmienky kandidatúry.

Na budúci týždeň by mohol parlament zo štvorice vybrať nástupcu Dušana Kováčika. Toho vlani v októbri zadržala polícia. Je obvinený z viacerých trestných činov, medzi nimi zo zneužitia právomocí verejného činiteľa, spolupráce so zločineckou skupinou či korupcie. Kováčik je stíhaný väzobne.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
175 debata chyba
Viac na túto tému: #špeciálny prokurátor #Robert Fico #Milan Krajniak #Daniel Lipšic