Francúzsko je pre SR majákom bratstva, uviedol Matovič na stretnutí s Macronom

Francúzsko je pre Slovenskú republiku majákom bratstva, rovnosti a slobody - a Slovensko by pre Francúzsko zase chcelo byť majákom odvahy, spoľahlivosti a nezabúdania na našu históriu. V stredu to uviedol premiér Igor Matovič na spoločnej tlačovej konferencii s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v Elyzejskom paláci v Paríži.

03.02.2021 09:43 , aktualizované: 20:03
Emmanuel Macron / Igor Matovič / Foto: ,
Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vľavo) a premiér Igor Matovič počas vyhlásenia pred spoločným rokovaním 3. februára 2021 v Elyzejskom paláci v Paríži
debata (378)

Macron zdôraznil, že vzťahy Francúzska a SR sú založené na rovnakých hodnotách, opierajúcich sa o zásady právneho štátu a slobody tlače. V tejto súvislosti ocenil nasadenie, s akým sa slovenský premiér pustil do reformy a očisty justície a do boja proti korupcii i zneužívaniu prostriedkov EÚ.

Premiér Matovič po stretnutí s generálnym riaditeľom organizácie Reportéri bez hraníc Christophom Deloirom.

Zároveň vyzdvihol jednotný názor v nevyhnutnosti spoločného postupu Európskej únie pri prekonávaní pandemickej krízy a zabezpečovaní vakcín. Zhodu podľa neho nachádzajú obe krajiny aj v podpore budovania silnejšej a konkurencieschop­nejšej Európy v globálnom prostredí.

Matovič a Macron absolvovali spoločný obed, na ktorom hovorili o aktuálnom vývoji pandemickej situácie či o európskom fonde obnovy po koronakríze.

Premiér Matovič na spoločnom tlačovom brífingu s prezidentom Macronom.

„Okrem toho sa budú venovať ďalším európskym témam ako Európska zelená dohoda, úloha jadrovej energetiky v EÚ či európska obrana. Dôležitou témou bude aj upevňovanie vzájomných slovensko-francúzskych vzťahov,“ spresnil tlačový odbor Úradu vlády SR.

Matovič zdôraznil boj za slobodu médií

Slovenský premiér sa následne presunul na stretnutie s generálnym riaditeľom organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) Christophom Deloirom. Boj za slobodu médií by mal byť spojený s bojom za kvalitnú žurnalistiku, povedal premiér Matovič na pôde medzinárodnej organizácie. Jeho vyjadrenia sprostredkovalo na Facebooku hnutie OĽANO.

„Sloboda spojená so zodpovednosťou vedie ku kvalitnej žurnalistike, ktorá môže chrániť demokratické zriadenie v jednotlivých štátoch,“ povedal. To je podľa neho dôležité najmä v dnešnej dobe, keď sociálne médiá často zaujímajú dominantnú úlohu v oblasti šírenia informácii.

Emmanuel Macron a Igor Matovič, Paríž 3. 2. 2021
Emmanuel Macron a Igor Matovič, Paríž 3. 2. 2021
+5Emmanuel Macron a Igor Matovič, Paríž 3. 2. 2021

Matovič chcel podľa svojich slov z pozície premiéra utvrdiť riaditeľa RSF Deloira v tom, že cieľom vládnej koalície a vlády je na Slovensku vytvoriť „úplne slobodné prostredie na činnosť poctivých novinárov a žurnalistov“.

„Hlavne som sa snažil vysvetliť, že naším kľúčovým cieľom je zmena systému, toho podhubia, ktoré umožnilo, aby mafia ovládla štát, aby na konci de facto dokonala vraždu Jána (Kuciaka) a Martiny (Kušnírovej),“ povedal.

„Naším hlavným cieľom je zabezpečiť úplnú slobodu polícii, prokuratúre, súdnictvu, a tým pádom, aby aj tí páchatelia zločinov nemali pocit, že stoja nad štátom,“ povedal.

Deloir povedal, že v roku 2018 navštívil Bratislavu „len niekoľko dní“ po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Pripomenul svoje vyjadrenie z tohto obdobia, že „Bratislava je hlavným mestom slobody tlače“. „Za súčasnej situácie, za súčasných technologických zmien je žurnalistika skutočne vo veľkom nebezpečenstve,“ povedal Deloir.

Európa podľa neho v tomto procese zohrá rozhodujúcu úlohu a Slovensko musí ísť príkladom. Pripomenul, že SR sa v súčasnosti nachádza na 33. mieste v rebríčku slobody tlače celého sveta. „Na Slovensku je na stole niekoľko zákonodarných iniciatív, ktoré majú za úlohu zlepšiť slobodu tlače, zlepšiť kvalitu mediálneho prostredia,“ povedal Deloir a dodal, že tieto iniciatívy naznačujú, že SR sa môže stať „modelom pre celú Európu“.

Týmito zmenami sa však podľa neho musia posilniť niektoré aspekty ako napríklad ochrana novinárov, verejná mienka a atmosféra v spoločnosti i audiovizuálny zákon v prospech lepšieho fungovania redakčnej práce a finančnej nezávislosti redakcií.

Riaditeľ RSF takisto zdôraznil aj potrebu ochrany zdrojov informácií novinárskej práce. „Tejto iniciatívy sa Slovensko zhostí a musí sa jej zhostiť aj na medzinárodnej úrovni, okrem iného aj na pôde Vyšehradskej štvorky (V4),“ dodal.

Šéf výboru NRSR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský povedal, že na Slovensku sa dejú spoločenské zmeny. V tejto súvislosti pripomenul boj proti korupcii, očistu súdnictva, polície a prokuratúry.

Matovič začal svoju návštevu Francúzska v meste Meudon, ležiacom v metropolitnej oblasti Paríža. Tam položil veniec k soche generála Milana Rastislava Štefánika, ktorý pôsobil v miestnom observatóriu.

Štefánika si spolu s premiérom uctili aj slovenský veľvyslanec v Paríži Igor Slobodník a starosta Meudonu Denis Larghero, informovalo veľvyslanectvo SR vo Francúzsku na Twitteri.

© Autorské práva vyhradené

378 debata chyba
Viac na túto tému: #Igor Matovič #Emmanuel Macron #Francúzko