„My sme žiadosť o prepustenie z väzby dali z toho dôvodu, že v prvom skutku boli vypočutí všetci obvinení a následne kajúcnici. To znamená, že zanikol dôvod kolúznej väzby,“ spresnil obhajca. Postup dozorového prokurátora, ktorý mal súdu postúpiť žiadosť o prepustenie z väzby po 22 dňoch od jej podania, považuje za účelový.
Dozorový prokurátor zároveň navrhuje rozšírenie dôvodov väzby o pokračovaciu väzbu v súvislosti s druhým skutkom. „Týka sa údajného manipulovania nejakého realizačného návrhu, ktorý považujeme za nezmysel, lebo klient naopak vykonal zo svojej pozície úkony, ktoré dokazujú, že konal v súlade so zákonom a kajúcnik účelovo klame a mal by byť stíhaný za krivú výpoveď,“ zdôraznil Urban. S návrhom prokurátora nesúhlasí. „Jednak to podľa nášho názoru nie je procesne možné a ani procesne logické,“ doplnil.
Tvrdí, že uznesenie o spojení veci nebolo obhajcom a ani obvinenému doteraz doručené a preto „sudca pre prípravné konanie, ktorý je zákonným sudcom pre prvý skutok, nemôže byť ani zákonným sudcom pre druhý skutok“.

Vladimír Pčolinský je právoplatne väzobne stíhaný od 29. marca, keď o tom rozhodol Najvyšší súd. Nachádza sa v kolúznej väzbe.
Podľa obhajkyne Vladimíra Pčolinského Evy Mišíkovej dôvody na väzobné stíhanie jej klienta už pominuli. Sudca pre prípravné konanie by sa mal v najbližšom období zaoberať aj žiadosťou o prepustenie z väzby spoluobvineného exnámestníka SIS Borisa Beňu.
Exriaditeľa tajnej služby zadržali príslušníci NAKA 11. marca a obvinili ho, že on a bývalý námestník SIS Boris Beňa mali prijať úplatok od podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kollára vo výške 40-tisíc eur.
Úplatok mal byť údajne za to, aby SIS nesledovala Zoroslava Kollára. Vypovedajú voči nemu dvaja svedkovia – kajúcnici Boris Beňa a bývalý šéf Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovít Makó. Minulý týždeň mu pribudlo ďalšie obvinenie z korupčného skutku, ktorého sa mal dopustiť v roku 2020. Obvinenia odmieta.