Vláda povolila individuálne návštevy kostolov, testy budú platiť dlhšie

Výnimky zo zákazu vychádzania sa rozšíria o ďalšie dva body, rozhodla v stredu na svojom rokovaní vláda. Od prvého apríla bude platiť na cestu na účel individuálnej duchovnej starostlivosti a cestu späť. Rovnako platí výnimka aj pre držiteľov poľovného lístka za účelom plnenia opatrení proti šíreniu afrického moru ošípaných.

31.03.2021 11:11 , aktualizované: 18:25
Kostol / Omša / Cirkev / Modlitba / Foto:
Veriaci s ochranným rúškom počas svätej omše v Dóme svätého Martina v Bratislave
debata (216)

Dodržiavať sa však budú musieť protiepidemio­logické opatrenia stanovené vo vyhláške Úradu verejného zdravotníctva.

„Máme veľké uznesenie, v ktorom sú konkrétne body. My len špecifikujeme tieto body. Jeden bod nevylučuje druhý, takže platia všetky body. Takže, ak hovoríme, že máme zákaz cestovania medzi okresmi, tak žiaden bod vám neumožňuje to prekračovať,“ odpovedal zastupujúci minister zdravotníctva Eduard Heger (OĽaNO) po rokovaní vlády na otázku, či sa neobáva toho, že ľudia budú cestovať medzi okresmi s tým, že ako dôvod uvedú cestu za účelom individuálnej duchovnej starostlivosti.

Detaily podľa neho budú upravené vo vyhláške Úradu verejného zdravotníctva. „Môžeme mať najlepšie opatrenia, ak ich ľudia nebudú dodržiavať, tak nám to nepomôže,“ uviedol s tým, že zároveň vyzýva ľudí, aby dodržiavali opatrenia nie preto, že to chce štát, ale aby chránili zdravie seba, rodiny a priateľov.

Podľa Hegera je výnimka zo zákazu vychádzania stanovená na to, aby ľudia v prípade, že to potrebujú, vyhľadali duchovnú starostlivosť. Verí, že ľudia to obchádzať nebudú. Tvrdí, že ide o odporúčanie konzília odborníkov.

Video: Usmernenie k individuálnej duchovnej starostlivosti od ÚVZ.

Video

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) uviedol, že ľudia by si mali uvedomiť, že nemajú cestovať medzi okresmi. „Táto osobná potreba nebude patriť medzi tie, ktoré ľudia budú môcť využívať na to, aby sa presúvali počas Veľkej noci a išli za týmto účelom z okresu do okresu,“ priblížil.

Minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) očakáva, že ľudia budú chodiť za individuálnou duchovnou starostlivosťou do svojich farností v rámci okresu a nebudú to zneužívať na to, aby sa presúvali po celom Slovensku.

Výsledkom negatívneho antigénového testu alebo RT-PCR testu z obdobia od 1. do 4. apríla sa bude môcť verejnosť preukázať až do 11. apríla, a to i tam, kde sa vyžaduje negatívny výsledok testov nie starších ako sedem dní.

Omše online, spovedanie osobne

Slúženie svätých omší a liturgických obradov počas Veľkej noci je naďalej možné iba online formou. Pripomína to Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ). Pokiaľ ide o individuálnu duchovnú starostlivosť, ktorá predstavuje výnimku zo zákazu vychádzania, podľa ÚVZ ide v tomto prípade o úkony individuálnej duchovnej služby a individuálnej pastoračnej služby.

„Individuálna duchovná služba zahŕňa najmä individuálne spovedanie či individuálny duchovný rozhovor s duchovným,” uvádza ÚVZ. Duchovná služba môže podľa hygienikov zahŕňať aj psychickú prvú pomoc alebo kopingové stratégie zvládania stresu, krízy alebo smútenia pri strate blízkej osoby. „Môže byť poskytovaná v prirodzenom prostredí (dom prijímajúcej osoby, príroda), v zariadení (sociálnom, zdravotnom, výchovnom alebo azylovom), v sakrálnom priestore (napríklad kostol) alebo pastoračnom centre,” informuje ÚVZ.

Video: Designovaný premiér Eduard Heger a minister vnútra Mikulec po rokovaní vlády. Heger obhajuje rozhodnutie o duchovnej starostlivosti.

