Za zhoršujúcu sa epidemickú situáciu môžu aj spory v koalícii, tvrdí Kollár

Pod zhoršujúcu sa epidemickú situáciu na Slovensku sa podpisujú chýbajúce kontroly na štátnych hraniciach, zlyhanie dohľadávania blízkych kontaktov nakazených a spory v koalícii. Skonštatoval to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

13.02.2021 14:09
kollár Foto: ,
Boris Kollár.
debata (35)

Štátna karanténa a kontroly na hraniciach mali byť podľa Kollára zavedené už dávno. „Práve to nám pomohlo zvládnuť prvú vlnu pandémie,“ pripomenul Kollár. V súčasnosti sa podľa neho treba zamerať najmä na dôsledné dodržiavanie COVID automatu a vláda by sa mala sústrediť na očkovanie populácie proti novému koronavírusu. „COVID automat vytvorili odborníci, treba ho dodržiavať a nie ho spochybňovať a vstupovať doň, ako to urobili strany SaS a Za ľudí. Toto aktuálne nezvládame,“ poukázal Kollár.

Priznal, že koalícia nezvláda komunikáciu opatrení voči verejnosti. Zlyhávajúce trasovanie by mohla podľa neho pomôcť vyriešiť e-karanténa a dodržiavanie COVID automatu. „Koalícia a opozícia by sa mala prestať hádať, viac spolupracovať. Toto hašterenie mi prekáža a povedal som to aj konkrétnym ľuďom,“ zdôraznil Kollár. Ide napríklad o konflikt medzi premiérom Igorom Matovičom (OĽANO) a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom (SaS), či medzi europoslankyňou Luciou Ďuriš Nicholsonovou (SaS) a ministerkou investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronikou Remišovou (Za ľudí).

Rekonštrukciu vlády a výmenu premiéra si Kollár však predstaviť nevie. Zároveň ale doplnil, že ak vláda bude pokračovať v takomto štýle komunikácie a v koaličných sporoch, tak skončí. „Mňa by to veľmi mrzelo, lebo by som nedokázal naplniť program, ktorý som ľuďom sľúbil," dodal Kollár.

Podľa nezaradeného poslanca Národnej rady SR a lídra mimoparlamentnej strany Hlas-SD Petra Pellegriniho koalícia boj proti pandémii nezvláda. „Centrálne riadenie krajiny zlyháva, najfunkčnejšie sú aktuálne mestá a obce a samosprávy,“ uviedol Pellegrini. Podľa neho sa tiež treba viac rozprávať o prevencii pre občanov, ako dodávky vitamínov či respirátorov pre najzraniteľnejších.

35 debata chyba
Viac na túto tému: #Boris Kollár #Peter Pellegrini #koronavírus #vláda Igora Matoviča