„Čo sa týka kauzy Mýtnik, tam poskytol vyšetrovateľovi iný dejový sled okolností, ako ich vnímal on zo svojho pohľadu," spresnil obhajca. Dodal, že tieto okolnosti budú predmetom ďalšieho vyšetrovania.
Výsluch sa uskutočnil v sobotu prostredníctvom telemostu medzi Bratislavou a Abú Zabí. „Tým, že sa klient nenachádzal na policajnej stanici fyzicky, prebiehal prenos obrazu a zvuku prostredníctvom telemostu. Kolegyňa bola na úkone v Abú Zabí, na slovenskej ambasáde. My sme sa zúčastnili na úkone s ostatnými obhajcami na Slovensku,“ dodal Ivanovič.
Možný návrat Suchobu zo Spojených arabských emirátov (SAE) na Slovensko nevedel bližšie určiť. „Keďže mu ešte nevrátili cestovné doklady a prebieha tam extradičné konanie, táto otázka je otvorená. Ťažko predpokladať, ako sa klient rozhodne a aké budú následné kroky,“ podotkol.
Komplikovanejší proces
Suchobu vo februári zadržali v SAE na základe medzinárodného zatykača. „Po zadržaní cestovného pasu bol prepustený, lebo neporušil žiadne miestne zákony. Ďalší postup je preveriť, či ho je možné za skutok spáchaný na Slovensku stíhať aj v zahraničí. Konanie prebieha, je to komplikovanejší proces,“ dodal Ivanovič s tým, že nevie predpokladať závery tohto konania.
Bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó vypovedal, že ho Suchoba v roku 2017 oslovil v súvislosti s vyšetrovaním kauzy Medúza Group. Makó mal prostredníctvom svojich kontaktov na NAKA za úplatok 70-tisíc eur od Suchobu zabezpečiť, aby vyšetrovanie tejto kauzy prerušili, alebo úplne zastavili. Informoval o tom v polovici marca portál Zoznam.sk.
Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci akcie Očistec zadržala vlani viacerých policajných exfunkcionárov. Skupina okolo nitrianskeho podnikateľa a väzobne stíhaného Norberta Bödöra mala pozostávať z 18 obvinených. Medzi obvinenými sú aj policajný exprezident Tibor Gašpar, exriaditeľ NAKA Peter Hraško, ale aj bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.
V rámci kauzy Mýtnik Špecializovaný trestný súd (ŠTS) poslal do väzby piatich obvinených. Konkrétne exšéfa finančnej správy Františka Imreczeho, podnikateľa Jozefa Brhela, jeho brata Petra Brhela, Janu Rovčaninovú a tiež bývalého šéfa IT sekcie finančnej správy Milana Gregu. Ich obvinenia sa podľa polície týkajú trestnej činnosti súvisiacej s machináciami pri verejnom obstarávaní a korupciou.