Parlament odobril opakované predĺženie núdzového stavu

Poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtkovom hlasovaní odsúhlasili predĺženie núdzového stavu. Z 96 prítomných hlasovalo za 78, proti bolo 15 poslancov. Opätovne predĺžený núdzový stav trvá od 20. marca ďalších 40 dní.

01.04.2021 18:06 , aktualizované: 20:53
NR SR Foto: ,
Atmosféra po?čs rokovania 25. schôdze Národnej rady SR. 31. marec 2021
debata (212)

Hlasovaním sa zároveň 25. schôdza parlamentu skončila. Najbližšia riadna schôdza je naplánovaná na začiatok mája.

Poslanci rokovali o predĺžení núdzového stavu počas štvrtkového popoludnia a večera. O predĺžení núdzového stavu rozhodla vláda. Odobriť to ešte musela Národná rada SR, a to najneskôr do 20 dní odo dňa účinnosti.

Kabinet v odôvodnení predĺženia, o ktorom rozhodol 17. marca, upozorňuje na to, že naďalej dochádza k ohrozeniu života a zdravia občanov a bezprostredne hrozí, že šírením takzvanej britskej agresívnejšej mutácie ochorenia COVID-19 dôjde k ďalším nenapraviteľným a podstatným stratám na životoch alebo k zásadnému ohrozeniu zdravia na celom území Slovenska.

Vláda tiež upozornila, že napriek zlepšujúcim sa číslam a poklesu chorobnosti ostáva epidemiologická situácia naďalej krehká a predčasným uvoľnením opatrení by mohlo nastať opätovné zhoršenie stavu.

Predĺženie je podľa Hegera signálom závažnosti situácie

Vyhlásením a predĺžením núdzového stavu vysiela vláda SR a NR SR jasný signál verejnosti o závažnosti aktuálnej situácie. Vyhlásil to premiér Eduard Heger (OĽANO) v parlamente pri predložení návrhu na predlžovanie núdzového stavu. Dodal, že ho nechcú predlžovať, ak to nebude nutné, a pripravujú na to už aj potrebné zákony. Zdôraznil, že boj s pandémiou nie je o politike, ale o ochrane životov.

Heger skonštatoval, že na to, aby spoločnosť bola ochotná a schopná znášať zásah do ľudských práv a slobôd, potrebuje jasný signál od štátu. „Vyhlásením núdzového stavu a jeho predĺžením vláda a parlament vysielajú spoločnosti práve tento dôležitý signál, že situácia je mimoriadne vážna. Neviditeľný nepriateľ je silný a z jeho zovretia sa môžeme dostať len prijatím rozhodných protipandemických opatrení,“ uviedol.

Deklaroval, že núdzový stav nechcú predlžovať nad mieru potreby. Preto podľa jeho slov rozbehli na ministerstve spravodlivosti a zdravotníctva prípravu zákonov po vzore iných štátov a pokúsia sa ich v najbližších týždňoch priniesť aj do parlamentu.

Poukázal na zlú situáciu v nemocniciach. Vyzval i opozíciu, aby neprispievala k zľahčovaniu situácie, a požiadal o podporu predĺženia núdzového stavu. Skonštatoval, že pri jeho nepredĺžení by sa uvoľnili viaceré opatrenia, čo by mohlo viesť k zhoršeniu situácie.

„Výsledkom by bolo, že by sa klesajúci trend obrátil tak, ako to vidíme po uvoľňovaní opatrení v iných krajinách. Počet chorých by začal prudko stúpať a práve tieto agresívne mutácie vírusu by si vyžiadali ešte viac životov,“ uviedol premiér s tým, že boj s pandémiou by sa predĺžil a nik nechce ešte viac zvýšiť záťaž na nemocnice a zdravotníkov. Poukázal aj na dôsledky pandémie na ekonomiku krajiny. Preto vyzval ľudí, aby naďalej dodržiavali opatrenia a boli opatrní.

Kollár vyzval poslancov, aby núdzový stav podporili

Predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) vyzval poslancov, aby podporili predĺženie núdzového stavu. Chce, aby sa opozícia a koalícia dohodli na tom, aké opatrenia sa prijmú po skončení sa núdzového stavu, napríklad počas leta.

„Nám by stačilo núdzový stav a obmedzenia dať iba na zdravotníctvo. Dávno sme to mali pripraviť. Možno by sme to mali pripraviť do budúcna,“ upozornil Kollár s tým, že pandémia sa ešte neskončila a môžu prísť ešte ďalšie vlny. Pripomenul, že treba riešiť problém zodpovedne a nie populisticky.

Koalícia a opozícia by podľa neho mali spoločne pripraviť nastavenie kritérií napríklad na cestovanie počas leta tak, aby na jeseň nevypukla ďalšia vlna pandémie koronavírusu vo veľkej intenzite.

