Na Slovensku je otvorených 1975 škôl, pre jarné prázdniny však časť z nich znovu zatvoria

Na Slovensku je k strede aktuálne otvorených 1975 škôl, čo je 28 percent z celkového počtu. Počas rokovania vlády to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).

10.02.2021 14:46
škola / vitajte v škole / Foto:
debata (4)

Z tohto počtu je otvorených okolo 920 materských škôl, necelých 900 základných škôl a zhruba 150 stredných škôl. „V školách je približne 144-tisíc žiakov,“ povedal minister školstva. Prezenčné vyučovanie bolo v utorok (9. 2.) obnovené dokopy v 1415 školách.

Minister Branislav Gröhling k aktuálnej situácii v školstve a očkovaniu učiteľov.

Minister poznamenal, že čísla budúci týždeň klesnú, keďže na strednom Slovensku budú jarné prázdniny. Poznamenal, že minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) bude v utorok zverejňovať dáta a následne v stredu bude hlavný hygienik komunikovať s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva, aby sa informovali zriaďovatelia školy a rodičia.

Niektoré školy sa od pondelka (8. 2.) mohli otvoriť. Ide najmä o materské školy, prvý stupeň základných škôl a končiace ročníky stredných škôl. Školy sa nemôžu otvárať v čiernych okresoch. Z viacerých miest avizovali, že školy neotvoria, aj keď môžu. Dôvodom je obava zo šírenia koronavírus medzi školákmi.

Očkovanie učiteľov

Gröhling v priebehu rokovania vlády potvrdil, že vo štvrtok 11. februára sa spustí formulár pre učiteľov, ktorí sa chcú očkovať proti koronavírusu.

Poznamenal, že medzi učiteľmi budú zisťovať záujem, pretože celú databázu použiť nemôžu, keďže nie všetci sa budú chcieť dať očkovať. Gröhling tvrdí, že v rámci prvej fázy, keď je k dispozícii 40-tisíc vakcín, nedokážu zaočkovať všetkých, takže sa bude fázovať.

Poznamenal, že nevidí dôvod na vylúčenie učiteľov napríklad zo súkromných materských škôl či nesieťových škôl. „Musíme počkať v rámci jednotlivých skupín, ako budú prichádzať vakcíny,“ poznamenal.

„Tento prvý víkend budeme očkovať učiteľov v krajských mestách, potom nasledujúci víkend učiteľov, ktorí sú v okolitých mestách,“ povedal minister. Pripomenul, že teraz sa budú vakcínou od AstraZenecy očkovať len učitelia do 55 rokov.

Učitelia si vo formulári budú podľa slov ministra školstva musieť označiť, že sú učitelia. Následne bude rezort školstva verifikovať, že je to naozaj tak, a prihlásenému učiteľovi bude ponúknuté očkovacie centrum, ktoré je najbližšie k miestu jeho pôsobiska, spolu s termínom očkovania.

Minister nevie povedať, kedy sa podarí zaočkovať všetkých v školstve, ktorí budú mať o to záujem. Podľa interných diskusií, ktoré vedú s rezortom zdravotníctva, by to však chceli stihnúť do konca školského roka 2020/2021. Rovnako poznamenal, že v rezorte školstva pripravujú aj kampaň k očkovaniu.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #školstvo #Branislav Gröhling
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy