Povinnosť sčítať sa si splnilo takmer už 70 percent obyvateľov SR

Zákonnú povinnosť sčítať sa elektronicky si splnilo už 67 percent obyvateľov Slovenska, čo predstavuje takmer 3 770 000 sčítaných. Najlepšie je na tom Žilinský (72 percent sčítaných obyvateľov) a najhoršie Košický kraj (takmer 60 percent sčítaných obyvateľov). O priebežných dátach sčítania informovala hovorkyňa Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 Jasmína Stauder.

16.03.2021 13:27
24

„V úvode sčítania sme viackrát komunikovali, že podľa prieskumov Štatistického úradu SR je približne 70 percent obyvateľov schopných sčítať sa sami elektronicky. Veľmi ma teší, že tento cieľ už teraz napĺňame a príprava metodiky sčítania bola správna,“ uviedla generálna riaditeľka sekcie sociálnych štatistík a demografie Ľudmila Ivančíková.

V rámci krajov je na druhom mieste Trenčiansky kraj, ktorý dosiahol zatiaľ 70,5 percenta sčítaných. Nasledujú Trnavský kraj (69,7 percenta), Bratislavský (69 percent) a Nitriansky (67,8 percent). Vyše 64 percent sčítaných obyvateľov zhodne dosahujú Banskobystrický a Prešovský kraj.

Ivančíková zároveň zdôraznila, že sčítať sa elektronicky je povinný každý, kto sa sčítať dokáže, nie je digitálne vylúčený, a asistované sčítanie je skutočne určené len pre veľmi úzku skupinu obyvateľov. „Nie je náhradou elektronického. Preto neváhajte a využite ešte dva týždne elektronického sčítania a splňte si svoju povinnosť,“ dodala.

Elektronické sčítanie, keď obyvateľ vypĺňa formulár sám, sa začalo 15. februára a potrvá do 31. marca. Asistované sčítanie bude od apríla do konca októbra. Všetko potrebné nájdu občania na webe www.scitanie.sk.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
24 debata chyba
Viac na túto tému: #sčítanie obyvateľov 2021