Vedci navrhujú znížiť mobilitu a sprísniť režim na hraniciach

Slovenskí vedci chceli s premiérom Igorom Matovičom (OĽANO) hovoriť o COVID automate, obmedzení mobility, trasovaní či sekvenácii pozitívnych vzoriek ochorenia COVID-19, ale aj prehodnotiť pravidelné testovanie. V utorok to pred stretnutím povedali vedec Pavol Čekan a lekár Vladimír Krčméry.

, 23.02.2021 13:51
čekan, krčméry Foto: ,
Vedec Pavol Čekan (vľavo) a lekár Vladimír Krčméry pred stretnutím s premiérom Igorom Matovičom.
269

VIDEO: Vedci u Matoviča: Dlhé plodné rokovanie, bude pokračovať.

Krčméry vidí zmysel boja proti novému koronavírusu v obmedzeniach na hraniciach. Pripomenul, že nový koronavírus bol na Slovensko importovaný. Problematické sú podľa neho letecké spoločnosti plné cestujúcich, ktorí nemali nikdy pristáť v Európe. Riešiť treba letecký priestor, ale aj celkovo znížiť mobilitu v krajine. „Viacerí sme za to, že otvárať sa dovnútra,“ povedal.

Podľa biochemika Čekana juhoafrický variant znamená novú epidémiu. Tento variant bol v Tirolsku zaznamenaný už v stovkách prípadov, na Slovensku však zatiaľ potvrdený nebol.

Čekan a Krčméry sa zhodli, že vzorky treba systémovo sekvenovať. „Každý, kto má cestovateľskú anamnézu z krajín, kde sa vie o prevalencii infekčnejších a zároveň aj smrtnejších typoch, tak práve sekvenáciou to vieme zistiť,“ povedal Čekan s tým, že ideálne by bolo sekvenovať v počte 500 vzoriek týždenne. Verí, že pandémiu čoskoro potlačíme.

„Je to nová epidémia v pandémii. Má prvú vlnu a určite nechceme, aby mala druhú vlnu,“ doplnil infektológ Vladimír Krčméry. Jedným z možných riešení je podľa neho príklad Izraela, ktorý uzavrel vzdušný priestor na 14 dní. Drastické opatrenia podľa neho pritom nemusia trvať dlho.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) chce s odborníkmi, vedcami a epidemiológmi diskutovať o tom, ako zastaviť rast počtu pacientov s ochorením COVID-19. Ešte v pondelok (22. 2.) vyhlásil, že počty hospitalizovaných s ochorením COVID-19 na Slovensku rastú aj napriek zavedenému zákazu vychádzania či prijatiu COVID automatu. Od odborníkov očakáva odpoveď, akým spôsobom sa majú na Slovensku zmeniť pravidlá.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
269 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus