Kollár dal Matovičovi ultimátum a pripustil spoluprácu s Hlasom

Predseda Národnej rady SR (NR SR) Boris Kollár (Sme rodina) je presvedčený, že dnes sa koaličná kríza skončí. Povedal to v relácii TA3 V politike.

, 28.03.2021 12:10, aktualizované: 13:29
Boris Kollár, Foto: ,
Šéf Sme rodina Boris Kollár počas tlačovej besedy strany 23. marca 2021.
debata (176)

Podľa Kollára mala prezidentka Zuzana Čaputová výhrady k premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽANO) vyjadriť v pléne NR SR. Nesúhlasí s tým expremiér a líder Hlasu-SD Peter Pellegrini. Myslí si, že prezidentka má právo komentovať situáciu. Obáva sa, že koaličná kríza sa skončí odchodom SaS a posilnením hnutia OĽANO. Kollár aj Pellegrini by vedeli spolupracovať s každou príčetnou stranou, navzájom sa za také považujú.

Avizuje skrátenie volebného obdobia

„Nebudem predbiehať. Viem veci, ktoré ešte nemôžem zverejniť. Ale možno budete prekvapení, že tieto veci sa pohnú už tento týždeň,“ uviedol Kollár ku koaličnej kríze. Za Sme rodina dal ultimátum na vyriešenie do stredy, zopakoval, že v opačnom prípade treba ľuďom čestne povedať, že sa dohoda nepodarila. Kollár podotkol, že ak nepríde k dohode, hnutie Sme rodina príde do parlamentu so zákonom o skrátení volebného obdobia.

Dodal, že v utorok pokračuje rokovanie NR SR a je dohodnutý s koaličnými partnermi, že zbehne podľa dohôd. Za vládne návrhy by mala hlasovať aj SaS. Skonštatoval, že aj preto prerušil rokovanie NR SR, aby sa s partnermi jasne dohodol. Dodal, že prezidentka trochu prekračuje svoje právomoci pri výzve premiéra na demisiu. Mala to podľa neho vysloviť v parlamente, ktorému sa podľa Ústavy SR vláda zodpovedá.

Pellegrini sa zastal prezidentky

„Vy máte od Pána Boha šťastie, že máte vyhlásený núdzový stav a zákaz vychádzania, lebo len teraz by ste videli, aké by boli protesty, aké by boli masy v uliciach,“ reagoval Pellegrini s tým, že premiér má obrovskú nedôveru medzi občanmi. Zastal sa prezidentky a ocenil, že konečne povedala svoj názor. Má podľa neho právo vyjadriť osobný postoj k hociktorému členovi vlády. Myslí si, že povinnosťou prezidentky je robiť nielen reprezentatívne úlohy, ale aj komentovať dianie.

Pellegrini hovorí, že vládna kríza sa zrejme vyrieši trojkoalíciou. Obáva sa, že po odchode SaS sa posilní vplyv hnutia OĽANO a Matoviča. Poukázal na to, že hnutie nie je štandardnou stranou, označil ho za schránkovú firmu. Spochybňuje i schopnosti premiéra riadiť krajinu aj akýkoľvek rezort. Pellegrini takisto uviedol, že opozícia zatiaľ nezvolá mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR (NR SR) o vyslovení nedôvery premiérovi Matovičovi. Nevidí reálne, že by to malo úspech, preto na to nebudú míňať energiu.

Kollár dementoval Pellegriniho úvahy o zotrvaní Matoviča vo funkcii. Poukázal na jasné stanovisko Za ľudí o výmene na poste premiéra. „Tam je jasná požiadavka,“ povedal s tým, že toto stanovisko platí. Dodal, že stále preferuje zotrvanie v štvorkoalícii a odmieta, že by si na rokovaniach už delili posty SaS.

Privítal by núdzový stav len pre zdravotníkov

Kollár takisto uviedol, že by uprednostnil vyhlásenie núdzového stavu len pre zdravotníctvo, pripustil však jeho potrebu počas Veľkej noci. Vzhľadom na zlepšujúcu sa situáciu v nemocniciach v súvislosti s ochorením COVID-19 verí, že to bude posledné predlžovanie. Pellegrini pripomenul, že núdzovým stavom sa zaoberá Ústavný súd SR a po jeho rozhodnutí k schvaľovaniu v pléne možno nedôjde. Iniciovať chcel mimoriadnu schôdzu na vyslovenie nedôvery premiérovi, no nemali na to dosť hlasov. Ak by k takému hlasovaniu došlo, Sme rodina by ako koaličná strana podporilo premiéra. Ak sa však vládna kríza nevyrieši, hnutie podľa slov Kollára príde s návrhom samo.

VIDO: Robert Fico o predĺžení núdzového stavu
Video

„Ja by som bol najradšej, keby sa núdzový stav týkal len zdravotníctva a nemocníc, ničoho iného,“ vyhlásil Kollár. Argumentuje potrebou obstarávania ochranných pomôcok a situáciou v nemocniciach. Zavrieť reštaurácie či kiná sa dá podľa neho aj bez núdzového stavu. „Pevne verím, že toto bude posledné predlžovanie núdzového stavu, ak to v tomto parlamente teraz prejde,“ dodal s tým, že Sme rodina to zrejme podporí a čakajú ešte vyjadrenie SaS. Ocenil by umožnenie aspoň individuálnej pastoračnej činnosti počas sviatkov.

Pellegrini kritizuje odôvodnenie predlžovania núdzového stavu, považuje ho za slabé. Poukázal na vyjadrenia, že vláda potrebuje núdzový stav len preto, lebo sa bojí protestov. To Kollár odmietol. Napriek tomu Pellegrini vyzval ľudí, aby boli ešte počas veľkonočných sviatkov opatrní a chránili si zdravie.

V súvislosti s hlasovaním o dôvere premiérovi Pellegrini vysvetlil, že Smer-SD to počas týždňa nevidel reálne a štyria nezaradení poslanci okolo Jána Podmanického a Tomáša Tarabu by nehlasovali za, pokiaľ s tým nie sú spojené predčasné voľby. „Tým pádom by sme boli osamotení s 11 poslancami,“ hovorí. Bol by rád, keby niektorá koaličná strana predložila návrh na skrátenie volebného obdobia NR SR.

„Keď sa rozhodneme, že tento cirkus bude pokračovať ďalej (vládna kríza, pozn. TASR), my si tiež uvedomujeme našu mieru zodpovednosti voči občanom a nebudeme to ďalej podporovať. My sami potom prídeme do parlamentu s návrhom zákona o skrátení volebného obdobia,“ reagoval Kollár.

176 debata chyba
Viac na túto tému: #Boris Kollár #Peter Pellegrini #koaličná kríza pre Sputnik
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy