Petičný výbor odovzdá v pondelok prezidentke vyše 600-tisíc podpisov za referendum

Viac ako 600-tisíc podpisov za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách odovzdá petičný výbor do podateľne Prezidentského paláca budúci pondelok. Informoval o tom predseda petičného výboru Ervín Erdélyi.

29.04.2021 14:10
Referendum Foto:
debata (73)

„Ide o najrýchlejšie vyzbieranú občiansku petíciu v histórii Slovenska, keď sa takéto množstvo podpisov podarilo vyzbierať za 11 týždňov. A to aj napriek prísnym pandemickým opatreniam,“ uviedol Erdélyi.

Petičný výbor pripomenul, že prezidentka SR Zuzana Čaputová by mala vyhlásiť referendum do 30 dní od odovzdania podpisov. Na vyhlásenie referenda treba aspoň 350-tisíc podpisov od občanov. Ak by sa prezidentka pre referendovú otázku obrátila na Ústavný súd SR, mal by do 60 dní rozhodnúť. Referendum by sa malo konať najneskôr do 90 dní od jeho vyhlásenia.

Petičný výbor zverejnil podpisové hárky v rámci referendovej iniciatívy začiatkom februára. Petíciu iniciovali opozičný Smer a mimoparlamentný Hlas, pridala sa k nim aj neparlamentná SNS. Strany deklarujú, že má ísť o apolitické občianske referendum. Iniciatívu podporila aj Konfederácia odborových zväzov SR.

Občanov sa chcú v referende pýtať, či súhlasia s tým, aby sa skrátilo ôsme volebné obdobie Národnej rady SR tak, aby sa parlamentné voľby vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda.

Peter Pellegrini / Richard Raši Čítajte viac Hlas vyzbieral 285-tisíc podpisov za vyhlásenie referenda, Smer 300-tisíc
73 debata chyba
Viac na túto tému: #referendum o predčasných voľbách