Čakáreň na očkovanie nevie odfiltrovať podvodníkov, predbiehajú seniorov

Už po dvoch týždňoch od spustenia sa v objednávkovom systéme na očkovanie objavila trhlina a záujemcovia o vakcínu začali predbiehať seniorov.

06.04.2021 07:00
debata (221)

Ani Čakáreň od nového vedenia Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) nedokáže odfiltrovať podvodníkov.

Sociálnymi sieťami sa šíri postup, ako sa cez systém NCZI prihlásiť do databázy náhradníkov na očkovanie. Uvádzalo sa v ňom, aby registrujúci sa označili, že patria ku kritickej infraštruktúre s dôvetkom, že to nikto nekontroluje.

Pôvodne mali byť registrovaným v Čakárni prideľované termíny podľa veku. No stačí, aby pri registrácii uviedli, že patria ku kritickej infraštruktúre, čiže podľa očkovacieho plánu majú byť zaočkovaní v prvej fáze a v rade čakajúcich sa tak dostanú dopredu.

„Odsudzujem takéto vedomé zavádzanie, ktoré pripravuje o vakcíny ľudí, ktorí ich nutne potrebujú a boli vyhodnotení ministerstvom zdravotníctva ako prioritné skupiny," uviedol bratislavský župan Juraj Droba (SaS) a prosí ľudí, aby nezneužívali túto situáciu. Župa prevádzkuje dve veľkokapacitné vakcinačné centrá a cez veľkonočný víkend museli odmietnuť stovky záujemcov, ktorí využili dieru v registračnom systéme.

Ten totiž nevie skontrolovať pravdivosť údajov a je len na vakcinačných centrách, aby si ustrážili, komu dávku podajú. V opačnom prípade im hrozí exemplárna pokuta desaťtisíc eur.

Striktne podľa diagnóz a veku

Časť ľudí podľa riaditeľa odboru zdravotníctva Bratislavského samosprávneho kraja Tomáša Szalaya chodila s potvrdeniami, že robili v nejakom mobilnom odberovom mieste. Tieto formuláre sú pritom na webe dostupné a stačí si ich stiahnuť, vyplniť, vytlačiť. V piatok prišlo na očkovanie viac ako dvetisíc záujemcov. Z nich takmer tri štvrtiny mali priemerný vek 36 rokov. Szalay ako príklad uvádza ženu, ktorá prišla na očkovanie prednostne s tvrdením, že pracuje v softvérovej firme, ktorá spravuje pre nemocnice softvér.

„Ďalšia firma montovala podlahy a je v súťaži o montovanie podlahy v domove sociálnych služieb," pokračuje Szalay a dodáva, že podmienkou súťaže bolo vraj aj to, že montéri budú zaočkovaní.

„Alebo manžel záujemkyne o očkovanie montuje v nemocnici klimatizácie. Keďže to nenapĺňalo žiaden bod z Fázy 1, o hodinu prišla pani s potvrdením od manžela, že tie klimatizácie v nemocnici montujú spolu," hnevá sa Szalay.

Odborníci apelujú na rezort zdravotníctva, aby otvoril Čakáreň pre všetkých a prioritizoval ľudí len podľa diagnóz a veku.

„Myslím, že v záujme štátu je prvoradé, aby boli zaočkovaní najskôr ľudia nad 80 rokov, neskôr nad 70 a nad 65 rokov. Ak zaočkujeme ľudí nad 80 rokov, úmrtnosť klesne o 43 percent," pripomína šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

Považuje za správne, ak sú pri očkovaní uprednostňovaní zdravotníci, pretože ich povolanie je z hľadiska infekčnosti najnebezpečnejšie. Podľa neho prekonalo koronavírus 55 percent sestier a 45 percent lekárov, pritom doteraz bolo na Slovensku infikovaných len desať percent všetkých obyvateľov.

„No tí, čo mali záujem byť zaočkovaní, zaočkovaní už sú," dodáva Visolajský na margo zdravotníkov.

VIDEO: Očkovacie centrum v Bratislave.

Video

Nefunguje to, ani po pol roku

„Desiatky ľudí sme odmietli zaočkovať, pretože nevedeli preukázať, či sú zdravotníci, zamestnanci sociálnych služieb, vojaci, policajti, alebo iné profesie kritickej infraštruktúry," tvrdí župan Droba.

Kraj na základe skúseností z praxe navrhuje ministerstvu zdravotníctva, aby dočasne vyplo prvú fázu, ktorá umožňuje registrovať sa špeciálnym skupinám pracujúcich obyvateľov. Rezort by tak mal spraviť, aspoň kým nebude vedieť relevantne overovať pravdivosť uvádzaných údajov. „Prihlasovací systém musí fungovať tak, že prídu len tí, ktorí majú aktuálne na očkovanie nárok. Veľkokapacitné očkovacie centrum nie je úrad na overovanie papierov, zmlúv a komplikovaných dodávateľsko-odberateľských vzťahov," uviedol Szalay.

Keby si samosprávne kraje spravovali rezervačný systém na očkovanie samy, mali by mať podľa bratislavskej župy pod kontrolou, kto a kedy na očkovanie príde. Rovnako budú môcť podľa kraja efektívne komunikovať s očkovanými v prípade, že nastanú nepredvídané okolnosti.

Čakáreň je takmer päťmesačný projekt registrácie na očkovanie, ktorý stál stoličku bývalého riaditeľa NCZI Petra Bielika. Vymenil ho Róbert Suja. Ten v polovici marca predstavoval nový registračný formulár. Mal to byť nástroj spravodlivého prerozdelenia vakcín.

„Ten formulár je príšerne navrhnutý. Hanba neviem komu, ale zodpovednosť nesie NCZI, a nad nimi ministerstvo zdravotníctva," dodal Szalay, podľa ktorého si časť ľudí úprimne myslela, že sa im podarilo v Čakárni zaregistrovať sa ako náhradníci, dostali náhradnícky termín a nikoho nepredbehli.

VIDEO: Očkovacie centrum v Nitre.

Video

Čo obsahuje správa od NCZI?

Po pridelení termínu na očkovanie dostane každý záujemca komplexné informácie prostredníctvom SMS správy a emailu. Záujemca by sa mal do vakcinačného centra dostaviť najskôr desať minút pred plánovaným očkovaním. Po príchode musí predložiť doklad totožnosti a preukaz poistenca.

  • dátum a čas očkovania,
  • názov vakcinačného centra,
  • presná adresa vakcinačného centra,
  • názov vakcíny a údaj, či ide o prvú, alebo druhú dávku.

Názvy očkovacích látok:

  • COMIRNATY – očkovacia látka od Pfizer/BioNTech
  • MODERNA – očkovacia látka od Moderna/NIAID
  • ASTRAZENECA – očkovacia látka od AstraZenecy a Oxfordskej univerzity*

Vzor SMS správy o pridelení termínu očkovania:

Jan Novak, bol Vam prideleny termin ockovania. Vas termin a miesto ockovania: 3. 4. 2021 11:25, Stredna zdravotna skola, Trnava1, Daxnerova 6, 91701 Trnava (ASTRAZENECA 1)

VIDEO: Očkovacie centrum v Trenčíne.

Video
221 debata chyba
Viac na túto tému: #očkovanie #koronavírus