Maďarsko pomôže Slovensku pri testovaní Sputnika V, potvrdil Szijjártó Matovičovi

Na základe žiadosti Slovenska pomôže Maďarsko pri testovaní ruskej vakcíny Sputnik V. Vyhlásil to na dnešnej tlačovej besede v Budapešti maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó po rokovaní s podpredsedom vlády a ministrom financií Igorom Matovičom. Má to umožniť zachrániť životy čo najviac občanov SR.

, , , 09.04.2021 13:20, aktualizované: 16:33
Péter Szijjártó Foto: ,
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó
debata (297)

Maďarsko je v súčasnosti podľa Matoviča akýmsi vzorom vo svete i v Európe v očkovaní proti koronavírusu. Má to byť vďaka tomu, že nejde len cestou očkovacích látok zabezpečených Európskou úniou, ale sa obrátilo aj na východ. Maďarsku sa tak podarilo dosiahnuť výrazne vyššiu zaočkovanosť svojich občanov ako v iných krajinách Európskej únie, konštatoval Matovič.

VIDEO: Sputnik použili ako hybridnú zbraň voči mne a Krajčímu, tvrdí Matovič.

Pripomenul, že ruská vakcína sa skladuje na Slovensku v chladničkách už šesť týždňov, pričom by ňou bolo možné zachraňovať ľudské životy. Preto prišiel požiadať Maďarsko o pomoc pri otestovaní vakcíny.

Šéf maďarskej diplomacie uviedol, že krajina Slovensku rada pomôže, pretože má k dispozícii kapacity v medzinárodne akreditovanom laboratóriu.

Matovič sa poďakoval Szijjártóovi, premiérovi Viktorovi Orbánovi a Maďarsku za mimoriadne dobré vzťahy z čias, keď pôsobil ako predseda slovenskej vlády. Ocenil, že v ťažkých časoch pandémie sa mohol spoľahnúť na pomoc či už vo forme poskytnutia maďarských lekárov pri plošnom testovaní alebo darovaním umelých pľúcnych ventilácií nemocniciam na juhu Slovenska.

Podľa maďarského ministra má jeho krajina uzatvorenú zmluvu s Ruským fondom priamych investícií (RFPI) na dodávku dvoch miliónov očkovacích látok. „Ak by sa ruská strana rozhodla v nadchádzajúcom období pridať k zásielke určenej Maďarsku vakcíny, ktoré predtým expedovala do niektorej inej krajiny, tak budeme s ňou rokovať o tom, či ide o rovnakú kvalitu očkovacej látky, aká je uvedená v maďarsko-ruskej zmluve,“ poznamenal Szijjártó v reakcii na hypotetickú otázku, či by Maďarsko prevzalo vakcíny uskladnené na Slovensku.

V súvislosti s otázkou skúseností s ruskou vakcínou Szijjártó okrem iného povedal, že rozhodnutie nespoliehať sa iba na Brusel a zaobstarať aj otestované a bezpečné vakcíny z východu pomohlo zachrániť mnoho ľudských životov. Zdôraznil, že vďaka tomu je teraz v miere zaočkovania obyvateľstva Maďarsko na druhom mieste v rámci Únie.

Matoviča poveril Heger

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) poveril Matoviča, aby prerokoval možné posúdenie vakcín Sputnik V v Budapešti. Matovič ohlásil, že po štvrtkovej návštevy Moskvy, ide v piatok do Budapešti. Heger tvrdí, že ho poveril, aby s maďarskými partnermi prerokoval možnosť posúdenia vakcíny Sputnik V „tak, aby sa vylúčili akékoľvek pochybnosti o transparentnosti, odbornosti testovania vakcíny“. Podľa premiéra by sa tak mala zastaviť nielen pandémia, ale aj „negatívny dopad na verejné financie Slovenskej republiky“.

„S ohľadom na ochranu zdravia premiér Eduard Heger ubezpečuje občanov, že na Slovensku sa budú povoľovať iba tie vakcíny, ktoré prejdú štandardným procesom schvaľovania v certifikovanom laboratóriu, prípadne budú mať povolenie Európskej liekovej agentúry,“ uvádza sa v oficiálnom stanovisku úradu vlády.

Ruská strana požiadala Slovensko, aby vrátilo 200-tisíc vakcín Sputnik V, ktoré prišli 1. marca. „Rusi sa cítia mimoriadne poškodení tým, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv zveril posúdenie vakcíny neregistrovanému laboratóriu v sieti OMCL.“ To je celoeurópska sieť laboratórií na kontrolu liečiv.

ŠÚKL dal vakcínu Sputnik V posúdit Biomedicínskemu centru SAV. Podľa správy ŠÚKL na Slovensko neprišli rovnaké vakcíny ako tie, o ktorých sa písalo v renomovanom medicínskom časopise The Lancet. Ústav mal 49 pripomienok k skúmanej šarži. Samotná správa, ktorú rezort zdravotníctva dostal minulý týždeň, je tajná. ŠÚKL na výčitku ruskej strany reagoval, že nevedel o podmienke posudzovania v laboratóriu v sieti OMCL, keďže zmluva na nákup a dovoz vakcíny je tajná.

Matovič hovorí, že „rozčarovanie Rusov chápe“. „Včera som bol v Moskve a bol som tam s jediným cieľom: Aby som dosiahol, aby sme mali naďalej otvorené dvere s Sputniku V. To sa mi podarilo dosiahnuť, viac k tomu povedať nemôžem,“ dodal Matovič.

© Autorské práva vyhradené

297 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Igor Matovič #Péter Szijjártó #Eduard Heger
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy