Najvyšší súd potvrdil mafiánskemu vodičovi 15-ročný trest

V kauze neúspešného pokusu o úkladnú vraždu z roku 2013 Najvyšší súd potvrdil 15-ročný trest väzenia pre obžalovaného Gabriela Hojsáka. Zamietol tak odvolania obžalovaného aj prokurátora proti verdiktu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), keďže ten podľa odvolacieho súdu postupoval v prípade správne. Rozhodnutie NS SR je právoplatné.

14.04.2021 11:56
hojsák Foto: ,
Gabriel Hojsák počas verejného zasadnutia na Najvyššom súde 14. apríla 2021 v Bratislave.
debata (2)

Senát ŠTS v Banskej Bystrici v tomto prípade uložil Hojsákovi v januári 2020 trest 15 rokov väzenia. Uznal ho totiž za vinného z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy v štádiu pokusu v spolupáchateľstve. Obžaloba súvisela so streľbou na Mariána Kakalejčíka z Gelnice, ktorá sa odohrala 9. augusta 2013 na ceste z rekreačného strediska Jahodná do Košíc. Gabriel Hojsák bol podľa obžaloby vodičom auta, z ktorého strieľal Róbert Nigut, zvaný Luciano, člen skupiny Róberta Okoličányho. Podnikateľ streľbu prežil, ale vozidlo s Nigutom havarovalo a Hojsák v ňom zostal zakliesnený.

okoličány Čítajte viac Dostali doživotie, väzeniu sa vyhli útekom

Proti rozsudku podali odvolanie obžalovaný aj prokurátor. Zatiaľ čo prokurátor požadoval sprísnenie trestu, Hojsák žiadal oslobodenie, prípadne opätovné prejednanie prípadu zo strany ŠTS. Obžalovaný zároveň na začiatku dnešného verejného zasadnutia žiadal jeho odročenie, pretože jeho advokát sa ospravedlnil pre práceneschopnosť. Náhradný obhajca ustanovený súdom podľa neho totiž nie je dostatočne oboznámený zo spisovým materiálom. Keď mu súd nevyhovel, požiadal o konanie v neprítomnosti a eskorta ho odviedla.

Jeden samopal nechali v aute

Podľa obžaloby chcel Nigut, na ktorého je vydaný európsky a medzinárodný zatykač, zavraždiť Kakalejčíka na objednávku ďalšej osoby. Hojsák mu robil vodiča a v procese s Nigutom vystupoval ako korunný svedok. Nigut, ktorého medzitým odsúdili na doživotie v procese so skupinou Róberta Okoličányho, je od inkriminovaného dňa na úteku. Auto BMW podľa výsledkov vyšetrovania šoféroval Hojsák a Nigut sedel vzadu. V inkriminovanú noc čakali na ceste z Jahodnej na Kakalejčíka, ktorý tadiaľ jazdieval na svojom Ford Galaxy do práce v Košiciach. Keď sa BMW dostalo na úroveň Forda, Nigut strieľal na Kakalejčíka, ktorý utrpel zranenia tváre a hrudníka, ale nie smrteľné. Po streľbe auto zastavil a ušiel. Vozidlo BMW pokračovalo, ale potom sa vrátilo a v ostrej zákrute havarovalo. Vodič Hojsák, ktorý tvrdil, že mu Nigut zakryl oči, pri havárii ostal zakliesnený, zranený vo vozidle a vyslobodili ho až hasiči. Vodič ako svedok uviedol, že Nigut mal so sebou dva samopaly, jeden zostal po akcii v BMW. Obaja boli maskovaní.

Peter Javůrek Čítajte viac Súd sa podaril, cela je prázdna

Nigut sa podľa rozsudku na vraždu Kakalejčíka dlhodobo pripravoval. Zabezpečil si samopal škorpión bez evidenčného čísla, tlmič a ukradnuté auto BMW X5 s prestriekanou karosériou, fóliami na oknách, českým evidenčným číslom a interiérom vystriekaným prípravkom proti zisteniu DNA. Hojsák však na pojednávaní povedal svoju verziu priebehu udalosti. Vyhlásil, že o žiadnej úkladnej vražde nevedel a na jej príprave sa nepodieľal. Deň pred útokom na podnikateľa bol na rybách a Nigut ho oslovil ako šoféra, že ho potrebuje na druhý deň. V aute sedel Nigut vzadu a Gabriel Hojsák tvrdil, že nevedel, čo robí. Neskôr na podnet polície vypovedal proti Nigutovi a aj s rodinou sa dostal do programu ochrany svedkov.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #mafia #Róbert Nigut #okoličányovci