Viskupič: Prijať by sa mal pandemický zákon

Poslanec za SaS Marián Viskupič nepodporil predlžovanie núdzového stavu. Hovoril o potrebe vyriešiť legislatívu tak, aby nemuseli byť opatrenia nevyhnutne naviazané len na núdzový stav. Prijať by sa podľa neho mal konečne pandemický zákon, ktorý by to umožnil.

Viskupič si myslí, že Slovensko by už malo byť schopné fungovať aj bez núdzového stavu. Skonštatoval, že nový koronavírus tu zrejme bude ešte dlho a na to sa treba pripraviť a adaptovať. „Nemôžeme sa dlhodobo vzdávať slobody,“ povedal s tým, že si nemôžeme ani zvykať na núdzový stav. Poznamenal, že všetci už majú dosť zákazov a príkazov. Z dlhodobého hľadiska sa podľa neho tento stav stáva neudržateľný aj vzhľadom na finančné zásoby či psychiku ľudí. Navrhuje, aby sa prijal pandemický zákon, ktorý by riešil priamo pandémiu a určoval opatrenia či obmedzenia len v nevyhnutných oblastiach.

Juraj Krúpa (OĽANO) tvrdí, že Viskupič si posunul diskusiu opäť k otváraniu prevádzok a reštaurácií, „akoby na tom zdraví ani nezáležalo“. Hovorí o spochybňovaní názorov odborníkov.

Dostál hovorí o riziku

Ondrej Dostál (SaS) súhlasí, že núdzový stav by nemal byť niečo trvalé. Nepovažuje však za správne vypnúť ho bez toho, aby bol prijatý pandemický zákon na riešenie situácie. Dostál pripomenul, že pred novelizáciou zákona mohol trvať núdzový stav len 90 dní. Podotkol však, že ani ústava či ústavný zákon o bezpečnosti v čase vojny doteraz nepoznali takéto situácie, preto bolo potrebné upraviť legislatívu. Pripúšťa potrebu upraviť zákony tak, aby opatrenia neboli naviazané na núdzový stav. „To je úplne legitímna debata. Len problém je, že v tejto chvíli nemáme legislatívu na to pripravenú,“ uviedol.

Susko predlžovanie namieta

Opozičný poslanec NR SR Boris Susko (Smer) namieta predlžovanie núdzového stavu, ako aj obmedzovanie niektorých práv a slobôd ľudí. Návrh na predĺženie núdzového stavu síce je obsiahlejší, podľa Suska mu však naďalej chýba podrobná analýza účinnosti doteraz prijatých opatrení a vízie do budúcna.

Počas diskusie v pléne pripomenul, že sa Smer obrátil na Ústavný súd (ÚS) SR a ten rozhodol o súlade s napadnutými článkami ústavy. Za potrebné však považuje konštatovať, že traja sudcovia ÚS pripojili k rozhodnutiu odlišné stanovisko. „Treba povedať, že toto rozhodnutie ÚS nebolo prijaté jednohlasne,“ poznamenal. Tvrdí tiež, že NR SR robí slúžku vláde. Argumentuje tým, že predĺženie núdzového stavu môže odobriť parlament aj 20 dní po jeho vyhlásení. Rovnako namieta, že na súhlas netreba ani ústavnú väčšinu, hoci v rámci núdzového stavu dochádza aj k obmedzovaniu práv a slobôd.

Pýta sa tiež, či naozaj treba obmedzovať práva ľudí s cieľom znižovať mobilitu, keď na druhej strane je povinné pravidelné testovanie, kde sa zhromažďujú ľudia. Hovorí o akomsi zacyklenom kruhu s jeho neustálym predlžovaním. Tvrdí, že aj antigénové testovanie spôsobuje zvýšenie mobility a prispieva k vyššiemu počtu nakazených. Následne vzhľadom na počty nakazených podľa neho vláda zase predlžuje núdzový stav.

Exminister zdravotníctva a poslanec Marek Krajčí (OĽANO) upozornil kolegov, že testovanie a COVID automat nie sú súčasťou tejto diskusie ani uznesenia o núdzovom stave. Dodal, že sa automat bude meniť aj so stratégiou testovania. Tvrdí, že antigénové testy zachytia približne každého druhého, ktorý by sa dal dokázať aj PCR testom a nevie, že je chorý. „Keď zachytíte takéhoto človeka, ide do karantény, zabránite tomu, aby nakazil svojich kolegov v práci, svojich blízkych a podobne,“ reagoval.

212 debata chyba
Viac na túto tému: #parlament #NR SR #núdzový stav #Boris Kollár #Eduard Heger