V Maďarsku a Poľsku prudko rastú počty nakazených

Maďarsko predpokladá, že v krajine vypukla tretia vlna šírenia koronavírusu, ktorú "živia" najmä nové mutácie. Podľa premiéra Viktora Orbána prichádza najťažší týždeň pandémie, Maďarsko však nebude na rozdiel od Slovenska potrebovať pomoc zo zahraničia.

, , , 14.03.2021 06:30, aktualizované: 22:35
debata (88)
Vybrané krajiny

Pozrite si, ako sú na tom okolité krajiny

Krajina 
Aktívne prípadyv krajine Nové prípadyv krajine Prípady spoluv krajine Úmrtiav krajine Kritický stavv krajine Počet obyvateľov 
Krajina 
Aktívne prípadyna 100-tis. Nové prípadyna 100-tis. Prípady spoluna 100-tis. Úmrtiana 100-tis. Kritický stavna 100-tis. Počet obyvateľov 

zdroj: disease.sh

Všetky grafy, štatistiky a čísla o koronavíruse

Všetky grafy

22:25 Spoločnosť AstraZeneca oznámila, že zhodnotila údaje o 17 miliónoch osôb z Európskej únie a Británie naočkovaných jej vakcínou proti COVIDU-19 a nenašla žiadne dôkazy o spojitosti medzi očkovacou látkou a zvýšeným rizikom tvorby krvných zrazenín. Informovala o tom agentúra Reuters. Rad európskych krajín pozastavil očkovanie vakcínou AstraZeneca pre podozrenie na jej možné vedľajšie účinky.

„Starostlivé zhodnotenie všetkých dát o bezpečnosti viac ako 17 miliónov ľudí naočkovaných v Európskej únii a v Británii vakcínou proti COVIDU-19 AstraZeneca nepreukázalo zvýšené riziko pľúcnej embólie, hlbokej žilovej trombózy alebo zníženého množstva krvných doštičiek v akejkoľvek vekovej skupine, u akéhokoľvek pohlavia, akejkoľvek šarže, či v určitej krajine,“ uviedla firma vo vyjadrení.

Očkovacej látky AstraZeneca, ktorú firma vyvinula v spolupráci s Oxfordskou univerzitou, sa vo štvrtok zastala Európska agentúra pre lieky (EMA) s tým, že v súčasnosti nič nenasvedčuje tomu, že za prípadmi krvných zrazenín je očkovanie. Hovorkyňa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Margaret Harrisová v piatok označila prípravok za excelentný a dodala, že nie je dôvod ho nepoužívať.

21:29 Od apríla by sa kapacita dodávok vakcín do Česka mala výrazne zvýšiť. Podľa nedeľňajšieho vyjadrenia českého premiéra Andreja Babiša by sa potom mohlo očkovať až 100 000 vakcín denne. Ak by sa tak dialo, potom by sa od 6. do 16. apríla podalo približne rovnaké množstvo dávok ako od konca decembra do dnešného dňa, informoval portál Novinky.cz.

„Hlavný cieľ je, aby sme k 1. aprílu mali prázdne mrazničky, aby sme mohli 6. apríla nabehnúť na kapacitu 100 0000 vakcín denne,“ povedal Babiš vo svojom pravidelnom vystúpení na Facebooku. Momentálne sa denne podáva asi 40 000 dávok.

19:12 Titulok reportáže o úmrtí ženy po očkovaní proti COVID-19 bol zavádzajúci. Uviedla to polícia vo svojom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti. Odvoláva sa pritom na titulok, ktorý si mohli diváci Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) prečítať minulý piatok. Žena poskytla médiu rozhovor pred pár týždňami, bezprostredne po očkovaní vakcínou AstraZeneca. V rozhovore opisovala vedľajšie účinky, dva týždne po očkovaní zomrela. V poslednej reportáži sa vyjadroval otec zosnulej, podľa ktorého môže za smrť jeho dcéry podanie očkovacej látky. Viac o téme TU.

18:50 Letiská v Spojených štátoch zaznamenali v piatok najväčší počet pasažierov za uplynulý rok, keď leteckú dopravu tvrdo zasiahli blokády na zastavenie šírenia ochorenia COVID-19. Podľa údajov amerického Úradu pre bezpečnosť v doprave (TSA) bolo v piatok na letiskách v USA vybavených niečo cez 1,35 milióna cestujúcich, čo bolo najviac od 15. marca 2020.

Napriek zotavovaniu dopravy je počet cestujúcich stále takmer polovičný oproti normálu v tomto ročnom období. Letecká doprava vlani strmo prepadla, pričom najnižšiu úroveň dosiahla 14. apríla 2020, keď cez letiská v USA prešlo len 87 534 cestujúcich.

