Rezort zdravotníctva uprednostní chronicky chorých pri očkovaní

Očkovanie ľudí, ktorí sú najviac ohrození koronavírusom, by sa malo urýchliť. Zabezpečiť by to mala aktualizácia vyhlášky týkajúcej sa vakcinácie, ktorá by do platnosti mohla vstúpiť od 1. mája.

26.04.2021 13:13
Očkovanie / Vakcína / Koronavírus / Covid / Foto:
Odpočinková zóna pre ľudí zaočkovaných vakcínou proti covidu v priestoroch Veľkokapacitného očkovacieho centra na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave.
debata (25)

Umožniť by mala priorizáciu ťažko a stredne ťažko chronicky chorých pacientov či osobu sprevádzajúcu na očkovanie seniora staršieho ako 70 rokov. V pondelok o tom informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Rezort zdravotníctva zároveň prosí občanov, aby sa aktuálne nedožadovali očkovania ako sprievod vo vakcinačných centrách, pretože to bude možné až po tom, ako vyhláška vstúpi do účinnosti. „Vakcinačné centrá zatiaľ nie sú oprávnené takéto osoby zaočkovať,“ povedala hovorkyňa MZ Zuzana Eliášová.

Covid automat už nemá čiernu farbu

epidemická situácia, ministerstvo zdravotníctva

Fotogaléria
+6

Ako MZ SR uviedlo, po úprave vyhlášky by mali byť priorizovaní chronicky chorí pacienti so závažnou chorobou významne zvyšujúcou riziko závažného priebehu covidu, ktorí budú zaradení za osoby s vekom nad 70 rokov. Do jednej fázy s osobami staršími ako 60 rokov sa zaradia osoby so stredne závažnou chorobou zvyšujúcou riziko závažného priebehu covidu.

Záujemcovia budú očkovaní vakcínami od konzorcia Pfizer/BioNTech alebo od spoločnosti Moderna. V prípade, že záujemca o očkovanie dostane termín na inú vakcínu, než je určená pre tieto kategórie, mal by kontaktovať zdravotnú poisťovňu.

Zoznamy poistencov s chronickými ochoreniami vedú zdravotné poisťovne. Rezort zdravotníctva vysvetlil, že záujemca o očkovanie sa zaregistruje na stránke www.korona.gov.sk ako chronicky chorý pacient. Systém spáruje údaje z registračného formulára a zdravotnej poisťovne.

Po otvorení kapacít budú termíny najprv pridelené záujemcom nad 70 rokov, následne sa pridelia voľné termíny pacientom so závažnými chronickými ochoreniami a v ďalšom kroku sa pridelia voľné termíny záujemcom, ktorí sú starší ako 60 rokov a tiež pacientom so stredne závažnou chorobou.

Špeciálne výjazdové očkovacie jednotky

Ľudia nad 60 rokov s problémom absolvovať očkovanie podľa nastavených pravidiel môžu využiť špeciálne výjazdové očkovacie jednotky. Ich evidenciu v spolupráci s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti zabezpečí na regionálnej úrovni príslušný samosprávny kraj.

zväčšiť Foto: TASR
Mobilná očkovacia jednotka / Očkovanie / Covid /

S cieľom urýchliť proces očkovania medzi najstaršou časťou populácie sa podľa Eliášovej v návrhu vyhlášky počíta s tým, aby so seniorom starším ako 70 rokov mohla byť zaočkovaná aj sprevádzajúca osoba v rámci poradia spolu s osobou, ktorú sprevádza na očkovanie.

Seniora bude môcť na očkovanie sprevádzať len jedna osoba a týkať sa bude len tých osôb nad 70 rokov, ktoré ešte nedostali prvú dávku vakcíny, teda nových registrácií.

Registračný formulár sa podľa MZ SR aktuálne technicky upravuje. Pri prideľovaní termínov na očkovanie sa bude zohľadňovať vek. Starší záujemcovia budú mať vždy prednosť pred mladšími, tvrdí rezort zdravotníctva. V prípade sprievodu sa bude zohľadňovať vek seniora.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo zdravotníctva #očkovanie proti covidu