ŠÚKL eviduje z 1,5 milióna zaočkovaných 216 závažných nežiaducich účinkov

V súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) k štvrtku 29. apríla eviduje 3 945 (čo je 0,26 % z celkového počtu podaných vakcín) hlásených podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení je 216 (0,014 %) závažných, čo predstavuje 5,5 percenta hlásení.

, 30.04.2021 12:17
2804 mobilneockovanie BBSK banskabela 05777473-min Foto:
Ľudia čakajúci na očkovanie v Banskej Belej, kde Banskobystrický samosprávny kraj odštartoval pilotný projekt mobilného očkovania.
debata (20)

Medzi najčastejšie hlásené závažné nežiaduce účinky patrili pretrvávajúci zvýšený krvný tlak, a to najmä u pacientov liečených na hypertenziu. Ďalšími boli tiež prekolapsový stav, kolaps, trombóza, pľúcna embólia, alergické reakcie, dočasná paralýza či krátkodobá strata vedomia. Objaviť sa môže aj epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu.

Brazília koronavírus povolenie zamietnutie Čítajte viac Rusi žalujú Brazílčanov pre neschválenie Sputnika

„Výskyt a intenzita nežiaducich reakcií závisia od celkového zdravotného stavu daného človeka, od veku, pričom všeobecne sú nežiaduce reakcie po očkovaní u ľudí vo vyššom veku menej časté a menej intenzívne, tiež od iných súbežne užívaných liekov, imunitnej odpovede, ale v niektorých prípadoch aj od psychického nastavenia človeka,“ pripomenul ŠÚKL.

Zároveň zdôraznil, že všetky tri vakcíny spĺňajú prísne nároky na bezpečnosť a ani prijaté podozrenia na nežiaduce účinky ich bezpečnosť nespochybňujú.

Celkovo bolo na Slovensku k štvrtku 29. apríla podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácii prvou dávkou zaočkovaných 1 046 119 osôb, druhou dávkou 466 326 osôb.

20 debata chyba
Viac na túto tému: #Štátny ústav pre kontrolu liečiv #koronavírus
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy