„Zvýšený výkon služby policajtov bude na miestach so zvýšenou koncentráciou osôb, ako sú lyžiarske strediská, nákupné strediská, železničné stanice, nástupištia, potraviny, drogérie, zásielkovne, odberné miesta a podobne," priblížila hovorkyňa. Intenzívnejšie náhodné kontroly avizuje aj na hlavných cestných ťahoch, teda diaľniciach, cestách pre motorové vozidlá prvej a druhej triedy.
Polícia zároveň pripomenula, že naďalej platia zvýšené kontroly zamerané aj na dodržiavanie povinnosti nosenia rúšok, karanténnych opatrení či na fungovanie prevádzok. „Ak je nevyhnutné odchádzať z domu, napríklad do zamestnania, treba si zabezpečiť potvrdenie od zamestnávateľa alebo iný hodnoverný dokument, ktorým sa dá preukázať nutnosť svojej cesty,“ zdôraznila Bárdyová.
Policajti preverujú oprávnenosť výnimky zo zákazu vychádzania a certifikát, potvrdenie, SMS správu či email porovnávajú s osobnými údajmi konkrétnej osoby. Potrebné je preto mať pri sebe aj občiansky preukaz alebo iný doklad totožnosti.
3 679 porušení zákazov vychádzania
Od začiatku tohto roka policajti preverovali 1821 podozrení z porušenia lekárom stanovenej karantény, 635 osôb toto opatrenie naozaj porušilo. Zo 4904 prípadov podozrenia z porušenia zákazu otvorenia prevádzok sa potvrdilo 56. Porušenie povinnosti nosenia rúška zaznamenala polícia v 2878 z 5515 preverovaných prípadov. Z 8830 prípadov podozrenia z porušenia zákazu vychádzania sa potvrdilo v 3679 prípadoch. Ako ďalej spresnila hovorkyňa, 769 prípadov policajti postúpili na regionálne úrady verejného zdravotníctva a 422 prípadov na okresné úrady.
„V prípade zistenia porušení každý prípad rieši polícia individuálne. Sankcie zostávajú vo výške ako doposiaľ, v blokovom konaní do 1000 eur a v správnom konaní do 1659 eur,“ dodala.