Do parlamentu sa vrátil Marek Krajčí, odišiel jeho náhradník Kozarec

Exminister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) sa vrátil do poslaneckých lavíc. Z parlamentu tak odišiel jeho náhradník Sebastián Kozarec (OĽANO). Informáciu o uplatňovaní a zániku mandátu poslanca Národnej rady (NR) SR predložila v pléne predsedníčka mandátového a imunitného výboru Anna Andrejuvová (OĽANO).

16.03.2021 13:58
debata (7)

Spomínalo sa aj to, že Krajčí má nahradiť poslankyňu Janu Bittó Cigánikovú (SaS) vo vedení parlamentného zdravotníckeho výboru. Bittó Cigániková pre TASR uviedla, že zatiaľ takáto dohoda nie je platná. OĽANO to zatiaľ nekomentovalo.

Krajčí oznámil koniec vo funkcii ministra vo štvrtok s tým, že dve menšie koaličné strany podmienili zotrvanie vo vláde jeho demisiou. Premiér Igor Matovič (OĽANO) pôvodne avizoval, že z funkcie odíde postupne. Chcel tiež, aby Krajčí odišiel, až keď sa rozbehne očkovanie vakcínou Sputnik V. Napokon však Krajčí odstúpil už v piatok (12. 3.). Podľa vlastných slov nechcel byť ďalšou zámienkou na povalenie vlády. Meno nového ministra zatiaľ koalícia nepovedala.

Matovičova vláda je v kríze, ktorá prepukla po nákupe vakcíny Sputnik V. Napätie v koalícii je dlhodobo. Prispievajú k nemu najmä konflikty medzi Matovičom a šéfom SaS a vicepremiérom Richardom Sulíkom. Všetky štyri vládne strany sa zhodovali, že nechcú predčasné voľby.

Koaličné strany SaS a Za ľudí v pondelok oznámili, že žiadajú demisiu premiéra. Šéfovia strán a vicepremiéri Richard Sulík aj Veronika Remišová sú ochotní vzdať sa funkcií vo vláde. SaS povedala, že ak Matovič neodstúpi, strana odíde z vlády. Za ľudí pripúšťa rovnaký scenár. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) jasne vyhlásila, že pod Matovičovým vedením už vo vláde nezostane, nevie tam presadzovať reformy.

Hnutie Sme rodina nazvalo dianie v koalícii cirkusom, minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) oznámil svoju demisiu. Hovorí o geste pre čo najskoršie ukončenie krízy.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #NR SR #Marek Krajčí