V procese so starostom Dolného Chotára vypovedal jeho bývalý spoločník

V procese so starostom Dolného Chotára Františkom Dorom a spol. v kauze viacerých vrážd vypovedal vo štvrtok poškodený podnikateľ Jozef K.

18.02.2021 10:00 , aktualizované: 11:44
debata (3)

Svedok poznal Františka Doru približne 20 rokov. Spolupracovali v oblasti pohonných látok. Starosta mu najprv platil, potom prestal a jeho dlh sa voči svedkovi vyšplhal až na 250-tisíc až 300-tisíc eur. Sumu sa podnikateľ snažil súdne vymáhať. Potom sa od svojho spoločníka dozvedel, že starosta ho chce nechať zlikvidovať. „Ťažko sa mi k tomu vyjadruje. Neskôr sa naša spolupráca ‚vyvŕbila‘ do takého stavu, že sedíme na súde,“ vypovedal.

Na proces eskortovali Františka Doru a jeho syna Františka Doru juniora. Ďalší dvaja spoluobžalovaní dali súhlas svojim obhajcom na pojednávanie v ich neprítomnosti.

Predchádzajúce tri termíny súd v januári aj na začiatku tohto mesiaca zrušil z dôvodu pandemickej situácie a z toho vyplývajúcich epidemiologických opatrení. Vo veci sa konalo naposledy na začiatku decembra minulého roka.

V kauze František Dora, jeho syn František Dora mladší, Ladislav A. a Roland Sz. čelia obžalobe z viacerých vrážd, podvodu, drogovej trestnej činnosti, ako aj z členstva v skupine sátorovcov. Vraždy si mal objednávať František Dora, aby umlčal tzv. biele kone. Niektoré svoje obete zastavili pod zámienkou policajnej kontroly. V policajnom prestrojení ich presunuli do priestorov bývalej čárdy, ktorá patrila ďalšiemu členovi skupiny. Obeti dali na ruky putá, niekoľko hodín ju strážili a potom presunuli na miesto s vykopaným hrobom. Tam ju zaškrtili.

Za skutok mali vykonávatelia dostať vtedajšie tri milióny korún. Gang sátorovcov mal mať na svedomí viac ako 80 ľudských životov.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Dolný Chotár #František Dora