ŠÚKL dôsledne analyzuje každé podozrenie na nežiaduce účinky po očkovaní

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) dôsledne analyzuje každé podozrenie na nežiaduci účinok vakcín určených na prevenciu ochorenia COVID-19, obzvlášť ak ide o podozrenie na závažný nežiaduci účinok a úmrtie. V nedeľu o tom informovala hovorkyňa ústavu Magdaléna Jurkemíková.

14.03.2021 19:45
Očkovanie proti koronavírusu Foto: ,
Očkovanie proti koronavírusu.
debata (95)

Zdôraznila, že pri stanovení toho, či ide o možnú súvislosť medzi vakcínou a nežiaducou reakciou, je potrebné vziať do úvahy celkový zdravotný stav očkovaného, iné užívané lieky a ďalšie faktory.

Štátny ústav pokračuje v hodnotení kauzality v prípade úmrtia 38-ročnej ženy po očkovaní vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. „Na základe doteraz dostupných údajov nie je možné dať očkovanie a úmrtie do priameho súvisu,“ uviedla hovorkyňa s dôvetkom, že po získaní potrebných informácií prípad vyhodnotia a o výsledku budú transparentne informovať.

Jurkemíková pripomenula, že ŠÚKL komunikuje aj s ostatnými liekovými agentúrami. Hlásené podozrenia na nežiaduce účinky zo Slovenska aj ostatných európskych krajín vyhodnocuje na dennej báze. Ubezpečila, že ak bude mať ústav dôvodné pochybnosti o bezpečnosti vakcíny, okamžite príjme všetky potrebné kroky na zabezpečenie ochrany zdravia slovenských občanov. „Hlásenia podozrení na nežiaduce účinky liekov a vakcín sú dôležitým nástrojom sledovania ich bezpečnosti, musia však byť potvrdené na základe dôkladnej farmakovigilančnej analýzy,“ uzavrela.

Zavádzajúci titulok

Titulok reportáže o úmrtí ženy po očkovaní proti COVID-19 bol zavádzajúci. Uviedla to polícia vo svojom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti. Odvoláva sa pritom na titulok, ktorý si mohli diváci Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) prečítať minulý piatok. Žena poskytla médiu rozhovor pred pár týždňami, bezprostredne po očkovaní vakcínou AstraZeneca. V rozhovore opisovala vedľajšie účinky, dva týždne po očkovaní zomrela. V poslednej reportáži sa vyjadroval otec zosnulej, podľa ktorého môže za smrť jeho dcéry podanie očkovacej látky.

„Titulok reportáže priamo spájal úmrtie ženy a podanie očkovacej látky. Iste, to, že k úmrtiu došlo po vakcinácií je faktom z hľadiska časovej následnosti udalostí. Publikum sa však na tento titulok nebude pozerať na základe časovej osi, ale priamo si spojí vakcináciu a smrť do jedného vzorca príčiny a následku. To, že za následok smrti svojej dcéry označil vakcináciu jej otec, nie je nič prekvapujúce. Ide o pozostalého rodiča, ktorý prežíva najhoršie obdobie svojho života. Hlavným problémom nie je jeho vyjadrenie, ale spracovanie reportáže," vysvetlila polícia.

Zdôraznila, že pitva, ktorá určí príčinu smrti mladej ženy a možný súvis s podaním vakcinácie, ešte nebola vykonaná. „Aj keď toto tvrdenie zaznelo v reportáži, na publikum nebude mať žiadny účinok. Diváci si z reportáže odniesli iba tieto kľúčové slová ,úmrtie po očkovaní," uviedla polícia. Keďže doposiaľ nebola vykonaná pitva, policajný zbor nemôže k predmetnej reportáži zaujať postoj hoax-pravda, a teda označiť ju za hoax alebo za pravdu.

„Ak pitva v akomkoľvek prípade potvrdí spojitosť s podaním očkovacej látky, je legitímne o tejto skutočnosti informovať verejnosť prostredníctvom médií. Bez výsledkov pitvy zostáva priestor na špekulácie a unáhlené názory," dodala polícia.

95 debata chyba
Viac na túto tému: #očkovanie #ŠÚKL #koronavírus