Počet hospitalizovaných klesol. PCR testy odhalili ďalších 2040 infikovaných

Prostredníctvom RT-PCR testov odhalili v stredu na Slovensku 2040 nových prípadov ochorenia COVID-19, vykonalo sa 11 088 testov. Počet úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom sa zvýšil o 76. V nemocniciach je v súvislosti s novým koronavírusom hospitalizovaných 3675 pacientov. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk.

18.03.2021 10:10 , aktualizované: 13:10
debata (83)

Ako priblížilo na sociálnej sieti ministerstvo zdravotníctva, na Slovensku pribudlo aj 1275 pozitívne testovaných antigénovými testami. „Je to 18,40 percenta z 11 088 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,98 percenta zo 129.942 antigénnych testov,“ uviedlo.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (395), nasleduje Trenčiansky (366), Prešovský (331), Banskobystrický (262), Trnavský (245), Bratislavský (177), Košický (177) a Nitriansky kraj (87). Je medzi nimi 1008 mužov a 1032 žien.

V nemocniciach je hospitalizovaných 3675 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3498 ľudí. Na JIS je 316 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 387 osôb. Celkovo na ochorenie COVID-19 zomrelo 8814 osôb a s týmto ochorením zomrelo 1694 ľudí.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 515 041. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 471 997, za stredu pribudlo 13 681 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny dostalo 226 468 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 3327 ľudí.

+7
Pozitivita testov

Graf znázorňuje, koľko % z vykonaných testov na COVID-19 bolo pozitívnych

zdroj: NCZI

Všetky grafy, štatistiky a čísla o koronavíruse

Všetky grafy

Chronickí pacienti by mali byť zaočkovaní skôr, hovoria ochrancovia práv pacientov

Chronicky chorí pacienti by mali byť prednostne zaočkovaní. TASR na to opakovane upozorňuje Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP). Zdôvodňuje to tým, že ide o najzraniteľnejšiu časť pacientskej populácie, ktorá je najohrozenejšia ochorením COVID-19.

Prezidentka asociácie Mária Lévyová tvrdí, že pacienti záujem o očkovanie proti ochoreniu COVID-19 v boji s pandémiou vnímajú ako jeden z najdôležitejších nástrojov. „Aktuálna vyhláška Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktorá je účinná od 8. marca 2021, nezohľadňuje potrebu prednostného očkovania chronicky chorých pacientov,“ poznamenala. Poradie očkovania žiada prehodnotiť.

AOPP preto hovorí o maximálnom urýchlení očkovania najohrozenejších skupín pacientov so zohľadnením veku a rizikovosti ochorenia. Vďaka spolupráci informačných systémov v zdravotných poisťovniach by sa mali určiť najrizikovejšie skupiny pacientov.

Navrhuje preto vytvoriť pracovnú skupinu zloženú zo zástupcov MZ SR, zdravotných poisťovní, Národného centra zdravotníckych informácií, hlavných odborníkov pre jednotlivé medicínske odbory, prípadne asociácie samotnej, a definovať kritériá na základe dát informačných systémov zdravotných poisťovní, ktoré takúto osobu identifikujú. Na základe týchto kritérií by sa následne mali pozývať rizikové skupiny na očkovanie do jednotlivých centier v blízkosti bydliska, respektíve by sa mal tomu prispôsobiť elektronický objednávací systém.

Asociácia tiež žiada zaradiť rizikových pacientov v očkovacích centrách ako náhradníkov s dostupnosťou do jednej hodiny. Volať ich majú pri nevyčerpaní vakcín na daný deň. V prípadoch, že z medicínskeho hľadiska nie je možné očkovať rizikovú osobu, prednostne by sa podľa AOPP mali očkovať jej opatrovatelia na základe zmluvy o osobnej asistencii alebo rodinní príslušníci žijúci v spoločnej domácnosti, ktorí sa o rizikovú osobu starajú.

Rovnako navrhuje presunúť očkovanie proti ochoreniu COVID-19 registrovanými a bezpečnými vakcínami do ambulancií všeobecných lekárov.

Lévyová dodala, že rizikové skupiny by mali mať stanovené jasné postupy hlavnými odborníkmi rezortu zdravotníctva pre jednotlivé medicínske odbory, ktoré majú dodržiavať pred a po očkovaní tak, aby nevznikali nedorozumenia.

Facebook X.com 83 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #koronavírus #Covid-19