16:39 Počet potvrdených prípadov infekcie koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 9012 na celkovo 1.460.756. Vyplýva to z nedeľňajších údajov Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO). Chorobe COVID-19 podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín v krajine 145 ľudí, čím tamojší celkový počet obetí pandémie stúpol na 28.303. Z ochorenia sa uzdravilo ďalších 2743 ľudí; od začiatku pandémie už 1.222.516.

15:07 Írsko preventívne pozastavilo používanie vakcíny proti koronavírusu od firmy AstraZeneca a Oxfordskej univerzity. Minister zdravotníctva Stephen Donnelly uviedol, že sa tak rozhodli na základe predchádzajúceho odporúčania Národného poradného výboru pre imunizáciu (NIAC). Na svojej webstránke o tom informuje írsky vysielateľ RTÉ.

NIAC odporučil pozastaviť používanie tzv. oxfordskej vakcíny po tom, čo Nórska lieková agentúra informovala o vážnych prípadoch krvných zrazenín u dospelých ľudí po očkovaní danou látkou. Hoci podľa neho zatiaľ neexistujú dôkazy o súvislosti s vakcínou a danými prípadmi, k rozhodnutiu dospeli z preventívnych dôvodov.

Očkovanie spomenutou vakcínou, prípadne konkrétnymi šaržami, pozastavilo počas týždňa niekoľko krajín vrátane Dánska a Nórska. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok vyhlásila, že by krajiny nemali prestať s očkovaním danou očkovacou látkou pre obavy z krvných zrazenín, pretože dosiaľ nič nenaznačuje, že existuje spojitosť vakcíny so zvýšeným rizikom tvorby krvných zrazenín.

14:01 V Poľsku pribudlo za posledný deň 17 259 nových prípadov nákazy koronavírusom a 110 súvisiacich úmrtí. Vyplýva to zo nedeľňajších údajov poľského ministerstva zdravotníctva, o ktorých informovala spravodajská stanica TVN24. S potvrdenou nákazou koronavírusom je v Poľsku aktuálne hospitalizovaných 19.654 ľudí a ďalších 292.772 osôb je v karanténe. Z nákazy sa doteraz vyliečilo 1.560.227 ľudí. Proti ochoreniu COVID-19 dosiaľ v krajine zaočkovali vyše 4,4 milióna ľudí, uvádza na svojej oficiálnej webovej stránke poľská vláda. Krajina nepozastavila očkovanie vakcínou od firmy AstraZeneca.

12:02 Nadchádzajúci týždeň bude v Maďarsku doteraz najťažším v rámci pandémie koronavírusu, povedal v nedeľu v rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió predseda vlády Viktor Orbán, podľa ktorého však – napríklad na rozdiel od Slovenska – jeho krajina nebude potrebovať pomoc zo zahraničia. Podľa jeho slov Maďarsko je v situácii, že môže ponúknuť pomoc iným krajinám, pretože v pomere k počtu obyvateľov je tam k dispozícii najviac nemocničných postelí, ako aj umelých pľúcnych ventilátorov.

„Do nemocníc, kde to bude potrebné, presunieme obvodných lekárov i končiacich medikov,“ zdôraznil Orbán. Podľa spravodajského servera 444.hu však situácia v nemocniciach je kritická, tamojší lekári hovoria o tom, že sú nútení rozhodovať o tom, ktorý z pacientov v ťažkom stave dostane intenzívnu starostlivosť, a ktorý nie.

11:12 Česká republika zaznamenala za sobotu 6914 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je o 2207 menej než pred týždňom. Informoval o tom v nedeľu spravodajský portál iDNES.cz s odvolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva. Index rizika českého protiepidemického systému (PES) klesol zo 73 na 71 bodov. Ide o najnižšiu hodnotu za viac ako mesiac.

V krajine je aktuálne hospitalizovaných 8365 ľudí, stav 1935 z nich je vážny. V Česku bolo celkovo podaných už viac ako milión dávok vakcín proti novému koronavírusu. Oboma dávkami vakcíny zaočkovali v ČR 298 176 ľudí. V sobotu pribudlo 16 409 zaočko­vaných, čo je najvyšší počet za víkendový deň od začiatku očkovania.

10:20 Na Technickej univerzite v Košiciach (TUKE) vyrobili za rok približne 6600 ochranných štítov či ďalšie zdravotnícke pomôcky na boj proti pandémii koronavírusu. Všetky ich bezodplatne venovali zdravotníckym zariadeniam a ďalším pracovníkom v prvej línii. Ako pre TASR uviedol kancelár rektora Adrián Harčár, vo výrobe aj vývoji pokračujú. Na tlač takýchto štítov využívajú desiatky 3D tlačiarní.

