TIS: Rezort zdravotníctva odmieta zverejniť zmluvu, podľa ktorej SR nakúpi dva milióny vakcín Sputnik V

Ministerstvo zdravotníctva odmieta zverejniť zmluvu, podľa ktorej Slovensko nakúpi dva milióny ruskej vakcíny Sputnik V. Vo svojom profile na sociálnej sieti o tom informovala organizácia Transparency International Slovensko.

03.03.2021 11:15 , aktualizované: 12:10
Sputnik V / Marek Krajčí / Foto:
debata (80)

„Tak, ako aj zmluvy, ktoré podpísala Európska komisia s farmaceutickými firmami sú v utajenom režime, rovnako tak je aj naša zmluva ohľadom vakcíny Sputnik V,“ odpísalo MZ SR na žiadosť TIS o zaslanie zmluvy o nákupe vakcíny.

Táto odpoveď rezortu podľa TIS nezodpovedá slovenskému právu, ktoré vyžaduje povinné zverejňovanie zmlúv štátu. Organizácia oznámila, že sa voči odpovedi odvolá a je pripravená ísť so situáciou až pred súd.

Ako TIS vysvetlila, utajenie zmlúv by znamenalo, že verejnosť nebude vedieť overiť zmluvné ceny, termíny dodávok, sankcie za nedodanie, či to, kto preberá zodpovednosť za možné vedľajšie účinky vakcín.

„Nákupy Európskej únie, kde sú dodávky pomalé a stále viac meškajú napriek tajnosti zmlúv, určite nie sú pre nás dobrým príkladom,“ uviedla TIS.

Povolenie na použitie Sputnik V môže byť protizákonné

Povolenie na použitie ruskej vakcíny Sputnik V môže byť protizákonné. Na viacero problémov v povolení poukázal Peter Kováč z Nadácie Zastavme korupciu. Informáciu zverejnili na svojej internetovej stránke. Prvým problémom je podľa Kováča to, či požiadal o použitie neregistrovaného lieku oprávnený subjekt.

„Žiadosť podal pravdepodobne profesor Schréter z košickej univerzitnej nemocnice. Čisto formálne, pán profesor je zamestnancom poskytovateľa zdravotnej starostlivosti a jeho spôsobilosť konať za nemocnicu je prinajmenšom sporná,“ objasnil.

Ďalej je podľa nadácie problematické aj necitovanie ustanovenia právneho predpisu. V prvej vete povolenia je napísané „Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky podľa § 46 ods. 3 a ods. 4 zákona č. 362/2011 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach“. Avšak, v odseku tri paragrafu 46 má ešte tri delenia a v zmluve nie je uvedené, podľa ktorého z nich sa výnimka povoľuje. Ako zdôraznil Kováč, pre znalcov správneho práva to znamená, že rozhodnutie je nezákonné.

Nadácia sa tiež pýta na to, či bol minister oprávnený na vydanie výnimky. „Ministerstvo sa vnútorne člení a má nielen štatút, ale aj organizačný poriadok. No a práve v organizačnom poriadku sa dočítame, kto je príslušný na vydanie povolenia na použitie neregistrovaného lieku. Odbor farmácie, zaradený pod štátneho tajomníka,“ pokračoval Kováč.

Poukázal ďalej na to, že vyhláška o povolení neregistrovaných liekov požaduje, aby sa v žiadosti uviedli dôležité údaje. Napríklad o porovnateľných registrovaných liekoch a odôvodnenie žiadosti s uvedením dôvodu, prečo nie je možné použiť štandardné terapeutické postupy s využitím dostupných registrovaných porovnateľných liekov. „Zo žiadosti by ma práve tieto dva údaje maximálne zaujímali. A mali by zaujímať aj novinárov a kopec ďalších orgánov, pretože registrované vakcíny sú dostupné najmenej tri,“ priblížil Kováč.

Nadácia dala lekárom na vedomie, že predpokladom podania neregistrovaného lieku je predchádzajúci písomný súhlas pacienta s terapeutickým použitím. Ako však upozornili, ten sa nedá získať, pretože vlastnosti vakcíny nie sú známe. Žiadny právnik preto potrebný informovaný súhlas nenapíše. „Nepoznám žiadny právny predpis, ktorý by lekára donútil podať povolený neregistrovaný liek zdravému pacientovi,“ podotkol na záver Kováč.

80 debata chyba
Viac na túto tému: #Transparency International Slovensko #Sputnik V