Od štvrtka sa otvorí čakáreň pre ľudí od 16 rokov, zmluvu k Sputniku zverejnia

Od štvrtka sa otvorí čakáreň na očkovanie proti covidu pre ľudí od 16 rokov. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský to uviedol v diskusnej relácii Na Telo plus.

27.04.2021 14:42 , aktualizované: 18:49
Vladimír Lengvarský / Vakcína / Očkovanie / Foto:
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský
debata (230)

Rezort však v najbližšom čase očakáva najväčšie dodávky vakcín Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech. Ak teda bude tejto vakcíny najviac, osoby od 16 rokov by mali byť pravdepodobne očkované práve ňou.

Ako uviedol, pri plánovanej dodávke približne milióna vakcín od Pfizer/BioNTech, ktoré by na Slovensko mali prísť do konca mája a rovnako pri dobrej vakcinačnej kampani, by mohli byť zaočkovaní aspoň prvou dávkou vakcíny všetci, ktorí o to majú záujem, približne do konca júna.

orbán, očkovanie Čítajte viac Sputnik je najlepší, tvrdia orbánovci

Podľa slov šéfa zdravotníctva zatiaľ nebude možnosť vyberať si vakcínu, pri súčasnom tempe ich dodávok to považuje za kontraproduktívne. Možnosť zaočkovať sa ako sprievod seniora nad 70 rokov sa nemá týkať len rodinných príslušníkov, bude to platiť pri doprovode kohokoľvek nad 70 rokov.

Sputnikom V sa bude očkovať najskôr o mesiac

Minister zdravotníctva v relácii tiež potvrdil, že Rusi si vyžiadali od Slovenska vzorky vakcín na kontrolu vo svojom vlastnom laboratóriu. Ako uviedol, ruská strana si odvezie 600 dávok vakcíny, 300 z prvej dávky a 300 z druhej na svoju vlastnú kontrolu.

„Vypýtali si mesiac na to, aby si to skontrolovali sami vo svojej réžii,“ povedal šéf rezortu zdravotníctva. Definitívne rozhodnutie o očkovaní ruskou vakcínou Sputnik V na Slovensku podľa neho padne až po tejto skúške.

Očkovanie / Vakcína / Koronavírus / Covid / Čítajte viac Rezort zdravotníctva uprednostní chronicky chorých pri očkovaní

„Verím tomu, že v najbližších hodinách budem oficiálne informovaný o liste, ktorý dostal pán minister financií od ruskej strany, kde nám povolili zverejnenie zmluvy,“ doplnil Lengvarský. Ako uviedol, zmluva bude zverejnená v Centrálnom registri zmlúv. Dodal tiež, že ruská strana na videokonferencii s ministerstvom prisľúbila, že dodá chýbajúce informácie z dokumentácie k vakcíne.

Podľa Lengvarského sa o týždeň môže prehodnocovať zákaz zhromažďovania sa. Myslí si však, že bude potrebný ešte najmenej dva až tri týždne. Núdzový stav je podľa neho stále potrebný, zdôvodnil to pandemickou situáciou a situáciou v slovenských nemocniciach, ktorá nie je „úplne stabilná“.

Do konca júna by sa podľa jeho slov mala vyriešiť otázka celoplošného testovania, keďže viacerým mobilným odberovým miestam končia zmluvy. Očakáva, že po letnej sezóne príde tretia vlna pandémie koronavírusu a s ňou nové mutácie. Monitorovať chce odpadové vody, a tiež testovať iba vybrané ohniská. Verí, že sa kontakty pozitívnych osôb podarí vytrasovať.

Predpokladá, že počas jeho pôsobenia v rezorte sa mu podarí riešiť otázku výstavby nemocnice na bratislavských Rázsochách. Naznačil, že sa nemocnice budú reprofilizovať a optimalizovať. Nepredpokladá, že v tomto volebnom období by došlo k tomu, aby fungovala len jedna zdravotná poisťovňa.

Rusi si Sputnik V odvezú vo štvrtok

Vakcínu Sputnik V si ruská strana zo Slovenska odvezie na vlastnú kontrolu vo štvrtok. Pôjde o 600 dávok vakcín. V utorok o tom informovalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Kontrola vakcín má trvať jeden mesiac. „Definitívne rozhodnutie o očkovaní Sputnikom u nás padne až po ukončení tejto kontroly,“ uviedol rezort zdravotníctva.

Vakcínu Sputnik V testovali aj v Šarišských Michaľanoch na morčatách a myšiach. Skúškou bezpečnosti, ktorá dopadla úspešne, sa zisťovali potenciálne nežiaduce prímesi z výroby.

Slovensko nakúpilo dva milióny vakcín Sputnik V. Nákup vyvolal pnutie vo vládnej koalícii, ktoré vyústilo do rekonštrukcie kabinetu.

Vakcíny Sputnik V sú podľa ministerstva zdravotníctva naďalej v skladoch v Šarišských Michaľanoch. V Maďarsku analyzujú 46 ampuliek tejto vakcíny.

230 debata chyba
Viac na túto tému: #vakcína #koronavírus #Sputnik V #očkovanie proti covidu