Pribudlo 46 úmrtí na covid, pozitivita testovania klesla pod desať percent

Za nedeľu pribudlo na Slovensku 205 prípadov koronavírusu pri 2 298 PCR testoch, pozitivita dosiahla 8,92 percenta. Celkový počet pozitívne testovaných osôb formou PCR stúpol na 358 115. Pribudlo ďalších 46 úmrtí na pľúcnu formu covidu, celkovo už ochoreniu podľahlo 9 542 osôb. Celkový počet úmrtí "s covidom" je 1 759.

, 29.03.2021 10:08, aktualizované: 12:21
67
Vývoj počtu úmrtí na Covid-19

V grafe je znázornený počet úmrtí za deň a celkový počet úmrtí

počet úmrtí za deň
celkový počet úmrtí

zdroj: NCZI

Všetky grafy, štatistiky a čísla o koronavíruse

Všetky grafy

Najviac pozitívne PCR testovaných bolo v Bratislavskom kraji (59), nasleduje Košický (39), Prešovský (26), Trnavský (26), Banskobystrický (25), Žilinský (21), Nitriansky (6) a Trenčiansky kraj (3).

Je medzi nimi 104 mužov a 101 žien. Celkový počet nakazených mužov je 170 702 a žien 187 413.

Antigénové testovanie odhalilo ďalších 1 039 pozitívnych osôb, v mobilných odberových miestach urobili ďalších 277 223 Ag testov, pozitivita dosiahla 0,37 percenta.

Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným koronavírusom, resp. podozrením naň je 3 367 (rozdiel oproti sobote + 31), potvrdený covid má 3 164 z nich. Na Jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) je 288 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 363 osôb.

Proti covidu zaočkovali v nedeľu ďalších 7 071 osôb, prvú dávku vakcíny dostalo 643 763 osôb, druhú dávku vakcíny dostalo 255 897 ľudí, celkovo bola podaná vakcína už v 878 542 prí­padoch.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 553 104. Ide o osoby, ktoré prekonali koronavírus či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid19.nczis­k.sk, a ministerstvo zdravotníctva na stránke korona.gov.sk.

Epidemická situácia sa stále mierne zlepšuje

Epidemiologická situácia v súvislosti s koronavírusom sa na Slovensku stále zlepšuje, uviedlo Ministerstvo zdravotníctva. „Na Slovensku momentálne postupujeme krôčik po krôčiku k zlepšovaniu situácie, čo dokazuje mierny pokles v počte hospitalizovaných a kontinuálny nárast zaočkovaných,“ povedala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Postupný nárast ľudí s aplikovanou vakcínou v kombinácii s dodržiavaním protiepidemických opatrení podľa jej slov pomôže zvládnuť vírus a jeho prípadné ďalšie vlny a účinne sa proti nemu brániť.

Ako ďalej uviedla, vytvorením kolektívnej imunity spoločnosti pri dosiahnutí hranice 3,3 milióna zaočkovaných odborníci odhadujú, že vírus dostaneme definitívne pod kontrolu.

Konzílium odborníkov pripomína, že zlomovou udalosťou v boji s koronavírusom bude blížiaca sa Veľká noc. Ľuďom radia obmedziť stretnutia, odložiť šibačku aj oblievačku a na bohoslužbách sa zúčastniť len virtuálne. Počas pobytu v prírode by sa podľa nich nemali vytvárať veľké skupiny ľudí a cestovať by sa malo len v rámci okresu. Odborníci vyzvali na nosenie rúšok a respirátorov i na individuálny šport v prírode.

Rezort zdôraznil, že účinným nástrojom, ktorí zabráni šíreniu vírusu, je dodržiavanie známeho pravidla ROR – teda nosenia rúška, dostatočný odstup a dôkladná hygiena rúk.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
67 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus #Covid-19