Korčok: Sputnik je nielen vakcína, ale aj nástroj hybridnej vojny

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS) požiada ešte v utorok o prijatie u troch najvyšších ústavných činiteľov SR. Urobí tak v súvislosti s okolnosťami, za ktorých bola na Slovensko dovezená ruská vakcína Sputnik V, a možným spochybnením zahraničnopolitického smerovania krajiny.

02.03.2021 14:23 , aktualizované: 14:58
korčok Foto: ,
Minister zahraničných vecí Ivan Korčok.
debata (949)

Minister zopakoval, že rozhodujúce kritérium pre akúkoľvek vakcínu je bezpečnosť. Doplnil, že je dôležité, aby bol každý občan informovaný o tom, čo podanie neregistrovanej vakcíny znamená.

Ako zdôraznil, od najvyšších predstaviteľov štátu potrebuje uistenie, že v zahranično-politickom smerovaní Slovenska „sa nič nemení.“ Šéf slovenskej diplomacie priznal, že spôsob, akým bola dodávka vakcíny realizovaná, i to, ako bola privítaná predsedom vlády, vyvolávajú otázky. „Je potrebné si ich zodpovedať, musím mať jasno v tom, či stále zotrvávame na deklarovanom zahraničnopoli­tickom smerovaní,“ povedal.

Video

Minister zároveň nevylúčil, že pre dovoz Sputnika, ktorý označil za „pošmyknutie sa“, podá demisiu. Rozhodne sa po stretnutí s premiérom Igorom Matovičom, prezidentkou Zuzanou Čaputovou a šéfom parlamentu Borisom Kollárom.

Korčok zároveň uviedol, že z prítomnosti premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) na letisku pri „vítaní vakcíny“ bol zaskočený a považuje to za neadekvátne a neprimerané. Podľa Korčoka sa zo Sputnika V stal v poslednom čase „nástroj hybridnej vojny“.

VIDEO: Fico: Korčoka niekto dobre ‚pokefoval‘, a nebol to Matovič.

Video

Sputnik rozdeľuje

„Nie je to dar, je to tovar, ktorý má svoju cenu,“ uviedol Korčok. „Rozdeľuje nás tu doma, rozdeľuje nás tu v zahraničí, spochybňuje procesy v Európskej únii,“ poukázal minister. Ak by Sputnik nebol politickým nástrojom, nevidí dôvod, prečo ruská strana nevyvíja aktivitu smerom k registrácii vakcíny v EÚ.

Z vyjadrení Korčoka vyplýva, že premiér Matovič ho vynechal nielen z rokovaní s ruskou stranou o Sputniku, ale aj z celej pondelkovej logistickej operácie dovozu vakcíny na Slovensko. O tom, že Matovič posiela do Moskvy lietadlo, sa minister dozvedel v nedeľu v noci od veľvyslanca v Moskve. „Bolo mi povedané, že ide o tovar. Nemal som vedomosť o tom, čo konkrétne to bude,“ povedal.

Korčok dodal, že na pondelkové udalosti ešte nezaznamenal priamy ohlas z diplomatických kruhov, dal však situáciu podrobne monitorovať.

949 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Igor Matovič #Ivan Korčok #Sputnik V #koaličná kríza pre Sputnik