Prezidentke odovzdali viac ako pol milióna podpisov za referendum o predčasných voľbách

Vyše 585 000 ľudí podporilo petíciu za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách. Zástupcovia petičného výboru odovzdali hárky v pondelok v Prezidentskom paláci. Dokumenty prebral vedúci Kancelárie prezidenta SR Metod Špaček.

03.05.2021 09:42 , aktualizované: 15:55
debata (535)

VIDEO: Referendové petičné dárky doputovali k prezidentke Čaputovej.

Video

Prezidentka SR Zuzana Čaputová oznámi svoje ďalšie kroky po tom, ako sa potvrdí, že petícia splnila ústavou predpísané kritériá. Ako priblížil jej hovorca Martin Strižinec, podpisy bude overovať asi 50 zamestnancov prezidentskej kancelárie. „Prezidentka má petičné právo v hlbokej úcte, preto budeme k tomuto procesu pristupovať mimoriadne zodpovedne,“ deklaroval s tým, že vynaložia všetko úsilie, aby sa proces nenaťahoval.

Predseda petičného výboru Ervín Erdélyi priblížil, že priniesli 48 krabíc, v ktorých sa nachádza 84 136 hárkov s 585 816 podpismi. Člen výboru Peter Deďo verí, že prezidentka bezodkladne vyhlási referendum a že strany vytvoria silnú referendovú koalíciu a pripravia silnú kampaň. Petičný výbor nevidí problém v tom, že podpisy zbierali najmä politické strany. „Toto všetko je iniciatíva ľudí. Ťažko sa dá hovoriť, že to je nejaká stranícka akcia,“ podotkli. Člen výboru Róbert Bestro vidí v referende šancu na reštart v spoločnosti.

Podľa Pellegriniho je to referendum občanov

Strana Hlas odovzdala petičnému výboru viac ako 302-tisíc podpisov. Uviedol to predseda strany Hlas a poslanec Národnej rady Peter Pellegrini na tlačovej besede pred Prezidentským palácom. Podľa Pellegriniho toto nie je referendum politických strán ale občanov. Uviedol, že podpisy zbierali aj iné politické subjekty vrátane strany Smer.

Pellegrini odmieta spochybňovanie referendovej otázky. „Ak moc poslanca Národnej rady SR pochádza z ľudu, ľud má aj právo povedať mu, že si ho viac na stoličke neželá, a požiadať ho, aby si dobrovoľne ústavným zákonom skrátil volebné obdobie,“ skonštatoval. Požiadal prezidentku, aby vzhľadom na rekordné množstvo podpisov kontrolu hárkov Palác vykonal v čo najkratšom termíne. Rovnako, ak sa plánuje obrátiť na Ústavný súd SR, aby tak spravila čo najskôr.

Video: Strana Hlas k referendu za predčasné voľby na Slovensku.

SNS sa po brífingu Hlasu ohradila voči konaniu Pellegriniho, ktorý si podľa nej prisvojuje prácu obyvateľov SR, politických strán a odborových hnutí. „Je v rozpore s morálkou prisvojiť si kľúče P. O. Boxu, potom ho vybrať za chrbtom ostatných a tvrdiť, že lístky v ňom sú jeho. Vyzývame Petra Pellegriniho, aby sa ospravedlnil všetkým tým, ktorí tieto podpisy zbierali, a aby jasne povedal, že táto práca bola spoločnou,“ uviedli v stanovisku, ktoré TASR poskytla hovorkyňa Zuzana Škopcová.

Predseda opozičnej strany Smer Robert Fico verí, že petícia s toľkými podpismi bude pre prezidentku dostatočným argumentom na vyhlásenie referenda. Mrzí ho, že si hlava štátu nenašla čas na stretnutie s petičným výborom. Nevidí dôvod obrátiť sa pre otázku na Ústavný súd SR. „Petičná akcia vznikla na základe širokej objednávky verejnosti. Ľudia chcú zmenu,“ vyhlásil. Vyzdvihol, že ľudia sami nosili podpisy. Po vyhlásení referenda chce diskutovať o filozofii predreferendovej kampane. Zamerať by sa podľa neho mala na lákanie na samotnú účasť.

Kolíková: Referendum by mal posúdiť Ústavný súd

Záležitosť prípadného referenda o predčasných voľbách by mal posúdiť Ústavný súd SR. Skonštatovala to dnes ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Podľa ministerky v tejto súvislosti totiž existuje argument „predvídateľnosti", teda, že parlament má fungovať štyri roky, a keď ľudia idú k voľbám, volia si zástupcov na štyri roky.

„To znamená, že takáto otázka, ja vnímam, je vlastne v rozpore s princípmi právneho štátu. Keď predpokladáme, že jednotlivé ústavné inštitúcie tu nejak fungujú a nie je možné zmeniť výsledok na základe toho, že sa nám nepáči, ako to práve dopadlo," povedala ministerka s tým, že takto by bolo možné spochybniť každé voľby napríklad už mesiac po ich konaní. „Tých 350 000 podpisov sa dá povedať, že sa vždy nájde," uviedla Kolíková s tým, že takáto situácia by spôsobovala v štáte chaos.

Podľa vicepremiérky a šéfky strany Za ľudí Veroniky Remišovej je v ústave jasne uvedené, že poslanec je volený na štyri roky. „Takáto situácia už nastala aj v Českej republike, kde sa ústavný súd jasne proti tomuto vyjadril," dodala.

Foto: Pravda - Ivan Majerský
Hlas / Peter Pellegrini / Referendum / Predčasné voľby /

Prezidentka by mala vyhlásiť referendum do 30 dní od odovzdania podpisov. Na vyhlásenie referenda treba aspoň 350 000 podpisov od občanov. Ak by sa prezidentka pre referendovú otázku obrátila na Ústavný súd SR, mal by do 60 dní rozhodnúť. Referendum by sa malo konať najneskôr do 90 dní od jeho vyhlásenia.

Petičný výbor zverejnil podpisové hárky v rámci referendovej iniciatívy začiatkom februára. Petíciu iniciovali opozičný Smer a mimoparlamentný Hlas-SD, pridala sa k nim aj neparlamentná SNS, podpisy zbierali podľa petičného výboru aj Socialisti.sk a ďalšie organizácie. Strany deklarujú, že má ísť o apolitické občianske referendum. Iniciatívu podporila aj Konfederácia odborových zväzov SR.

Občanov sa chcú v referende pýtať, či súhlasia s tým, aby sa skrátilo ôsme volebné obdobie Národnej rady SR tak, aby sa parlamentné voľby vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda.

luby rastislav Čítajte viac Prečo je výsledok referenda záväzný

© Autorské práva vyhradené

535 debata chyba
Viac na túto tému: #Hlas #Peter Pellegrini #referendum o predčasných voľbách