Z rezervy premiéra uvoľnia tri milióny eur pre obete domáceho násilia

Z rezervy premiéra uvoľnia tri milióny eur pre krízové centrá pre obete domáceho násilia. Premiér Eduard Heger a vicepremiér a minister financií Igor Matovič (obaja OĽaNO) o tom informovali na pondelkovej tlačovej konferencii.

26.04.2021 15:39 , aktualizované: 18:47
heger Foto: ,
Predseda vlády SR Eduard Heger.
debata (15)

Peniaze majú podľa Hegerových slov pomôcť ženám, ktoré to najviac potrebujú. Rezerva premiéra má byť podľa neho využívaná na riešenie skutočných problémov ľudí.

VIDEO: Matovič: Od toho je sociálny štát, aby v núdzi pomáhal ľudom, ktorý to potrebujú.

Video

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) vysvetlil, že prostredníctvom rezervy sa vykryje „diera“ vo financovaní tzv. bezpečných domovov. Priblížil, že bežne sú financované z nórskych fondov, rokovanie o novej partnerskej dohode sa však pre pandémiu oneskorilo. Krajniakov rezort sa preto obrátil na úrad vlády.

„Rezervu, ktorá nám láskavo vyčlenil úrad vlády, chápeme ako finančnú injekciu, ale len ako dočasné riešenie, a to pokiaľ ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny nezabezpečí systémové financovanie bezpečných ženských domov a všetkých organizácii, ktoré týraným ženám pomáhajú,“ vyhlásila riaditeľka odboru rovnosti žien a mužov a rovnosti príležitostí na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Zuzana Brixová.

Potrebná je novela zákona

Situácia si podľa nej vyžaduje novelu zákona o sociálnych službách. Zvážiť chcú radikálne zvýšenie príspevku pre verejné i neverejné organizácie, ktoré pomáhajú obetiam týrania.

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) doplnil, že rezerva premiéra predstavuje 1,5 milióna eur ročne, pomoc týraným ženám si však vyžadovala väčší objem financií. Ako vysvetlil vedúci ÚV SR Július Jakab, pre daný zámer ju presunom prostriedkov z ministerstva financií zvýšili o tri milióny eur.

Pobytové centrá môžu podľa Jakaba získať na osobu 370 eur mesačne. Ambulantné služby a zariadenia poskytujúce poradenské služby podporia desiatimi eurami na hodinu. O pomoc môžu požiadať občianske združenia, neziskové organizácie, cirkvi a ďalšie právnické osoby, ktoré poskytujú služby pre pomoc obetiam domáceho násilia a ich deťom. Podmienky zverejnili na webovej stránke Úradu vlády.

Riaditeľka Bezpečného ženského domu Luna Hana Štrbová skonštatovala, že počas pandémie zaznamenali všetky organizácie zhoršenú situáciu. Verí, že peniaze budú efektívne využité na poskytnutie komplexnej pomoci obetiam.

Prezidentka ocenila pomoc

Prezidentka Zuzana Čaputová ocenila uvoľnenie troch miliónov eur na pomoc s financovaním ubytovacích a poradenských služieb pre ženy a ich deti zažívajúce násilie. „Prezidentka poukazuje na túto potrebu dlhodobo a osobitne počas pandémie, ktorá má obzvlášť nepriaznivý dopad na obete domáceho násilia. Víta aj ohlasované systémové riešenie financovania takýchto služieb,“ uviedla hlava štátu v stanovisku, ktoré poskytol hovorca prezidentky SR Martin Strižinec.

Brífing premiéra Hegera, a ministrov Matoviča a Krajniaka o pomoci týraným ženám.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #domáce násilie #týrané ženy #Eduard Heger