Jankovskej stav je zlý, po prepustení zostáva v nemocnici

Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská zostáva hospitalizovaná na psychiatrii vo Fakultnej nemocnici Trenčín. Jej zdravotný stav je naďalej zlý a vyžaduje si hospitalizáciu. Po návšteve svojej klientky o tom popoludní informoval jej obhajca Peter Erdős.

, , 08.03.2021 04:19, aktualizované: 15:43
672

„Jej zdravotný stav je nemenný, je zlý a je v takom rozsahu, že vyžaduje stále hospitalizáciu. Uvidíme časom, akým spôsobom sa to bude vyvíjať a dokedy bude potrebovať ústavnú starostlivosť alebo inú formu zdravotnej starostlivosti,“ priblížil Erdős.

Jankovskú len v pondelok prepustili z policajného zadržania s tým, že má po prepustení nosiť monitorovací náramok. Zakázal jej styky a kontaktovania sa s obvinenými svedkami, znalcami v trestnej veci vedenej v kauze Fatima. V nedeľu v noci o tom rozhodol sudca pre prípravné konanie Okresného súdu v Trenčíne.

Uznesenie podľa Erdösa nie je právoplatné, prokurátor voči nemu podal sťažnosť a Krajský súd (KS) v Trnave bude o nej rozhodovať 15. marca. Monika Jankovská má po prepustení nosiť monitorovací náramok. Verejného zasadnutia by sa mal na budúci týždeň zúčastniť prokurátor, obhajca a obvinená. „Uvidíme, v akom stave bude obvinená, lebo momentálne nie spôsobilá žiadneho úkonu, čo vyplýva aj z lekárskych správ. Preto sa nemohla dostaviť na OS v Trenčíne,“ dodal advokát.

„Sudca pre prípravné konanie svojím uznesením rozhodol tak, že prepustil moju klientku zo zadržania. Čo sa týka návrhu na vzatie do väzby, skonštatoval, že tzv. kolúzne dôvody väzby vzhliadol, avšak jej väzbu nahradil primeranými povinnosťami a obmedzeniami. Konkrétne ide o zákaz styku a kontaktovania sa s obvinenými svedkami, znalcami v trestnej veci vedenej v kauze Fatima. Zároveň sudca rozhodol, že nevzhliadol dôvody pokračovacej, resp. preventívnej väzby,“ informoval Erdös.

Sudca o návrhu rozhodoval bez prítomnosti Jankovskej. Zdravotný stav obvinenej si podľa jej advokáta naďalej vyžaduje hospitalizáciu.

„Klientka je slobodná, ale jej zdravotný stav podľa môjho názoru neumožňuje, aby mohla opustiť ústavné zariadenie,“ dodal. Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti sa psychicky zrútila po tom, ako ju vo štvrtok po prepustení na slobodu opätovne zadržali. Obvinená je v akciách Búrka a Víchrica, zadržanie súviselo s kauzou trenčianskeho baru Fatima.

Po prvom prepustení prišlo zadržanie

Najvyšší súd už vo štvrtok prepustil Jankovskú z väzby, no vtedy sa z toho dlho netešila. Vonku ju už čakali policajti na čele s vyšetrovateľom kauzy trenčianskeho baru Fatima Petrom Juhásom. Naložili ju do auta a odviezli preč.

„Moja klientka sa po tom, čo jej urobili, psychicky zrútila. Momentálne nie je vôbec ničoho spôsobilá. Takto na Slovensku vyzerá prepustenie z väzby. Je to moja práca, ale ťažko to všetko rozdýchavam,“ povedal Erdös.

„Z brány väznice stihla urobiť len dva kroky. Neviem, či vôbec bola schopná niečo vnímať, keď ju brali. Keďže som videl, v akom je stave, predpokladám, že ju opäť odviezli do nemocnice,“ povedal vtedy advokát.

Erdösa vyšetrovateľ oboznámil s tým, že dôvodom zadržania sú obavy z ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti.

„Je to absurdné. Vo veci je už dávno vznesené obvinenie a vyšetrovanie prebieha. Boli vypočutí všetci svedkovia, tak koho ide ovplyvňovať a v čom má pokračovať? Veď keby čokoľvek urobila, ide znova do väzby,“ pokračoval advokát rozrušene.

„Sudca pre prípravné konanie jasne odôvodnil, prečo moja klientka nemá byť väzobne stíhaná, pričom zaplatila peňažnú záruku 100-tisíc eur a Najvyšší súd jej nariadil kontrolu takzvaným náramkom. Nevidím teda žiadny dôvod na ďalšie zadržanie,“ podotkol.

Hladovka aj lieky

Za mrežami bola Jankovská od marca minulého roka, keď ju NAKA, spolu s ďalšími sudcami, zadržala v rámci akcie Búrka. Obvinili ich z korupcie, zo zasahovania do nezávislosti súdu a z marenia spravodlivosti. Odvtedy zažíva poriadne turbulentné obdobie, počas ktorého jej pribudlo obvinenie v kauze prebratia trenčianskeho baru Fatima a ďalšie po októbrovej akcii Víchrica.

Niekoľkokrát sa pokúšala dostať na slobodu, no súd jej to vždy zamietol. Nepomohla jej ani dvadsaťdňová hladovka, ktorú držala na protest proti tomu, že sú porušované jej práva na obhajobu. Začiatkom októbra ju musela, pre zdravotné komplikácie, prerušiť – Jankovská sa nedokázala udržať na nohách a skončila na infúziách.

Z väzby sa pokúšala dostať aj v januári, no sudca Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici jej žiadosť, napriek jej spolupráci s políciou, zamietol. Zaujímavosťou je, že potom nevyužila právo podať proti uzneseniu sťažnosť. O niekoľko dní nato sa v banskobystrickej väznici priotrávila liekmi proti úzkosti. To, že mala samovražedný úmysel, potvrdil jej advokát.

„Nadmerné množstvo liekov požila s plným vedomím, aké následky to môže mať. Vedela, čo robí. Bol to akt zúfalstva,“ povedal krátko po tejto udalosti Erdös. „Pri tom všetkom, čo sa okolo jej osoby deje a ako sa k nej pristupuje, nevidí akúkoľvek nádej na zachovanie práva na spravodlivý proces,“ poznamenal vtedy.

Po hospitalizácii v banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici ju previezli do väzenskej nemocnice pre obvinených a odsúdených v Trenčíne. Práve odtiaľ smerovali vo štvrtok jej kroky na slobodu, na ktorej však pobudla veľmi krátko.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
672 debata chyba
Viac na túto tému: #Monika Jankovská