Otvorenie koaličnej zmluvy by podľa Gröhlinga znamenalo predlžovanie diskusií

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) zdôraznil, že otváranie koaličnej zmluvy a zmena prerozdelenia postov vo vláde by predlžovali aktuálnu situáciu. Zdôraznil potrebu čo najskôr vyriešiť koaličnú krízu.

22.03.2021 13:53
Gröhling grohling Foto: ,
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS).
debata (8)

SaS podľa jeho slov trvá na prerozdelení rezortov v zmysle koaličnej zmluvy. Uviedol to na pondelkovej tlačovej konferencii. Dodal, že rokovania v koalícii pokračujú, ich priebeh nechcel komentovať.

„Ak by mala nastať nejaká zmena v rámci ministerstiev, musela by sa otvoriť koaličná zmluva. Otvorenie koaličnej zmluvy znamená, že nasledujúce dni, možno až týždne budeme v tejto situácii a budú prebiehať ďalšie diskusie,“ povedal. Ocenil, že premiér pripustil svoj odchod. SaS však svoje podmienky meniť nebude. Za dôležité považuje ukončenie koaličnej krízy v najbližších dňoch. Dodal, že zo strany SaS bol termín rozhodnutia stanovený na stredu a ak nenastanú akceptovateľné zmeny, aj sám ho dodrží.

Premiér v nedeľu oznámil ochotu odísť z postu premiéra a pôsobiť ako člen vlády. Podmienkou je odchod vicepremiéra Richarda Sulíka (SaS) z vlády, odstúpenie Márie Kolíkovej i Juraja Šeligu (obaja Za ľudí) z funkcií, ako aj odchod šéfky zdravotníckeho výboru Jany Bittó Cigánikovej (SaS). OĽANO zároveň chce, aby sa SaS vzdala jedného ministerstva, ktoré jej OĽANO prepustilo.

SaS ocenila ochotu premiéra odísť z funkcie, na vzdanie sa ministerstva dôvod nevidí. Ak by mal Matovič viesť niektorý rezort, ponuka demisie šéfa SaS Richarda Sulíka by bola bezpredmetná. Za premiérovými personálnymi návrhmi vidí SaS osobnú pomstu. Naďalej hovorí o odchode z koalície, ak sa ich podmienky nenaplnia.

Koaličná kríza prepukla po nákupe vakcíny Sputnik V. Napätie bolo v koalícii dlhodobo. SaS a Za ľudí volajú po rekonštrukcii vlády, žiadajú demisiu premiéra Igora Matoviča. Zo súčasného kabinetu už odišli Marek Krajčí (OĽANO) a Milan Krajniak (Sme rodina). Všetci členovia koalície hovoria, že by radi zachovali jej súčasné zloženie, predčasné voľby odmietajú.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Branislav Gröhling #koaličná kríza pre Sputnik