Exšéf SIS chce ísť na slobodu, podľa jeho obhajkyne dôvody na väzbu pominuli

Špecializovaný trestný súd vo štvrtok neoznámi rozhodnutie o žiadosti bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského o prepustenie z väzby. "Počkáme na rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie, ktoré nám bude zaslané budúci týždeň, lebo dnes nám nebude oznámené," povedal Pčolinského obhajca Ondrej Urban.

29.04.2021 11:20 , aktualizované: 13:15
Vladimír Pčolinský / SIS / Foto:
Obvineného riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského privážajú na Špecializovaný trestný súd v Pezinku
debata (7)

„My sme žiadosť o prepustenie z väzby dali z toho dôvodu, že v prvom skutku boli vypočutí všetci obvinení a následne kajúcnici. To znamená, že zanikol dôvod kolúznej väzby,“ spresnil obhajca. Postup dozorového prokurátora, ktorý mal súdu postúpiť žiadosť o prepustenie z väzby po 22 dňoch od jej podania, považuje za účelový.

Dozorový prokurátor zároveň navrhuje rozšírenie dôvodov väzby o pokračovaciu väzbu v súvislosti s druhým skutkom. „Týka sa údajného manipulovania nejakého realizačného návrhu, ktorý považujeme za nezmysel, lebo klient naopak vykonal zo svojej pozície úkony, ktoré dokazujú, že konal v súlade so zákonom a kajúcnik účelovo klame a mal by byť stíhaný za krivú výpoveď,“ zdôraznil Urban. S návrhom prokurátora nesúhlasí. „Jednak to podľa nášho názoru nie je procesne možné a ani procesne logické,“ doplnil.

Tvrdí, že uznesenie o spojení veci nebolo obhajcom a ani obvinenému doteraz doručené a preto „sudca pre prípravné konanie, ktorý je zákonným sudcom pre prvý skutok, nemôže byť ani zákonným sudcom pre druhý skutok“.

Vladimír Pčolinský Čítajte viac Pčolinský vedel, že ho NAKA vyšetruje, pýtal si mená policajtov

Vladimír Pčolinský je právoplatne väzobne stíhaný od 29. marca, keď o tom rozhodol Najvyšší súd. Nachádza sa v kolúznej väzbe.

Podľa obhajkyne Vladimíra Pčolinského Evy Mišíkovej dôvody na väzobné stíhanie jej klienta už pominuli. Sudca pre prípravné konanie by sa mal v najbližšom období zaoberať aj žiadosťou o prepustenie z väzby spoluobvineného exnámestníka SIS Borisa Beňu.

Exriaditeľa tajnej služby zadržali príslušníci NAKA 11. marca a obvinili ho, že on a bývalý námestník SIS Boris Beňa mali prijať úplatok od podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kollára vo výške 40-tisíc eur.

Úplatok mal byť údajne za to, aby SIS nesledovala Zoroslava Kollára. Vypovedajú voči nemu dvaja svedkovia – kajúcnici Boris Beňa a bývalý šéf Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovít Makó. Minulý týždeň mu pribudlo ďalšie obvinenie z korupčného skutku, ktorého sa mal dopustiť v roku 2020. Obvinenia odmieta.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimír Pčolinský