USA zakázali Dobroslavovi Trnkovi a jeho synovi vstup na svoje územie

Americký rezort diplomacie vo štvrtok zakázal bývalému generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi a jeho synovi Jakubovi vstup na územie USA. Dôvodom je podľa USA ich účasť na závažnej korupcii.

, 25.02.2021 16:17
Dobroslav Trnka Foto:
Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka
debata (230)

Uvádza sa to na webovej stránke amerického ministerstva zahraničných vecí. O zákaze vstupu pre Dobroslava Trnku a jeho syna rozhodol priamo šéf americkej diplomacie Antony Blinken, ktorý proti nim použil minuloročný zákon o ministerstve zahraničia a zahraničných operáciách.

Blinken zdôraznil, že predmetné rozhodnutie bolo vydané výlučne na základe platného amerického zákona o rozpočtových prostriedkoch rezortu diplomacie a zahraničných programoch.

Svoje rozhodnutie Blinken zdôvodnil dôveryhodnými informáciami nasvedčujúcimi tomu, že sa Trnka podieľal na závažnej korupčnej činnosti. „V zmysle týchto informácií sa Trnka vo funkcii generálneho prokurátora Slovenska podieľal na korupčných činoch, ktoré narúšali právny štát a dôveru slovenskej verejnosti v demokratické inštitúcie, predstaviteľov a verejné konania,“ uvádza sa Blinkenovom vyhlásení.

„Dnes oznamujem verejné označenie bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku zo Slovenskej republiky vzhľadom k jeho účasti na významnej korupcii. (…) Okrem označenia bývalého generálneho prokurátora Trnku verejne označujem jeho syna Jakuba Trnku. Tento krok robí ako bývalého generálneho prokurátora Trnku, tak Jakuba Trnku nespôsobilými na vstup do Spojených štátov,“ uviedol Blinken.

Cieľom tohto kroku nie je ovplyvniť alebo prejudikovať prebiehajúce alebo budúce právne konania týkajúce sa Dobroslava Trnku na Slovensku. Zahraniční predstavitelia a ich rodinní príslušníci, ktorých minister zahraničných vecí USA verejne označí za osoby priamo alebo nepriamo sa podieľajúce na korupcii, strácajú oprávnenie na vstup do Spojených štátov.

Antony Blinken zdôraznil, že jeho rozhodnutie je prejavom záväzku Spojených štátov bojovať proti korupcii a podporovať v tomto boji aj občanov Slovenska. Rezort diplomacie USA bude podľa neho aj v budúcnosti využívať dostupné nástroje na vyvodzovanie zodpovednosti voči korupčným subjektom v tomto regióne i vo po celom svete.

230 debata chyba
Viac na túto tému: #Dobroslav Trnka
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy