Prokurátori ÚŠP odmietajú Ficove útoky a vyhrážky

Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Generálnej prokuratúry SR „dôrazne“ odmietajú osobné útoky a vyhrážanie pre ich prácu. Vyhlásili to v súvislosti s tlačovou besedou predsedu opozičného Smeru Roberta Fica z utorka 27. apríla, na ktorej kritizoval šéfa ÚŠP Daniela Lipšica a prokurátora ÚŠP Petra Kysela. Informovala hovorkyňa GP Jana Tökölyová.

30.04.2021 16:10
debata (36)

Prokurátori vo vyhlásení zdôraznili, že ÚŠP vždy postupuje podľa zákona aj smerom do vlastných radov. „Rozhodovanie o podozreniach z neplnenia služobných povinností prokurátorov patrí do právomoci disciplinárnych komisií, ktorých rozhodnutia budú prokurátori rešpektovať, avšak aj v týchto konaniach je nevyhnutné rešpektovať prezumpciu neviny a neprijímať predčasné závery bez znalosti objektívnych faktov a všetkých relevantných okolností prípadu,“ skonštatovali.

Daniel Lipšic Čítajte viac Lipšic podľa Fica znefunkčnil Úrad špeciálnej prokuratúry, nasledujúca garnitúra ho musí odvolať

Robert Fico v utorok uviedol, že Daniel Lipšic znefunkčnil ÚŠP a nasledujúca vládna garnitúra ho musí z úradu odvolať. Predseda strany Smer-SD to povedal v súvislosti s tým, že špeciálny prokurátor sa vylúčil pre možný konflikt záujmov v 24 trestných veciach, ktoré previedol na svojho námestníka Petra Kysela. Zároveň poukázal na prípad bývalého policajného funkcionára Jozefa R, ktorý koncom januára podal žiadosť o prepustenie z väzby. Prokurátor Kysel však podľa neho žiadosť predložil súdu až 26. marca. Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu následne žiadosť Jozefa R. zamietla, Najvyšší súd SR súd ho však 14. apríla prepustil. Ako dôvod podľa Fica uviedol „zásadné porušenie práv obvineného”.

Šéf opozičnej strany zároveň vyzval Kysela na odchod z funkcie prokurátora ÚŠP. Zároveň kritizoval aj sudkyňu Pamelu Záleskú, ktorá Jozefa R. ponechala vo väzbe. „Vôbec ju netrápilo 57 dní nečinnosti prokurátora Kysela,” skonštatoval.

36 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Generálna prokuratúra #Daniel Lipšic