Video

Individuálna pastoračná služba podľa ÚVZ zahŕňa najmä vysluhovanie sviatostí v prirodzenom prostredí osoby, v zariadeniach sociálnych služieb, domovoch sociálnych služieb, ústavných zdravotníckych zariadeniach, hospicoch alebo rehoľných spoločenstvách komunitného typu. Taktiež sem spadá opatrovanie chorých a sviatosť pomazania chorých. „Touto službou môže byť poskytnutá aj Eucharistia veriacim,” uvádza ÚVZ s tým, že pastoračná služba môže byť poskytovaná v prirodzenom prostredí (dom prijímajúcej osoby, príroda), v zariadení (sociálnom, zdravotnom, výchovnom alebo azylovom), v sakrálnom priestore (napríklad kostol) alebo pastoračnom centre.

Požiadať o individuálnu duchovnú a pastoračnú službu odporúčajú hygienici iba vo výnimočných prípadoch a iba v prípade, že zúčastňujúca sa osoba (prijímateľ duchovnej alebo pastoračnej služby respektíve sprevádzajúca a vysluhujúca osoba) bude zdravá, bez nariadených karanténnych opatrení. Podľa ÚVZ je zároveň potrebné dodržiavať vopred (emailom, telefonicky) dohodnutý termín a miesto duchovnej alebo pastoračnej služby.

KBS vníma povolenie návštev ako krok správnym smerom

Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara považuje v stredu vládou schválenú výnimku zo zákazu vychádzania, ktorá sa týka cesty na účel individuálnych duchovných potrieb za krok správnym smerom.

Kramara dodal, že sú radi, že sa vláda rozhodla legálne garantovať aspoň možnosť individuálnej pastorácie. „Z rozhodnutia vyplýva, že cesta do a z kostola dostala výnimku zo zákazu vychádzania. Kto bude chcieť, môže sa aspoň súkromne pomodliť v kostole, za dodržania platných hygienických predpisov. Doteraz sa, žiaľ, opakovane stávalo, že polícia kostoly zatvárala,“ uviedol Kramara. Informovala o tom Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.

„Máme nádej, že čo najskôr dôjde aspoň k čiastočnému uvoľneniu úplného zákazu verejných bohoslužieb,“ povedal Kramara. Podľa neho aj zvažovaný spôsob v exteriéri by bol pravdaže lepší, než teraz platný úplný zákaz.

Podpredsedníčka vlády Veronika Remišová (Za ľudí) v súvislosti s otváraním kostolov ešte pred začiatkom rokovania vlády povedala, že k tejto téme nemajú žiadne materiály na zasadnutie.

Poznamenala, že sa hovorilo len o individuálnych návštevách kostolov. „Veľkonočné sviatky sú jedny z najväčších kresťanských sviatkov v roku a viem si predstaviť, že individuálne návštevy kostolov by mohli byť povolené,“ povedala.

+7

Usmernenie hlavného hygienika Slovenskej republiky v súvislosti s ochorením covid-19 spôsobeným koronavírusom SARS-CoV-2

Podmienky, ktoré musia byť splnené pri individuálnej duchovnej starostlivosti

Vzhľadom na epidemiologickú situáciu a opatrenia nariadené Uznesením vlády SR je možné vysluhovanie sv. omší a liturgických obradov Veľkej noci iba online formou, pričom kostoly ostávajú otvorené. Tento dokument usmerňuje, za akých podmienok je možná účasť na individuálnej duchovnej starostlivosti.

Individuálna duchovná starostlivosť sa skladá z:

  1. individuálnej duchovnej služby a
  2. individuálnej pastoračnej služby.

Individuálna duchovná služba zahŕňa najmä: individuálne spovedanie, individuálny duchovný rozhovor s duchovným. Duchovná služba môže zahŕňať aj psychickú prvú pomoc, kopingové stratégie zvládania stresu, krízy alebo smútenia pri strate blízkej osoby. Môže byť poskytovaná v prirodzenom prostredí (dom prijímajúcej osoby, príroda), zariadení (sociálnom, zdravotnom, výchovnom alebo azylovom) alebo v sakrálnom priestore (napr. kostol) alebo pastoračnom centre.

Individuálna pastoračná služba zahŕňa najmä: vysluhovanie sviatostí v prirodzenom prostredí osoby/ veriaceho, v ZSS, DOS, ústavných zdravotníckych zariadeniach, hospicoch a rehoľných spoločenstvách komunitného typu; zaopatrovanie chorých a sviatosť pomazania chorých. Touto službou môže byť poskytnutá aj Eucharistia veriacim. Môže byť poskytovaná v prirodzenom prostredí (dom prijímajúcej osoby, príroda), zariadení (sociálnom, zdravotníckom, výchovnom alebo azylovom) alebo v sakrálnom priestore (napr. kostol) alebo pastoračnom centre.

© Autorské práva vyhradené

216 debata chyba
Viac na túto tému: #vláda #kostol #koronavírus