Po dvoch týždňoch je sčítaných takmer 50 percent obyvateľov Slovenska

Po dvoch týždňoch od začiatku sčítania obyvateľov vyplnilo dotazník 2 640 000 ľudí, teda 47 percent obyvateľov Slovenska.

01.03.2021 12:50, aktualizované: 13:55
Sčítanie obyvateľstva Foto:
3

V rámci krajov vedie Bratislavský kraj, pri porovnaní krajských miest je najviac sčítaných v Trnave. Informovala o tom hovorkyňa pre Sčítanie obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 Jasmína Stauder.

„Sčítací formulár v Bratislavskom kraji vyplnilo viac ako 51 percent obyvateľov. Na druhom mieste je Žilinský kraj, kde si povinnosť sčítať sa splnilo takmer 50 percent obyvateľov. V tesnom závese na treťom mieste je Trenčiansky kraj, ktorý dosiahol viac ako 49,5 percenta sčítaných a Trnavský kraj na úrovni 49 percent sčítaných obyvateľov. V Nitrianskom kraji si zatiaľ zákonnú povinnosť sa elektronicky sčítať splnilo viac ako 47 percent obyvateľov,“ uviedla.

Ostatné kraje sú pod celoslovenským priemerom. „Prešovský kraj sa sčítal na takmer 45 percent, Banskobystrický kraj na 44 a Košický kraj eviduje viac ako 41 percent sčítaných obyvateľov,“ doplnila Stauder.

V rebríčku krajských miest vedie mesto Trnava s vyše 51 percentami sčítaných. Na čísle 51 je percento sčítaných v Trenčíne, takmer 51 percent sčítaných majú Bratislava a Banská Bystrica. Skoro polovicu sčítaných dosiahol Prešov, priblížili sa tiež Žilina a Nitra (sčítaných vyše 49 percent obyvateľov). Podobne ako medzi krajmi, aj v prípade krajských miest je zatiaľ najnižšia aktivita v Košiciach, v druhom najväčšom meste Slovenska evidujú 42 percent sčítaných obyvateľov.

V Bratislave vedie Petržalka, v Košiciach evidujú veľké rozdiely

Lídrom v sčítaní obyvateľov na území hlavného mesta je zatiaľ Petržalka, medzi bratislavskými mestskými časťami nie sú však veľké rozdiely. Naopak, v Košiciach je rozdiel medzi najviac a najmenej sčítanou mestskou časťou 50 percent. O zisteniach z prvých dvoch týždňov sčítania informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Výzvu Bratislava sa ráta vypočulo v hlavnom meste v prvých dvoch týždňoch od sčítania vyše polovice obyvateľov. Od 15. februára sa do cenzu zapojilo 50,6 percenta ľudí, ktorí majú v Bratislave trvalý či prechodný pobyt.

„Z hľadiska mestských častí v počte sčítaných obyvateľov vedie najväčšia mestská časť Petržalka, ktorá dokázala po prvých dvoch týždňoch realizovať sčítanie na takmer 53 percent,“ oznámila hovorkyňa Sčítania obyvateľov Jasmína Stauder.

Ďalšími mestskými časťami s vysokým podielom sčítaných obyvateľov sú Devínska Nová Ves, ktorá má sčítaných vyše 52 percent obyvateľov, i Podunajské Biskupice, ktoré sčítali 52 percent obyvateľov. K 52 percentám sčítaných sa blíži aj Dúbravka. „Ostatné mestské časti sa vyrovnane pohybujú do 50 percent s výnimkou Starého Mesta, ktoré zatiaľ realizovalo sčítanie na 43 percent,“ doplnila Stauder.

Na rozdiel od Bratislavy druhé najväčšie mesto SR Košice eviduje v rámci svojich mestských častí výrazný rozdiel v podiele sčítaných obyvateľov. Kým napríklad mestská časť Šebastovce je sčítaná na 55 percent, Pereš a Sídlisko KVP na 54 percent a Ťahanovce na 51 percent, Luník IX má sčítaných necelých päť percent obyvateľov. „Dôvodom môže byť skutočnosť, že mestská časť predpokladá sčítanie týchto obyvateľov prostredníctvom asistovaného sčítania po 31. marci,“ skonštatovala hovorkyňa SODB 2021.

Elektronické sčítanie potrvá do konca marca, asistované začne v apríli

Generálna riaditeľka Sekcie sociálnych štatistík a demografie Ľudmila Ivančíková je presvedčená, že na výsledkoch sčítania sa výrazne prejavuje aktivita tých miest a obcí, ktoré v prospech sčítania obyvateľov vynakladajú úsilie od jeho začiatku. „Stav v sčítaní obyvateľov v rámci regiónov je zatiaľ veľmi vyrovnaný a veríme, že prírastky budú pokračovať v nastavenom tempe,“ dodala.

Sčítanie obyvateľov sa začalo v pondelok 15. februára. Prvýkrát vo svojej histórii je založené na kombinácii už existujúcich údajov s údajmi od obyvateľov a je plne elektronické. Obyvateľ sa sčíta sám. Môže tak urobiť na webe scitanie.sk alebo pomocou mobilnej aplikácie SODB 2021. Elektronické sčítanie samovyplnením formulára potrvá do 31. marca. Asistované sčítanie bude od apríla do konca októbra.

Povinnosť sčítať sa majú podľa zákona všetci obyvatelia, ktorí majú na Slovensku trvalý, prechodný, ale aj tolerovaný pobyt. Sčítať sa je povinný aj občan Európskej únie, ktorý má na Slovensku obvyklý pobyt. Neplnoleté osoby je povinný sčítať rodič, prípadne zákonný zástupca. Za nesplnenie povinnosti hrozí pokuta.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
3 debata chyba
Viac na túto tému: #sčítanie obyvateľov 2021