Na Slovensku pribudlo 748 infikovaných a 71 úmrtí na koronavírus

Prostredníctvom 6296 vykonaných RT-PCR testov odhalili v piatok na Slovensku 748 nových prípadov ochorenia COVID-19. Počet úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom sa zvýšil o 71. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na webovej stránke covid-19.nczisk.sk.

03.04.2021 10:04 , aktualizované: 13:57
debata (82)

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR na sociálnej sieti doplnilo, že pribudlo aj 519 pozitívne testovaných antigénnymi testami. „Je to 11,88 percenta zo 6296 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,38 percenta zo 136.468 antigénnych testov,“ uviedlo.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (194), nasleduje Košický kraj (128), Trenčiansky (126), Trnavský (91), Žilinský (73), Banskobystrický (71), Bratislavský (33) a Nitriansky (32). Je medzi nimi 365 mužov a 383 žien.

„V nemocniciach sa situácia mierne zlepšuje, buďme však, prosím, naďalej zodpovední,“ povedala hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová. V nemocniciach je hospitalizovaných 2776 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 2590 ľudí. Na JIS je 244 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 338 osôb.

Celkový počet úmrtí na ochorenie COVID-19 je 9948 a s týmto ochorením je to 1861.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 587.640. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom, alebo bezpríznakovo, a od zistenia pozitívneho testu uplynuli dva až štyri týždne u ambulantne liečených pacientov a šesť týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 742 890, za piatok pribudlo 4262 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 263 715 ľudí, v piatok sa zaočkovalo 75 ľudí.

19 krajín EÚ pomôže Slovensku splniť mieru zaočkovanosti do konca júna

Dodatočné vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech, ktoré Slovensko získa vďaka solidarite 19 členských krajín EÚ do konca júna, budú síce chýbať z dodávok určených pre štvrtý štvrťrok 2021, ale dovtedy by sa celková pandemická situácia mala zmierniť. Uviedla to v sobotu pre TASR vedúca Stáleho zastúpenia SR pri EÚ Petra Vargová.

Slovenská veľvyslankyňa pri EÚ sa v stredu a vo štvrtok zúčastnila na rokovaniach Výboru stálych zástupcov pri EÚ (COREPER) v Bruseli, na ktorých sa rozhodlo o tom, ako prerozdeliť desať miliónov vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech z dodávok pôvodne určených pre druhý polrok.

Vargová pripomenula, že rokovaniam veľvyslancov predchádzala kritika zo strany rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza, ktorý na marcovom videosummite EÚ poukázal na nerovnaké tempo očkovania v členských krajinách. Jeho postoj podporili aj ďalší premiéri, a tak lídri EÚ rozhodli, že sa táto otázka dorieši na úrovni veľvyslancov. Tí mali určiť, ako z desaťmiliónovej ponuky vakcín od Pfizeru vynahradia niektorým štátom Európskej únie ich doterajšie nižšie prídely.

Podľa jej slov rokovania, ktoré trvali dva dni, sa museli viackrát prerušiť, prebehli viaceré bilaterálne rokovania a tiež aj rokovania medzi skupinami krajín. "Konštruktívnu úlohu tu zohralo portugalské predsedníctvo v Rade EÚ. Výsledkom je, že päť členských krajín bude profitovať z pomoci 19-tich krajín. Každá z nich prispeje tak, aby aj v Bulharsku, Estónsku, Chorvátsku, Lotyšsku a na Slovensku bola do konca júna miera zaočkovanosti aspoň 45 percent.

„Z celkového množstva 2,8 milióna dávok, ktorých sa vzdalo 19 krajín EÚ, dostane Slovensko 687 590 vakcín. Devätnásť členských krajín sa de facto pozbiera pre nás, aby sme mohli dosiahnuť tú 45,59-percentnú mieru zaočkovanosti na konci druhého kvartálu,“ vysvetlila Vargová.

Podľa jej slov snaha pomôcť vyrovnať rozdiely v miere zaočkovanosti medzi krajinami Európskej únie vychádza z viacerých dôvodov, ale je tu najmä snaha, aby fungoval jednotný trh, aby neboli na hraniciach medzi členskými štátmi výraznejšie obmedzenia a aby sa mohla obnoviť mobilita ľudí ešte pred letnou sezónou. „K tomu treba budovať a posilňovať kolektívnu imunitu a základným predpokladom je mať dostatok vakcín,“ opísala situáciu.

Vargová upozornila, že portugalské predsedníctvo správne pomenovalo problém, že práve teraz treba pomôcť tým krajinám, ktoré to najviac potrebujú. Cieľom rokovaní nebolo poukazovať na prípadné chyby a zlé rozhodnutia niektorých krajín v otázke očkovania, ale snaha pomôcť krajinám, ktoré majú deficit vakcín. Spresnila, že medzi tieto krajiny sa nekvalifikovali Rakúsko a Slovinsko. Česká republika mala z 2,8-miliónovej schémy solidarity dostať okolo 142-tisíc vakcín, ale na rokovaniach v Bruseli sa rozhodla zostať v koalícii s Rakúskom a so Slovinskom a dostane vakcíny z celkovej desaťmiliónovej ponuky od Pfizeru iba podľa populačného kľúča.

„Toto nie je dar pre nikoho z nás. Ide o solidaritu, ktorá sa prejaví v období, keď je to najviac potrebné. Všetci čelia nedostatku vakcín, ale aj napriek tomu sú nám ochotní poskytnúť časť zo svojich dávok. My v štvrtom kvartáli dostaneme o toľko menej vakcín, ale tam sa už predpokladá, že nebudeme mať také problémy, ako teraz v druhom štvrťroku,“ povedala Vargová.

Polícia upozorňuje na podvodníkov, snažia sa pomôcť s ochorením COVID-19

Polícia upozorňuje, aby verejnosť, predovšetkým seniori, boli obozretní a nedávali cudzím ľuďom finančné úspory. Ako uviedli na sociálnej sieti, mnohí podvodníci môžu ľudí osobne či telefonicky kontaktovať s ponukou okamžitej pomoci pri predchádzaní alebo liečbe ochorenia COVID-19.

Podvodníci sa zvyknú predstaviť ako pracovníci krízového štábu COVID centra, či napríklad ako lekári. Ľudí zvyknú osloviť s emotívnym príbehom, v ktorom tvrdia, že príbuzný je v kritickom stave, na pľúcnej ventilácii a potrebuje očkovaciu vakcínu, za ktorú treba zaplatiť v hotovosti vopred, prípadne na účet v banke.

Pozor si treba dávať aj vtedy, keď človeka niekto cudzí osobne osloví, zatelefonuje alebo elektronicky kontaktuje s cieľom predať napríklad rúška, dezinfekčné prostriedky, rukavice, lieky na podporu imunity alebo liečby nového koronavírusu. Polícia tiež pripomína, že treba zbystriť, ak si niekto žiada peniaze za očkovaciu vakcínu.

Polícia odporúča nereagovať na takýto predaj, cudzie osoby nevpúšťať do svojho príbytku, nezasielať peniaze na konkrétne účty. Zavolať treba príbuzným a overiť si tieto fakty. Rovnako treba kontaktovať políciu na telefónnom čísle 158.

Pozitivita testov

Graf znázorňuje, koľko % z vykonaných testov na COVID-19 bolo pozitívnych

zdroj: NCZI

Všetky grafy, štatistiky a čísla o koronavíruse

Všetky grafy
+7
82 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus #Covid-19