Dotáciu do obce, kde starostuje matka bratov Pčolinských, neposlal Matovič

Suma 15-tisíc eur z rezervy predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO) putovala v minulom roku do zemplínskej obce Nižný Hrabovec, kde je starostkou matka bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského a poslanca Sme rodina Petra Pčolinského Marcela Pčolinská.

22.03.2021 15:08 , aktualizované: 15:41
Igor Matovič Foto:
Premiér Igor Matovič (OĽaNO)
debata (40)

Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedla organizácia Transparency International Slovensko (TIS). Podľa organizácie na Slovensku existuje zhruba tristo sociálnych obecných podnikov, dotáciu v minulom roku dostala však iba prevádzka výrobne cestovín a pečiva v spomenutej obci.

„Prečo premiér obdaroval práve tento sociálny podnik nie je jasné. Dotácie rezervy nemajú jasné pravidlá ani kritériá a za minulých premiérov boli zneužívané stranícky a politicky,” pripomína TIS.

Zároveň uvádza, že vo februári tohto roku bol k zmluve s Nižným Hrabovcom podpísaný dodatok, ktorý menil kupované položky. „Vypadli viaceré stavebné prístroje a náradie, a naopak pribudla mraznička, rezač cestovín a ďalšie položky zdraželi,” konštatuje organizácia.

Takisto pripomína, že premiér Matovič sľúbil po voľbách spôsob prideľovania rezervy zmeniť, ale ani rok od prebratia úradu nové pravidlá neoznámil. „Šéf jeho úradu Július Jakab, ktorý zmluvu s Pčolinskou podpísal, sa k otázkam o dotácii od minulého utorka napriek sľubu nevyjadril,” uviedla TIS.

Zároveň vyzvala na zrušenie aktuálneho systému premiérskych dotácii. „Na podporu akútnych aj bežných projektov existujú štandardné súťažné dotačné schémy s odbornými hodnotiteľmi, čím sa výrazne znižuje potenciál na politický klientelizmus či míňanie peňazí na neefektívne projekty,” uzatvára TIS.

Marcela Pčolinská bola starostkou obce Nižný Hrabovec v roku 2010 až 2014, potom prehrala s kandidátkou strany Smer – sociálna demokracia. V roku 2018 sa do funkcie vrátila.

Zistenie Transparency International o dotácii pre obec Nižný Hrabovec je podľa Úradu vlády omyl. Podľa neho ide o prostriedky, ktoré rozdelil ešte predchádzajúci premiér Peter Pellegrini.

„Tieto záväzky z predošlej vlády musí Úrad vlády SR uvoľniť, pretože mal na to predošlý premiér mandát. Súčasný premiér Igor Matovič nemôže už do rezerv udelených predošlým premiérom vstupovať, sú spracovávané a podpisované v gescii vedúceho Úradu vlády, ktorý je povinný ich podpísať,“ dodáva úrad s tým, že Matovič uvoľnil prostriedky zatiaľ len pre obce zasiahnuté povodňami.

Foto: Tlačový odbor Úradu vlády SR
Dotácia
40 debata chyba
Viac na túto tému: #Igor Matovič #Vladimír Pčolinský #Nižný Hrabovec