Čaputová žiada po obvinení šéfa SIS zasadnutie bezpečnostnej rady štátu

Prezidentka Zuzana Čaputová v súvislosti so zadržaním a obvinením riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského požiadala premiéra Igora Matoviča (OĽANO), aby zvolal zasadnutie Výboru Bezpečnostnej rady Slovenskej republiky pre koordináciu spravodajských služieb, informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

12.03.2021 11:26 , aktualizované: 14:24
debata (45)

V prípade Pčolinského nie sú podľa jeho obhajkyne Evy Mišíkovej žiadne dôvody na väzobné stíhanie. Uviedla to v piatok v budove Prezídia Policajného zboru (PPZ), kde sa dostavila na úkon s klientom.

„Dnes bude ešte jeden úkon, ktorý som včera namietala, že nebol vykonaný. Takže počkáme si na výsluch a na ďalší postup prokurátora. Pokiaľ by podávali návrh na vzatie do väzby, tam podľa môjho názoru nie sú žiadne dôvody väzby a ešte je otázka ďalšieho materiálneho znaku, a to dôvodnosti trestného konania,“ zdôraznila.

aputová zatiaľ nedostala žiadosť o pozbavenie povinnosti mlčanlivosti riaditeľa SIS, ktorého vo štvrtok zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA). „Nemôžeme riadne uplatňovať právo na obhajobu vrátane listinných dôkazov, ktoré preukazujú, že na tomto konaní, ktoré je predmetom skutku, môj klient sa nijakým spôsobom nepodieľal. Ale nemôže tieto skutočnosti uvádzať vo svojej výpovedi, pokiaľ zbavený mlčanlivosti nebude,“ upozornila v tejto súvislosti Mišíková.

Podľa jej názoru mal vyšetrovateľ o zbavenie mlčanlivosti žiadať urgentne, pretože ide nielen o príslušníka SIS, ale o riaditeľa, ktorému sa dáva za vinu, že zneužil svoju právomoc.

V budove PPZ vypovedá pred vyšetrovateľom aj podnikateľ Zoroslav Kollár, obvinený v súvislosti s podplácaním Pčolinského. Mal mu poskytnúť úplatok vo výške 40-tisíc eur, aby ho SIS nesledovala. Sumu si mal rozdeliť s bývalým námestníkom tajnej služby Borisom B.

Exnámestník je obvinený v rámci minuloročnej policajnej akcie Judáš a Zoroslav Kollár zase v rámci akcie Víchrica. Obaja sú aktuálne väzobne stíhaní.

45 debata chyba
Viac na túto tému: #SIS #Zuzana Čaputová #Vladimír Pčolinský