9:14 Taliansko chce mať do septembra zaočkovaných 80 percent populácie, vyplýva z národného vakcinačného plánu, ktorý v sobotu v Ríme predstavila talianska vláda. Informovala o tom agentúra DPA. Podľa plánu sa má v krajine podať najmenej pol milióna dávok vakcíny denne. V súčasnosti je denne zaočkovaných iba 170 000 ľudí, čo je zhruba tretina predpokladaného počtu. Vakcinačnú kampaň v Taliansku – podobne ako v ďalších európskych krajinách – značne spomaľuje nedostatok vakcín.

Talianska vláda v piatok oznámila, že od pondelka zavedie vo väčšine regiónov prísnejšie protipandemické opatrenia, v rámci ktorých budú zatvorené školy, reštaurácie, bary či múzeá.

8:27 Vakcína Sputnik Light, ktorá je zjednodušenou jednodávkovou verziou už známej vakcíny Sputnik V, je takmer pripravená na použitie, informovala podľa TASR agentúra TASS. Alexandr Gincburg, riaditeľ Národného výskumného centra pre epidemiológiu a mikrobiológiu (NICEM), ktoré vyvinulo aj vakcínu Sputnik V, uviedol, že „vakcína bola vyrobená a jej samostatná registrácia práve prebieha“. „Po formálnej stránke je takmer pripravená na použitie. Niet tam už čo študovať,“ vyhlásil.

Gincburg vysvetlil, že imunita po podaní „light vakcíny“ sa vytvorí do troch týždňov a bude pretrvávať tri až štyri mesiace. Predpokladá sa, že ak sa takto zaočkovaný človek napriek tomu nakazí koronavírusom SARS-CoV-2, „nemal byť mať ťažkú formu ochorenia“. Zároveň môže byť po troch mesiacoch od podania Sputniku Light zaočkovaný druhou zložkou vakcíny Sputnik V, čím sa predĺži obranyschopnos­ť tela.

Vakcína Sputnik Light je jednoduchšia na výrobu a bude určená prioritne na export. Jej účinnosť sa pohybuje na úrovni medzi 73 až 85 percentami. Hlavným cieľom aplikovania tejto vakcíny je znížiť počet úmrtí na koronavírusovú infekciu v krajinách, kde je úmrtnosť veľmi vysoká. Šéf Ruského fondu priamych investícií (RDIF) Kirill Dmitrijev uviedol, že Sputnik Light sa môže stať „efektívnym dočasným riešením pre mnohé krajiny, ktoré sú na vrchole výskytu covidovej epidémie a snažia sa zachrániť životy čo najvyššieho počtu ľudí“. Nová upravená verzia pôvodnej vakcíny Sputnik V je druhou jednodávkovou vakcínou proti koronavírusu na svete. Prvenstvo v tomto smere si drží Johnson & Johnson.

7:52 Traja nórski zdravotníci, ktorí sa nedávno nechali zaočkovať vakcínou proti COVIDU-19 od firmy AstraZeneca, sú hospitalizovaní pre krvácanie, krvným zrazeninám a nízkemu počtu krvných doštičiek, informovala agentúra Reuters. Nórsky inštitút verejného zdravia podľa agentúry AFP uviedol, že súvislosť aktuálneho stavu týchto troch pacientov s vakcínou zatiaľ nebola preukázaná, situáciu ale označil za vážnu. Používanie vakcíny AstraZeneca Nórsko zastavilo vo štvrtok potom, keď rovnaký krok urobilo Dánsko pre správy o výskyte závažných prípadov krvných zrazenín u niekoľkých osôb, ktorým bola vakcína podaná. K týmto dvom krajinám sa neskôr pridali napríklad Island, Bulharsko či Rumunsko.

AstraZeneca uviedla, že z analýzy dát zhromaždených na základe 17 miliónov aplikovaných dávok nevyplynulo, že by očkovanie jej vakcínou zvyšovalo nebezpečenstvo pľúcnej embólie, hlbokej žilovej trombózy alebo trombocytopénie, teda stavu, keď má pacient znížené množstvo krvných doštičiek.

„Hlásené počty takýchto prejavov po očkovaní vakcínou proti COVIDU-19 od AstraZeneky nie sú väčšie ako počet týchto prípadov, ktorý by sa prirodzene vyskytol v neočkovanej populácii,“ oznámila hovorkyňa spoločnosti. Tieto vedľajšie účinky podľa nej neboli pozorované ani počas klinických testov.

