Vakcínu AstraZeneca vyrobili už v roku 2008. Hoax zdieľali tisíce

Tisíce používateľov Facebooku zdieľali príspevky, podľa ktorých číslo na ampulke obsahujúce sekvenciu číslic 2008 dokazuje, že vakcínu od výrobcu AstraZeneca vyrobili v roku 2008. Podľa príspevkov by mala už v blízkej dobe vypršať expiračná lehota vakcíny a preto sa ňou malo zrýchlene očkovať práve na Slovensku. Nie je to pravda - pre AFP to potvrdil Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a firma AstraZeneca vysvetlila pôvod čísel a expiračnú lehotu vakcíny.

22.02.2021 10:37
B.Bystrica koronavírus očkovanie učitelia Foto: ,
Vakcíny AstraZeneca na očkovanie proti COVID-19 v zdravotníckom zariadení v Banskej Bystrici.
debata (34)

Zavádzajúce príspevky vznikli na základe fotografie, ktorá sa objavila vo vysielaní nemeckej televízie ARD. Na ilustračnej snímke sa objavili ampulky s vakcínou AstraZeneca. Na etikete jednej z nich bolo vidieť zvislo napísané číslo 3041572008. Na základe toho, že posledné štvorčíslie bolo 2008, si používatelia Facebooku vytvorili dojem, že vakcínu vyrobili v roku 2008.

Nie je to pravda. Vakcínu od britsko-švédskeho výrobcu AstraZeneca a Oxfordskej univerzity schválila Európska lieková agentúra 29. januára 2021. Na jej vývoji začali výskumníci v Oxforde pracovať 20. januára 2020.

Určite nie v roku 2008

Zástupcovia firmy AstraZeneca – riaditeľ sekcie pre vzťahy s médiami vo svete Kim Blomley a špecialistka na informácie z oblasti medicíny Markéta Turynová, zastupujúca AstraZenecu Slovakia – pre AFP potvrdili, že firma začala vyrábať vakcínu v roku 2020. „Vakcína určite nebola vyrobená v roku 2008,“ uviedla aj hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.

Prvé číslo na ampulke zo zavadzajúceho príspevku je označené skratkou EXP a znamená dátum exspirácie. Na ampulke z predmetnej fotografii je uvedené číslo 05–2021, dátum expirácie je teda 31. máj 2021.

Ďalšie číslo na ampulke označené skratkou LOT, je číslom šarže. „LOT: Číslo šarže je charakteristická kombinácia číslic alebo písmen, alebo číslic a písmen, ktorou je šarža jednoznačne identifikovaná,“ uviedla pre AFP Turynová. Na zdieľanej fotografii je vidno číslo šarže AB0003.

Fotografie zo slovenských nemocníc

Číslo 3041572008, ktoré je uvedené zvislo, nemá nič spoločné s dátumom výroby. „Údaj o dátume výroby vakcíny sa na obale nenachádza, uvádza sa v dokumentoch, ktoré štátny ústav kontroluje pri prepúšťaní šarží vakcín na slovenský trh,“ potvrdila Jurkemíková.

Zvislo napísané číslo sa podľa Kima Blomleyho z firmy AstraZeneca volá komponentný kód a je používaný pre interné výrobné účely. Neoznačuje ani dátum výroby, ani expiračnú lehotu.

AFP oslovila aj slovenské nemocnice, aby jej poslali autentické fotografie ampuliek s vakcínou AstraZeneca, ktorá sa od 13. februára používa na Slovensku. Na všetkých je komponentný kód 1423474, na viacerých číslo šarže ABV2856 a dátum expirácie 05–2021.

34 debata chyba
Viac na túto tému: #hoax #koronavírus #AstraZeneca