Po vstupe na Slovensko bude karanténa opäť povinná

Cestujúci prichádzajúci na Slovensko zo zahraničia budú musieť od pondelka 15. februára absolvovať povinnú 14-dňovú karanténu. Po dnešnom rokovaní vlády to povedal minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO).

10.02.2021 16:29 , aktualizované: 17:28
Karanténa Foto:
debata (124)

Pred vstupom na územie Slovenska bude musieť osoba vyplniť formulár, následne pôjde do karantény domov alebo v prípade záujmu do štátnej karantény. Najskôr na ôsmy deň karantény môže osoba absolvovať PCR test a ak bude jeho výsledok negatívny, karanténa sa skončí.

Výnimku budú mať pendleri. Dôvodom je situácia s juhoafrickým variantom nového koronavírusu.

Minister Krajčí k prijatým epidemickým opatreniam pre cestujúcich prichádzajúcich zo zahraničia.

Krajčí neodporúča ľuďom cestovanie do zahraničia a ani dovolenky. Predpokladá, že keďže na hraniciach budú kontrolovať vyplnený formulár eHranica, budú sa tvoriť kolóny.

Pendleri budú potrebovať PCR alebo antigénový test nie starší ako sedem dní. Oznámil tiež, že juhoafrický variant na Slovensku potvrdený zatiaľ nie je. Pravidlá spresní vo vyhláške hlavný hygienik SR, vyjsť by podľa Krajčího mala najneskôr v piatok (12. 2.).

Aplikáciu dostal na starosť Sulík

Úlohy okolo elektronickej karantény dostal tentokrát na starosť podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Informovala o tom vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) v stredu po rokovaní vlády. Avizuje, že jej rezort je pripravený pomôcť.

„Predtým malo e-karanténu na starosti Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, konkrétne Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). My veľmi radi pomôžeme s prípravou e-karantény,“ podotkla Remišová s tým, že jej rezort má k dispozícii IT nástroje aj programátorov, čiže po technickej stránke aplikáciu vedia pripraviť.

„Teraz čo sa týka toho prepojenia so zdravotníckymi informáciami, tam je mimoriadne potrebná súčinnosť NCZI, pretože my nemôžeme byť vlastníkom, ani nemôžeme mať prístup k citlivým zdravotníckym údajom od občanov. Ten krok prepojenia medzi NCZI a technickou aplikáciou bude potrebný,“ zdôraznila ministerka.

Pripomenula, že jej rezort pripravil aj aplikáciu e-rúško podľa českého vzoru. „Je to trasovacia aplikácia, ktorá signalizuje ľuďom, keď sú s niekým pozitívnym v kontakte,“ ozrejmila Remišová s tým, že aplikáciu vyvinula štátna košická firma IT Slovensko.

„Otestovali sme ju v zásade na všetkých možných mobilných telefónoch tak, aby fungovala. Momentálne po technickej stránke táto aplikácia je k dispozícii, keď MZ povie, že táto aplikácia v momentálnej epidemiologickej situácii je potrebná. Čiže je pripravená, stačí spustiť do prevádzky,“ dodala Remišová.

Prvá bola nevyhovujúca

Aplikácia na elektronickú karanténu, ktorá počas prvej vlny pandémie vznikla pod záštitou ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, bola podľa Remišovej slov nevyhovujúca. „Uvidíme, ak ju bude treba vylepšiť, vylepšíme. Ak bude treba spraviť nejakú úplne inú, urobíme, ale ako hovorím, samotná aplikácia je len technická časť a následne potom tá prevádzková časť musí byť v súčinnosti s MZ a NCZI,“ uzavrela ministerka.

Na otázku, prečo dostal takúto úlohu práve Sulík, Remišová odpovedala, že minister hospodárstva túto tému otvoril a následne to „dostal ako darček“. Remišová dodala, že jej ministerstvo je okamžite pripravené pomôcť, ale zdôraznila, že aplikácie sú len pomôckami.

124 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus #karanténa #Marek Krajčí