„Či tieto prípady majú súvislosť s vakcínou, nevieme,“ povedal dnes podľa agentúry Reuters Sigurd Hortemo z Nórskeho inštitútu verejného zdravia. Hortemo oznámil, že hlásenými prípadmi sa bude zaoberať Európska agentúra pre lieky (EMA). „Majú veľmi nezvyčajné symptómy – krvácanie, krvné zrazeniny a nízky počet krvných doštičiek,“ spresnil Steinar Madsen z rovnakého nórskeho úradu. „Neberieme to na ľahkú váhu,“ doplnil. Všetci traja pacienti sú mladší ako 50 rokov.

7:30 Tunisko v sobotu začalo očkovanie proti COVIDU-19 po tom, čo tento týždeň do krajiny dorazilo prvých 30 000 dávok ruskej vakcíny Sputnik V. Ako prví sú na rade zdravotníci, v poľnej nemocnici v metropoli Tunis dopoludnia dostalo injekciu približne 300 lekárov a sestier, napísala agentúra AFP. Tunisko začalo očkovanie s oneskorením ako posledná z krajín severnej Afriky, zrýchlenie si ale sľubuje od dodávky ďalších vakcín v rámci programu COVAX, ktorý zaručuje dodávky očkovacích preparátov chudobnejším krajinám.

Dodávka ruských vakcín Sputnik V dorazila do Tuniska letecky v utorok, v nadchádzajúcich týždňoch krajina očakáva doručenie stoviek tisíc ďalších dávok, medzi ktorými by mali byť tak ruské vakcíny, ako aj očkovacie látky z Číny a preparáty firiem Pfizer/BioNTech a AstraZeneca. Tie sa distribuujú v rámci programu COVAX, ktorý zastrešuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a ktorý vznikol ako garancia, že sa vakcíny dostanú aj do rozvojových krajín.

Tunisko chce prednostne očkovať zhruba 15 000 zdravotníkov a tiež seniorov nad 65 rokov a chronicky chorých. Vláda sľubuje, že do konca roka imunizuje približne polovicu populácie. ktorá má približne 12 miliónov obyvateľov.

Tunisko patrí v súčasnej pandémii čo do počtu nakazených a úmrtí k najhoršie postihnutým krajinám v Afrike. Podľa údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa sa nakazilo vyše 240 000 ľudí, 8 329 z nich zomrelo.

6:30 Maďarsko a Poľsko zažívajú prudký rast počtu nakazených koronavírusom a pod čím ďalej väčším tlakom sú aj tamojšie nemocnice. V Maďarsku malo za posledných 24 hodín na vírus SARS-CoV-2 pozitívny test 9 444 ľudí, čo je vôbec najvyššia bilancia od začiatku pandémie. V Poľsku za uplynulý deň pribudlo 21 049 prípadov nákazy, najviac od novembra.

Maďarská vláda priznáva, že krajinu zasiahla tretia vlna pandémie COVIDU-19 a infektológ János Szlávik v sobotu podľa agentúry MTI varoval, že táto vlna bude oveľa fatálnejšia ako dve predchádzajúce. Podľa neho je to spôsobené najmä šírením nových nákazlivejší mutácií, ktoré ohrozujú aj mladšie ročníky. V maďarských nemocniciach je aktuálne takmer 9 000 pacientov s COVIDOM-19, zhruba tisíc z nich potrebuje pľúcne ventilátory.

Od začiatku pandémie sa v Maďarsku nakazilo vyše pol milióna ľudí, 16 790 ich zomrelo. Za posledný deň pribudlo 163 úmrtí, o deň skôr to bolo 130.

Situácia v Maďarsku je nepriaznivá napriek tomu, že krajina povolila aj očkovanie ruskou a čínskou vakcínou, ktoré zatiaľ nemajú povolenie Európskej agentúry pre lieky (EMA). Vďaka tomu má Maďarsko v rámci EÚ po Malte druhý najvyšší počet naočkovaných v prepočte na obyvateľa.

Vakcínu dostalo cez 12 percent obyvateľov – prvou dávkou už je v krajine s desiatimi miliónmi obyvateľov zaočkovaných takmer 1,3 milióna ľudí, obe dávky dostalo približne 350 000 ľudí.

Počty novo nakazených v posledných dňoch citeľne rastú aj v Poľsku, pred týždňom tam boli denné bilancie infikovaných zhruba o 5 000 nižšie. Aktuálne má krajina takmer 300 000 aktívnych prípadov nákazy, v nemocniciach je takmer 20 000 pacientov s COVIDOM-19, 2 000 z nich potrebujú pľúcny ventilátor, čo je najviac od začiatku decembra.

V Poľsku, ktoré má 38 miliónov obyvateľov, sa od začiatku pandémie koronavírusu nakazilo takmer 1,9 milióna ľudí, 47 068 z nich zomrelo. Za posledný deň krajina zaznamenala 343 mŕtvych.

88 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy