Remišová vidí dve riešenia: Predčasné voľby alebo odchod Matoviča a Sulíka

Šéfka Za ľudí Veronika Remišová vidí dve možnosti pre riešenie krízy vo vládnej koalícii. Prvou sú predčasné voľby, ktoré by ale podľa nej viedli k dlhotrvajúcemu chaosu. Druhá možnosť je, že premiér Igor Matovič (OĽANO) a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) by mali odísť z vlády. Remišová to uviedla v diskusnej relácii TA3 V politike. Dodala, že konflikt medzi Sulíkom a Matovičom trvá.

14.03.2021 11:35, aktualizované: 13:21
remišová Foto: ,
Predsedníčka Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová.
debata (267)

V koalícii podľa Remišovej rokovali desiatky hodín a momentálne dospeli rokovania do takého stavu, že vidí dve možnosti riešenia. „Snažila som sa, čo bolo v ľudských silách, aby som túto koalíciu zachránila,“ vyhlásila. „Prvé riešenie, a je to veľmi zlé a najhoršie riešenie, sú predčasné voľby, ktoré by viedli k dlhotrvajúcemu chaosu,“ skonštatovala s tým, že by to bola obrovská zrada pre občanov, ktorí dali tejto koalícii dôveru. Druhé riešenie je podľa nej odchod Sulíka, ale aj Matoviča z vlády. „Viem, že je to ľudsky nepríjemné, ale v tomto momente to vidím aj vzhľadom na rokovania ako jediné riešenie,“ doplnila Remišová.

Vládna kríza sa podľa nej nemôže naťahovať. „Čo sa týka dvoch mojich kolegov, spravili veľké chyby, ale teraz idú urobiť najväčšiu chybu svojho života, a to je rozbiť túto vládu. Bola by to najväčšia chyba, pretože ja si neviem predstaviť, ako by sa dôvera voličov dala obnoviť, ak by strana, ktorá bola dvakrát vo vláde, dvakrát vládu rozbila,“ vyhlásila s tým, že východiskom je, aby Sulík a Matovič prekonali egá a obnovila sa dôvera voči tejto vláde.

Odchod ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) podľa poslanca Richarda Rašiho (nezaradený) nie je riešením. Riešenie vidí v rekonštrukcii vlády. Buď odíde podľa neho predseda vlády, alebo bude do predčasných volieb na Slovensku vláda odborníkov. „Pokiaľ odíde premiér Matovič, až vtedy môžeme hovoriť o rekonštrukcii vlády,“ dodal.

Raši: Premiérovi treba vziať kompetenciu zasahovať do opatrení

Nový minister zdravotníctva by mal postupovať podľa odporúčaní odborníkov, jeho rozhodnutia by mali byť rešpektované a malo by ísť o krízového manažéra, uviedol Raši. Šéfka Za ľudí skonštatovala, že rezort zdravotníctva patrí OĽANO. Potvrdila, že Krajčímu v decembri neprešiel návrh na sprísnenie opatrení proti šíreniu koronavírusu aj preto, že ho nepodporili ministri za OĽANO.

Raši tvrdí, že je potrebné vziať predsedovi vlády Matovičovi kompetenciu zasahovať do opatrení. Remišová ozrejmila, že ministerky strany Za ľudí podporili uznesenie Krajčího na zasadnutí vlády v decembri 2020. Navrhovali podľa nej aj zatvorenie hotelov. „Zo 16 ministrov máme dvoch členov, čiže bež ministrov OĽANO nič nemôže prejsť a nič sa nemôže zablokovať. Počty nepustia,“ povedala Remišová s tým, že Krajčího v sprísňovaní opatrení nepodporili samotní ministri OĽANO.

Štátna karanténa nie je podľa Remišovej jednoduchá vec. Dodala, že minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) rokuje s hotelmi, aby mali ľudia pri štátnej karanténe na výber z viacerých možností. Tvrdí tiež, že pri návrate zo zahraničia musí ísť každý človek do domácej izolácie. „To platí a to funguje,“ vyhlásila. Štátna povinná karanténa je podľa nej v hre. „Budeme sa to snažiť urobiť tak, aby to bolo čo najefektívnejšie,“ dodala. V súvislosti s aplikáciou eKaranténa Remišová povedala, že nemôžeme cez mobily monitorovať pohyb občana a tento pohyb niekde hlásiť.

Raši Remišovej vyčítal, že na jar minulého roka prezentovali aplikáciu, o ktorej teraz vicepremiérka hovorí, že sa nemôže využívať. Pôvodná aplikácia bola podľa Remišovej založená na princípe samokontroly a nie je to nástroj, ktorý by monitoroval a hlásil pohyb.

Všetko úsilie treba teraz podľa Remišovej vložiť do očkovania a v prvom rade treba zaočkovať starších a chorých ľudí. Raši zase vyčíta chaos v očkovacej stratégii a kritizuje aj nákup antigénových testov.

267 debata chyba
Viac na túto tému: #richard raši #Veronika Remišová #koronavírus #koaličná kríza pre Sputnik
Flowers