Prezidentka prijala demisiu ministra práce, rezort dočasne povedie Doležal

Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijala v stredu demisiu ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina). Rezort bude dočasne viesť minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina).

, 17.03.2021 13:16, aktualizované: 14:45
doležal čaputová Foto: ,
Andrej Doležal a prezidentka Zuzana Čaputová.
26

Odchádzajúceho ministra Milana Krajniaka prišiel do prezidentského paláca podporiť aj líder hnutia Sme rodina Boris Kollár.

VIDEO: Demisia ministra práce Milana Krajniaka.

„Hoci sú mi nie celkom zrejmé dôvody vášho kroku, vaše rozhodnutie rešpektujem a želám vám veľa úspechov v ďalšom pôsobení vo funkcii poslanca Národnej rady SR,“ adresovala prezidentka Krajniakovi. Poďakovala sa mu za jeho prácu na ministerstve. Osobitne ocenila Krajniakove kroky v záujme udržania pracovných miest.

„Vážim si, že ste sa snažili viesť ministerstvo a jemu podriadené inštitúcie a organizácie tak, aby ekonomické straty spôsobené pandémiou boli čo najnižšie a aby boli ľudsky a občiansky znesiteľné,“ vyhlásila. Vyzdvihla aj to, že sa našla zhoda na podobe nového systému na udržanie pracovných miest. Prezidentka verí, že dohodnutý kurzarbeit sa stane trvalou súčasťou, ako bude Slovensko v budúcnosti postupovať v prípade podobnej krízy.

Doležala požiadala, aby jeho dočasné vedenie rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny bolo s plným nasadením pre milióny občanov Slovenska, ktorí sú od stopercentného fungovania ministerstva závislí.

Matovič: Odchádza jeden z najlepších ministrov

Premiéra Matoviča mrzí, že odchádza jeden z najkvalitnejších ministrov jeho vlády, Milan Krajniak. Uviedol to v stredu vo vyhlásení po prijatí Krajniakovej demisie prezidentkou Čaputovou. „Milan Krajniak je pre mňa jedným z najpozitívnejších prekvapení na vláde a bolo mi doslova cťou, že tento človek rok pracoval vo vláde, ktorú som viedol,“ vyjadril sa Matovič s tým, že Krajniaka považuje za mimoriadne zodpovedného, systematického a rozvážneho človeka. „Ten jeho sčítaný prehľad a upokojujúce návrhy veľakrát priniesli hlas rozumu pri rokovaní našej vlády,“ priznal Matovič.

Krajniak zopakoval, že v tejto dobe nie je čas „rozpletať gordický uzol“, ale treba ho rozťať. Svojim kolegom z ministerstva, Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny či z úradov práce sa poďakoval za spoluprácu a vyzdvihol niektoré svoje úspechy za ročné pôsobenie na stoličke šéfa rezortu práce.

Poďakoval sa aj pracovníkom zariadení sociálnych služieb či kolegom zo Sociálnej poisťovne a Národného inšpektorátu práce a takisto aj už bývalým kolegom z vlády. Poznamenal, že za rok sa rezortu pod jeho vedením podarilo odškodniť ženy ročníkov 1957 1963, ktoré boli diskriminované pri odchode na dôchodok. Vyzdvihol aj zrušenie doplatkov za lieky pre deti do šiestich rokov, pre zdravotne ťažko postihnutých ľudí a pre dôchodcov. Krajniak zopakoval, že jeho demisia je politickým gestom.

Predseda NR SR Kollár vyzdvihol, že situácia ho veľmi mrzí. Krajniakovi sa poďakoval a jeho dočasnému náhradníkovi Doležalovi bude držať palce, kým ho nenahradí trvalý Krajniakov nástupca. Kollár doplnil, že nestabilitu v tejto vláde treba čo najskôr ukončiť.

Doležal sa prezidentke poďakoval za prejavenú dôveru a podotkol, že si uvedomuje, že jeho vymenovanie na post ministra práce je iba dočasné. Zdôraznil, že k vedeniu oboch rezortov bude pristupovať zodpovedne.

Krajniak oznámil svoj koniec vo funkcii v pondelok, prezidentku požiadal o uvoľnenie z funkcie v čo najkratšom čase. Svoje rozhodnutie označil za krok, ktorý má demonštrovať snahu Sme rodina o čo najskoršie ukončenie koaličnej krízy.

Vládna kríza prepukla po nákupe ruskej vakcíny Sputnik V. Napätie v koalícii je dlhodobo. Všetky strany sa zhodujú, že nechcú predčasné voľby. SaS a Za ľudí žiadali odchod ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO), ten už odstúpil. Na odchod vyzývajú aj premiéra Igora Matoviča (OĽANO). Ak neodstúpi, SaS vládu opustí, Za ľudí spomína podobný scenár. OĽANO stojí za Matovičom. Prezidentka vyzvala premiéra na čo najskoršie ukončenie vládnej krízy.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
26 debata chyba
Viac na túto tému: #Zuzana Čaputová #Milan Krajniak #koaličná kríza pre Sputnik #demisia #andrej doležal